لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۰۸

هایکو ماس: آلمان هنوز جزئیاتی درباره خروج نیروهای آمریکایی دریافت نکرده است


هایکو ماس

وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد در جریان دیدار از لهستان گفت٬ آلمان هنوز جزئیاتی در مورد خروج نیروهای آمریکایی از این کشور دریافت نکرده است.

هایکو ماس افزود: استقرار نظامیان آمریکایی در خاک آلمان نه فقط برای امنيت اين کشور بلکه برای امنيت کل اروپا و آمريکا عامل مهمی است.

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به نگرانی‌ها در مورد طرح خروج هزاران نظامی آمریکایی از آلمان گفت واشنگتن در مورد این طرح و زمان و چگونگی اجرای آن تصمیم نهایی را اتخاذ کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمريکا گفته است که به وزارت دفاع دستور داده تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در آلمان را از حدود ۳۴ هزار به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد. برخی از جمهوری خواهان از این تصمیم انتقاد کرده و آنرا هدیه‌ای به دولت روسیه و خطری برای امنیت ملی آمریکا توصیف کرده اند. در حال حاضر آلمان مرکز عملیات نظامیان آمریکا در خاورمیانه و درعین حال مقر سرفرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپاست.

دبیرکل ناتو در آستانه اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان که در آن موضوع کاهش نیروهای آمریکایی در آلمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت به خبرنگاران گفت:«دولت آمریکا با صراحت اعلام کرده که تصمیم نهایی در مورد این موضوع و زمان و چگونگی اجرای آن را اتخاذ نکرده است.» ینس استولتنبرگ افزود در اين مورد با دونالد ترامپ گفت‌وگو کرده و با مقامات دولت آلمان نیز در تماس است.

دبیرکل ناتو گفت: «مضوع اصلی برای من حفظ قدرت دفاعی و قابلیت مهار تهدیدها و حفظ اتحادی نیرومند بین آمریکا و اروپا است.» او در عین حال تاکید کرد که آمریکا در سالهای اخیر حضور نظامی خود در اروپا را تقویت کرده و کشورهای اروپایی نیز بر بودجه دفاعی خود افزوده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه از دولت آلمان به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی به دفاع از خود به شدت انتقاد کرد و این کشور عضو ناتو را به دلیل عدم اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خود به بودجه دفاعی «بزهکار» نامید.

اشاره او به یکی از مصوبات مهم سازمان ناتو در سال ۲۰۱۴ است که طبق آن تمامی اعضای این پیمان تا سال ۲۰۲۴ باید بودجه دفاعی خود را به ۲ درصد از تولید ناخالص ملی کشور افزایش دهند.

ینس استولتنبرگ حاضر نشد در مورد ارتباط زمان طرح این موضوع از سوی دونالد ترامپ با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در نوامبر برگزار خواهد شد اظهار نظر کند.

کی بیلی هاتچینسون، نماینده آمریکا در ناتو گفت از انجام اقدامات تدارکاتی برای خروج احتمالی نیروهای آمریکایی از آلمان اطلاع ندارد.

خانم هاتچینسون روز سه شنبه در یک نشست خبری ویدئویی گفت:«فکر می کنم که تاکنون هیچ گونه آمادگی برای این اقدام صورت نگرفته و فکر می کنم که در این مورد هیچ زمانبندی مشخصی نیز اعلام نشده است.»

او آلمان را یک «متحد خوب» آمریکا در ناتو توصیف کرد و افزود:«نباید اینطور تصور شود که آمریکا اروپا و یا آلمان را راها خواهد کرد.

گمانه زنی هایی مطرح شده که در صورت خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از خاک آلمان آنها به لهستان اعزام خواهند شد.

ولی هرگونه تغییری در محل استقرار نیروهای آمریکایی تصمیمی نیست که یک شبه اجرا شود و به احتمال فراوان به ماهها برنامه ریزی و تدارک نیاز دارد و بسیار پر هزینه خواهد بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG