لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۲۲

قدیانی: سخنان خامنه‌ای درباره «جنگ بیولوژیک» برای فریب افکار عمومی است


ابوالفضل قدیانی از عدم پذیرش پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مقابله با ویروس کرونا و نیز ممانعت از کمک‌های سازمان پزشکان بدون مرز انتقاد کرده است.

ابوالفضل قدیانی، از چهره‌های شناخته شده مخالف در ایران، با انتشار بیانیه‌ای از اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی درباره «جنگ بیولوژیک» و شیوه مواجهه حکومت ایران با شیوع ویروس کرونا در کشور به تندی انتقاد کرد.

آقای قدیانی در این بیانیه که روز پنج‌شنبه هفتم فروردین در وبسایت «کلمه»، رسانه نزدیک به میرحسین موسوی، منتشر شد، آیت‌الله علی خامنه‌ای را «مستبد امروز ایران» خوانده و تاکید کرده است که ادعاهای او مبنی بر نقش آمریکا در تولید ویروس کرونا به قصد ضربه زدن به ایران، «فرافکنی، فریب افکار عمومی و تئوری توطئه» است که به قصد «لاپوشانی سوءمدیریت و عدم کارآمدی» او بیان شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای روز سوم فروردین در یک نطق تلویزیونی گفت که آمریکا متهم به تولید ویروس است و امکان دارد اکنون در صدد ارسال دارویی برای «گسترش بیشتر بیماری» در ایران باشد.

او همچنین با طرح بحث «ژنتیک ایرانی» عنوان کرد که گفته می‌شود ویروس کرونای خاص «ایران تولید شده است».

اما ابوالفضل قدیانی در بیانیه خود این سخنان را «توهین به شعور مردم» دانسته و با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نوشته است: «کدام عقل سلیم می‌تواند چنین سخنان بی‌پایه و اساسی را بپذیرد مگر اذهان بیماری که توهم توطئه آن را تسخیر کرده باشد البته مردم آن را باور نخواهند کرد گرچه آن را توهین به شعور خود تلقی خواهند کرد».

این فعال سیاسی همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، را نیز هدف قرار داده و از تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و آنها را «ظالمانه و ضدانسانی» نامیده و افزوده که در این شرایط علی خامنه‌ای «جز به حفظ قدرت و تحکیم موقعیت و حیثیت کاذب خود البته در میان طرفدارانش به چیز دیگری نمی‌اندیشد و اگر جان مردم برایش مهم بود دستور می‌داد قم را قرنطینه کنند».

قم مرکز شیوع ویروس کرونا در ایران تلقی می‌شود و عدم قرنطینه این شهر انتقادات بسیاری را متوجه مقامات جمهوری اسلامی کرده است. با این حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با رد بحث قرنطینه شهرها گفته بود «توطئه ضدانقلاب» این است که در دوره شیوع کرونا در ایران «کار و فعالیت اقتصادی» تعطیل شود و برای مقابله با آن «باید روند تولید عادی باشد».

بیانیه ابوالفضل قدیانی همچنین از عدم پذیرش پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مقابله با ویروس کرونا و نیز ممانعت از کمک‌های سازمان پزشکان بدون مرز انتقاد کرده و تاکید داشته که «این کمک‌ها حق ملت ایران است و احدالناسی حق رد کردن آن را ندارد».

او افزوده است: «آقای خامنه‌ای از طرف ملت ایران هیچ گونه نمایندگی ندارد که بتواند حقی از حقوق مردم را ردکند چون اساسا او منتخب ملت ایران نیست و خوب می‌داند که در بین اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران از هیچ مقبولیتی برخوردار نیست».

توقف فعالیت پزشکان بدون مرز پس از حملات چهره‌های موسوم به اصولگرا و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، از جمله حسین شریعتمداری نماینده آقای خامنه‌ای در موسسه کیهان صورت گرفت.

این سازمان قصد راه‌اندازی یک بیمارستان صحرایی ۴۸ تختخوابه در ایران برای مقابله با ویروس کرونا داشت، اما در نهایت وزارت بهداشت اعلام کرد که نیازی به آن نیست.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG