لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۴۳

فوران آتش‌فشان در گواتمالا؛ شمار قربانیان رو به افزایش است


آتش‌فشان «ده‌فوئه‌گو»، یکی از فعال‌ترین آتش‌فشان‌های آمریکای مرکزی، فوران کرده‌است. شمار کشته‌شدگان طی ساعت‌های گذشته به ۲۵ نفر رسیده و این نگرانی مطرح شده که این رقم باز هم افزایش پیدا خواهد کرد.

آتش‌فشان ده‌فوئه‌گو (به اسپانیایی: آتش)، اندکی پیش از ظهر روز ۱۳ خرداد فوران کرد. ساعاتی پس از آن گدازه‌ها به سطح زمین رسیدند و جان هفت نفر را گرفتند و صدها زخمی برجای گذاشتند.

بامداد ۱۴ خرداد به‌وقت تهران، سازمان سوانح طبیعی و امور اضطراری گواتمالا اعلام کرد ۲۵ تن کشته شده‌اند و شماری از شهروندان نیز در برخی مناطق اطراف آتش‌فشان گیر افتاده‌اند و دسترسی به آن‌ها هنوز ممکن نشده‌است. اظهاراتی که نشان می‌دهد شمار کشته‌شدگان ممکن است افزایش پیدا کند.

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های محلی نشان می‌دهد گدازه‌ها به خانه‌ها و مناطق مسکونی رسیده‌اند. برخی از شهروندان با پای برهنه و در حالی‌که خاکستر بدن آن‌ها را فرا گرفته از محل سکونت خود گریخته‌اند.

به گزارش اسوشیتدپرس یکی از شهروندان به یک روزنامه محلی گفته «همین‌که دیدیم گذازه‌ها پایین می‌آیند پا به فرار گذاشتیم».

خبرگزاری رویتز نیز به نقل از مقام ارشد سازمان سوانح طبیعی گفته است «مردم سوخته‌اند، زخمی و کشته شده‌اند و عملیات امداد همچنان ادامه دارد».

آتش‌فشان «ده‌فوئه‌گو» در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب‌غرب گواتمالا سیتی، پایتخت گواتمالا قرار دارد. دولت آن کشور می‌گوید آتش‌فشان و خطرات ناشی از آن بر زندگی دست‌کم یک میلیون نفر تاثیر گذاشته‌است.

با استفاده از اسوشیدپرس، رویترز و خبرگزاری فرانسه|ت.ت
XS
SM
MD
LG