لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۵۵

آمار قربانیان ویروس کرونا در جهان از ۵ میلیون نفر گذشت


آمار جهانی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا روز جمعه ۱۰ مهر ماه از ۵ میلیون نفر تجاوز کرد در حالی که سویه بدخیم دلتا کسانی را که هنوز واکسن نزده‌اند، بیشتر تهدید می‌کند.

شیوع سویه دلتا نابرابری‌های عمیق در واکسیناسیون کشورهای فقیر و غنی و تردید میان قشرهایی از افراد جوامع غربی در واکسیناسیون را آشکار می‌سازد.

بیش از نیمی از مرگ و میرهای یک هفته اخیر در کشورهای ایالات متحده، روسیه، برزیل، مکزیک و هند رخ داده است.

در حالی که بیش از یک سال طول کشید تا شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ به دو و نیم میلیون نفر برسد، دو و نیم میلیون نفر بعدی تنها در یک بازه زمانی هشت ماهه جان باختند.

هفته گذشته روزانه به طور متوسط ۸ هزار نفر بر اثر ویروس کرونا جان باختند که برابر با تقریبا پنج مورد مرگ و میر در هر دقیقه است. اگرچه آمار جهانی مرگ و میر ناشی از کرونا طی هفته‌های اخیر رو به کاهش گذارده است.

طی روزهای اخیر تمرکز بر واسیناسیون کشورهای فقیر بیشتر شده است، مناطقی که هنوز اغلب مردم دوز اول واکسن خود را دریافت نکرده‌اند، حال آن که برخی کشورهای ثروتمند تزریق دوز سوم تقویتی را آغاز کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی این هفته اعلام کرد، برنامه کوواکس که برای توزیع واکسن طراحی کرده بود، برای اولین بار واکسن‌ها را در کشورهایی توزیع کرده است که کمترین دسترسی به واکسن را داشته‌اند.

برنامه کوواکس از ژانویه سال جاری تاکنون به تناسب جمعیت‌های ۱۴۰ کشوری که از آن بهره می‌برند، واکسن میان آنها توزیع کرده است.

ماریانجلا سیمائو، از مدیران سازمان بهداشت جهانی، گفت که این سازمان از ماه اکتبر روش خود را تغییر داده و تنها کشورهایی را پوشش می‌دهد که ذخیره اندکی از واکسن دارند.

ایالات متحده که درگیر کارزار علیه اطلاعات غلط درباره واکسن‌هاست، بیش از ۷۰۰ هزار مورد مرگ و میر ناشی از کرونا را ثبت کرده است. حدود یک سوم جمعیت این کشور به خاطر اطلاعات غلط و غیرعلمی از تزریق واکسن خودداری کرده‌اند.

آمار ابتلای به ویروس کرونا در آمریکا و بستری شدن اگرچه رو به کاهش گذاشته، اما مقامات این کشور خود را برای مهار موج احتمالی دیگری از این بیماری آماده می‌کنند که با فرا رسیدن فصل سرما شکل می‌گیرد.

روسیه در روز جمعه ۸۸۷ مورد مرگ ناشی از کرونا را ثبت کرد که بیشترین شمار مرگ و میر روزانه در این کشور از زمان شیوع کرونا تاکنون محسوب می‌شود. تنها ۳۳ درصد جمعیت واجد شرایط روسیه یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

از نظر منطقه‌ای نیز آمریکای جنوبی با ۲۱ درصد بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از کرونا را در سطح جهان دارد و پس از آن آمریکای شمالی و اروپا با ۱۴ درصد جای گرفته‌اند.

اما از سویی کشور هند که سویه دلتا در آن به شدت شیوع پیدا کرده بود از ۴ هزار مرگ و میر روزانه به کمتر از ۳۰۰ نفر در روز رسیده است که نشان از موفقیت آمیز بودن کارزار واکسیناسیون در این کشور دارد.

حدود ۴۷ درصد جمعیت واجد شرایط هند دست‌کم یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند. مقامات این کشور برآورد کرده‌اند که هفته گذشته به طور متوسط روزانه حدود ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن در این کشور تزریق شده است.

شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران نیز طبق آمار رسمی به ۱۲۰ هزار و ۸۸۰ نفر و تعداد کل مبتلایان به بیش از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

XS
SM
MD
LG