لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۹

قدیانی: گرانی بنزین برای تأمین هزینه جاه‌طلبی‌های خامنه‌ای است


آقای قدیانی می‌گوید «دولت فرمان‌بر و مطیع» روحانی، برای تأمین هزینه جاه‌طلبی‌های خامنه‌ای، دیواری کوتاه‌تر از دیوار مردم نیافته است.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی تحول‌خواه ایرانی، در نامه‌ای سرگشاده اقدام اخیر دولت ایران برای افزایش بنزین را که اعتراض‌هایی گسترده در سراسر کشور به دنبال داشته، اقدامی جهت «تأمین هزینه‌های سنگین و گزاف سیاست‌های تنش‌زا و جاه‌طلبانه» رهبر جمهوری اسلامی توصیف کرده و علی خامنه‌ای را مسئول اصلی «خون‌های ریخته شده» در اعتراض‌های اخیر خواند.

در این نامه سرگشاده، آقای قدیانی گفته است که «دولت فرمان‌بر و مطیع» حسن روحانی، با توجه به «کسری دو سوم از بودجه ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی»، دیواری کوتاه‌تر از دیوار مردم نیافته و با «سرکیسه کردن دوباره مردم» به دنبال تأمین هزینه جاه‌طلبی‌های رهبر جمهوری اسلامی است.

او اضافه کرده دلیل آن که مردم ایران باید چنین تاوان سنگینی بپردازند، آن است که «مستبد امروز ایران نمی‌خواهد از سیاست‌های ویران‌گر و تنش‌آفرین خود در منطقه و جهان دست بردارد و گام در جهت تنش‌زدایی بگذارد».

به گفته آقای قدیانی، رهبر جمهوری اسلامی «به شدت بیمناک است اگر سیاست خارجی تغییر کند و روابط کشور با سایر کشورهای منطقه و جهان عادی و بر اساس قوانین بین‌المللی و حقظ منافع طرفین تنظیم شود، این قدرت فاسد و غاصبانه را از دست بدهد؛ لذا مصمم است به هر قیمتی سلطه خود را بر کشور حفظ کند».

این فعال سیاسی، اعتراض را ابتدایی‌ترین حق مردم توصیف و تأکید کرده است که «ارگان‌های امنیتی نظامی و لباس شخصی‌ها و دیگر افراد سرکوب‌گری که در سرکوب شرکت کرده و می‌کنند در قبال خون‌های ریخته شده مسئولند»، اما «مسئول اصلی و نهایی در قبال خون‌های ریخته شده آقای خامنه‌ای است».

برآوردهای محتاطانه رادیوفردا با جمع‌بندی آمار ارائه شده توسط نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده، حاکی از کشته شدن حداقل ۱۰۶ نفر در ۲۵ شهر ایران در اعتراضات تا روز ۲۸ آبان است.​

این آمار با ارزیابی تازه سازمان عفو بین‌الملل هم مطابقت دارد.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی درباره افزایش آمار کشته‌شدگان سکوت کرده‌اند و رهبر جمهوری اسلامی با امنیتی توصیف کردن اعتراض‌های اخیر، این اعتراض‌ها را «کار اشرار، کینه‌ورزان و انسان‌های ناباب» خوانده است.

با این حال علی سعیدی، رئیس عقیدتی سیاسی ستاد فرماندهی کل قوا، روز چهارشنبه گفته است که شخص آیت‌الله خامنه‌ای تمامی هزینه‌های تصمیم به گران کردن بنزین را به عهده گرفته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG