لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۶

ماس: آلمان قصد دارد بین آمریکا و چین میانجی‌گری کند


از راست: هایکو ماس و مایک پومپئو در نوامبر ۲۰۱۹ در جریان دیدار وزیر خارجه آمریکا از آلمان

وزیر خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های کشورش گفته برلین در زمان ریاست اتحادیه اروپا، تلاش خواهد کرد تا بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین میانجی‌گری کند. تنش‌ها بین واشینگتن و پکن در ماه‌های گذشته بالا گرفته است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به «فونکه»، یک گروه رسانه‌ای، گفته «افزایش تضاد منافع بین آمریکا و چین به‌شکلی آشتی‌ناپذیر، به‌ویژه برای ما اروپایی‌ها فاقد هرگونه منفعتی‌ست».

به گزارش خبرگزاری آلمان آقای ماس افزوده است که جهان نباید به دو بخش چین و آمریکا تقسیم شود.

او همچنین تاکید کرده که چالش‌هایی در برابر آلمان در روند ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا قرار دارد، ریاستی که از اول ژوئیه، یک ماه دیگر و برای مدت شش ماه شروع می‌شود.

وزیر خارجه آلمان می‌گوید نشست از پیش برنامه‌ریزی‌شده بین اتحادیه اروپا و چین در ماه سپتامبر، همچنان پابرجاست و برگزار خواهد شد: «هدف نشست گرفتن ضمانت از چین در مسیر دستیابی به هدف‌های امور اقلیمی و رقابت جهانی عادلانه است».

در همان روزی که این اظهارات منتشر شده، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته چین «خشن‌تر شده است» و حزب حاکم کمونیست در آن کشور با ۱۰ سال پیش فرق دارد.

آقای پومپئو گفته «این حزبی‌ست که اکنون قصد خود را در نابودی ایده‌های غربی، دمکراسی غربی، ارزش‌های غربی، تلقی می‌کند. این موضوع آمریکایی‌ها را با خطر روبه‌رو می‌کند».

روابط آمریکا و چین طی ماه‌های گذشته و در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در ایالات متحده با تنش‌های بیشتر و فزاینده‌ای روبه‌رو شده‌است. واشینگتن، پکن را به پنهان‌کاری، سرپوش گذاشتن و حتی کتمان حقیقت در مورد خاستگاه و منشا ویروس کرونا، شدت شیوع آن در ووهان و خطرات ناشی از آن متهم کرده‌است.

پکن این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گوید اقداماتش در مقابله با ویروس در شهر ووهان، برای دیگر کشورها زمان خریده است.

کووید-۱۹ بزرگ‌ترین همه‌گیری‌جهانی یک بیماری طی صد سال گذشته است که میلیون‌ها بیمار و صدها هزار قربانی برجای گذاشته، و اقتصاد و کسب‌وکار و روند معمول زندگی در جهان را کم‌وبیش متوقف کرده‌است.

روابط پرتنش هفته‌های اخیر، با اقدامات تازه پکن برای تصویب قوانین جدید امنیتی در هنگ‌کنگ بعد دیگری نیز پیدا کرده‌است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده که کشورش به اقدامات چین در قبال هنگ‌کنگ واکنشی قوی نشان خواهد داد، و چین در مورد هرگونه «مداخله» خارجی در موضوع هنگ‌کنگ هشدار داده است.

هنگ‌کنگ منطقه‌ای‌ست خودمختار در جنوب چین که تحت سیاستی موسوم به «یک کشور و دو سیستم» اداره می‌شود و صاحب سازوکاری مستقل در زمینه اقتصادی، قضائی و دیگر زمینه‌هاست. اما منتقدان چین می‌گویند پکن گام به گام در مسیر کاستن از این استقلال و خودمختاری است و به تعهدات خود در مورد «یک کشور و دو سیستم» پشت کرده‌است. پکن می‌گوید چنین نیست.

منابع: فونکه، د‌پ‌آ، فاکس، پولیتیکو، رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG