لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۰

عذرخواهی وزیر نیرو در پی قطعی گسترده برق؛ گرما، کم‌آبی و رمزارز، «دلایل اصلی»


رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، با عذرخواهی از شهروندان ایران به دلیل قطعی گسترده برق در چند روز گذشته، علت اصلی آن را «گرمای زودهنگام، کاهش بارش‌ها و مصرف غیرمجاز تولیدکنندگان رمزارزها» عنوان کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه، چهارم خرداد، در خبرگزاری تسنیم، وی این عذرخواهی را، به گفته خودش، «فارغ از همه ادله‌ای» مطرح کرد «که برای مضیقه در تامین برق کشور وجود دارد و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده».

وی اضافه کرد: «هیچ پشت پرده... در خصوص قطعی‌های برق وجود ندارد و دلیل اصلی آن کاهش بارش‌ها، گرم شدن زودهنگام هوا و مصرف غیرمجاز تولیدکنندگان رمزارزهاست.»

آقای اردکانیان گفت: «تنها چیزی که باعث شگفتی ما شد مصرف بالای تولیدکنندگان غیرمجاز رمزارز‌ها بوده که برآورد شده حدود دو هزار مگاوات کل مصرف تولیدکنندگان رمز ارز است که از این رقم ۳۲۱ مگاوات با مجوز و بقیه غیرمجاز است.»

روز دوشنبه نیز مدیرعامل شرکت توانیر ایران در یک برنامه تلویزیونی، میزان مصرف انرژی برای استخراج رمزارزها را «دو هزار مگاوات» عنوان کرده و گفته بود این میزان «معادل بیش از مصرف هفت استان کشور و یا معادل ۳۰ درصد مصرف تهران» است.

به گفته محمدحسن متولی‌زاده، تولیدکنندگان قانونی رمزارزها حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند و بقیه تولیدکنندگان به صورت غیرقانونی کار می‌کنند.

او با اشاره به «تیراندازی» برخی استخراج‌کنندگان رمزارز به طرف ماموران شرکت توانیر که قصد جمع‌آوری مراکز استخراج رمزامرز را داشتند، گفته بود: «علت این که بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان رمزارزها به ایران سرازیر شدند، این است که انرژی در کشورمان ارزان است.»

در روزهای گذشته، گزارش‌های زیادی از سوی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که از قطعی برق «بدون اطلاع قبلی» به ویژه در مراکز درمانی و بهداشتی شکایت می‌کنند.

خبرگزاری‌های ایران امروز به نقل از مقام‌های مسئول در بخش‌های مختلف از جمله جعفر حسینی، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، مقام‌های شرکت‌کننده در کارگروه گندم، نان و آرد و عباس جبالبارزی، نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در مورد تبعات قطعی برق در مواردی چون آسیب به چاه‌های کشاورزی، نانوایی‌ها و صنایع کوچک هشدار داده‌اند.

خبرگزاری ایلنا هم به نقل از مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از «افزایش قابل توجه گرفتار شدن» مردم در آسانسورها در این روزها به دلیل قطع ناگهانی برق خبر داده است.

مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز قطعی برق را موجب مشکلات «شدید» در حوزه حمل و نقل عمومی، تصادفات ترافیکی و شرکت کنترل ترافیک عنوان کرده است.

به گفته وی، با قطع برق، «پله‌های برقی دچار مشکل شده و شهروندان آسیب می‌بینند، سارقان برای مردم ایجاد مشکل می‌کنند» و «تصادفات ترافیکی در کوچه‌ها، معابر و محلات افزایش می‌یابد و دوربین‌های شرکت کنترل ترافیک با این قطعی‌ها آسیب می‌بیند.»

ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران نیز «مسئولیت جان» شهروندانی را که در بیمارستان‌ها به دلیل قطعی برق از دست می‌رود بر عهده «دولت» عنوان کرده است.

وی با اشاره به قطعی‌ مکرر برق در ایران اضافه کرده:‌ «این قطعی برق‌ها صرفاً ریشه در سال کم‌بارش زراعی اخیر و یا مستهلک بودن تأسیسات ندارد و ضعف مدیریتی و بی‌برنامگی مدیران نیز در این مسئله مشهود است.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری صداوسیما، تسنیم، مهر، ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG