لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۷

مذاکرات ترامپ و کیم بدون توافق پایان یافت: «پیشرفت داشتیم اما کافی نیست»


ترامپ قبل از زمان برنامه‌ریزی‌شده در کنفرانس خبری حاضر شد

مذاکرات میان رهبران آمریکا و کره شمالی در هانوی بدون دستیابی به توافقی مستند به پایان رسید، اما رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید پیشرفت‌هایی حاصل شده‌است.

ظهر نهم اسفند ماه، «ناهار کاری» که برای رهبران آمریکا و کره شمالی در هانوی، پایتخت ویتنام، برنامه‌ریزی شده بود لغو شد و رهبران دو کشور توافق خاصی را نیز امضا نکردند.

دونالد ترامپ سپس در کنفرانس خبری گفت «آن‌ها خواستار لغو تحریم‌ها بودند، اما ما در حال حاضر نمی‌توانیم چنین کاری بکنیم. همه تحریم‌هایی که تا کنون اعمال شده‌اند، ادامه دارند… مسئله تحریم‌ها فقط نیست. آن‌ها می‌خواهند اقداماتی انجام دهند، ولی این اقدامات آن‌چه ما می‌خواهیم نیست».

آقای ترامپ افزوده است رهبر کره شمالی دیدگاه‌هایی دارد، که با دیدگاه‌های ما هماهنگ نیست.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا کیم جونگ‌اون «قول داده که آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی بیشتری انجام نخواهد داد». او تاکید کرده گفت‌وگوهای بیشتری انجام خواهد شد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید دو طرف میز مذاکره را به شکل قهر‌آمیزی ترک نکرده‌اند: «روابط خوبی بین ما هست. این (بحران اتمی در شبه‌جزیره کره) مسئله‌ای‌ست که دهه‌هاست ادامه دارد، روابط ما روابط گرمی‌ست».

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در این کنفرانس خبری گفته پیشرفت حاصل شده، اما هر دو طرف تصمیم گرفته‌اند فعلا به مذاکرات پایان دهند، چراکه به این نتیجه رسیده‌اند آن‌چه می‌خواهند هنوز حاصل نشده‌است.

گفت‌وگوهای تازه میان ترامپ و کیم هشتم و نهم اسفند ماه در هانوی، پایتخت ویتنام برگزار شد
گفت‌وگوهای تازه میان ترامپ و کیم هشتم و نهم اسفند ماه در هانوی، پایتخت ویتنام برگزار شد

رهبران ایالات متحده و کره شمالی، دومین روز از مذاکرات اتمی خود را روز پنج‌شنبه ۹ اسفند، در هانوی پایتخت ویتنام، ادامه دادند.

دونالد ترامپ در آغاز این دیدار تاکید کرده بود که برای دستیابی به یک توافق نهایی «عجله‌ای ندارد» و کیم جونگ‌اون گفت که «تمام تلاش خود را برای رسیدن به یک نتیجه مثبت» به کار خواهد گرفت.

رهبر کره شمالی در عین حال به خبرنگاران گفت: «اگر به‌ دنبال غیراتمی شدن نبودم، به اینجا نمی‌آمدم.»

دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون روز گذشته دیداری کوتاه با هم داشتند و همراه دو تن از وزرا و مشاوران خود شام خوردند.

طی ساعت‌های گذشته بیشتر تحلیل‌گران و خبرنگاران حاضر در هانوی انتظار داشتند رهبران دو کشور توافق تازه‌ای را برای برداشتن گام‌های مشخص عملی امضا کنند. هرچند گفته می‌شد ممکن است این توافق چندان گسترده نباشد، اما به موضوعات مهمی، برای نمونه تاسیسات کلیدی اتمی کره شمالی، مربوط شود.

کیم جونگ‌اون به‌مانند مذاکرات پیشین در سنگاپور، در کنفرانس خبری حاضر نشد، اما او صبح روز پنج‌شنبه پیش از آغاز گفت‌وگوها با ترامپ به‌شکل تقریبا بی‌سابقه‌ای به برخی پرسش‌های خبرنگاران خارجی پاسخ داده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG