لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۰۴

رئیس بانک مرکزی ایران: مصمم هستیم نرخ ارز را کنترل کنیم


عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز شنبه ۱۲ مهرماه بار دیگر بر عزم این بانک برای کنترل قیمت ارز در کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی در مراسم «تقدیر از صادرکنندگان عرصه بازگشت ارز به کشور» با اشاره به این‌که «مصمم هستیم نرخ ارز را کنترل کنیم» اظهار داشت: «نفع کشور در تقویت ارزش پول ملی است و بر همین اساس برای تعدیل نرخ ارز تلاش می‌کنیم.»

این در حالی است که دو سال اخیر ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط‌ کرده است. عبدالناصر همتی پیش از این نیز از «دخالت هدفمند» برای کنترل بازار ارز خبر داده بود.

ولی به رغم وعده‌ها قیمت دلار همواره صعودی بوده و اواخر مرداد ماه سال جاری به بالای ۲۵ هزار تومان رسید، اما همان زمان بانک مرکزی با تزریق نزدیک به یک میلیارد دلار ارز، قیمت دلار را به حدود ۲۱ هزار تومان کشاند. با این حال، بعد از دو هفته، دوباره دلار سیر صعودی خود را از سر گرفت و روز پنج‌شنبه گذشته به رکورد تاریخی ۳۰ هزار تومان رسید.

با این حال رئیس کل بانک مرکزی ایران روز شنبه بار دیگر تاکید کرد، «شرایط حاکم بر کشور گذراست.»

وی اظهار داشت: «معتقدم این شرایط باقی نمی‌ماند و این تحریم‌های ظالمانه خواهد شکست؛ روز گذشته نیز تأکید کردم خبرهای مطلوبی از آزادسازی منابع مسدودی دارم؛ چرا که در زمان حاضر ده‌ها میلیارد دلار از ذخایر بانک‌مرکزی به دلیل ترس از جرایم آمریکا در دیگر کشورها مسدود است.»

عبدالناصر همتی با این حال با اشاره به این که «بخشی از منابع مسدود شده در بانک‌های خارجی آزاد شده»، اضافه کرد: «۸ میلیارد دلار از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز معوق شده حاصل از صادرات، به چرخه اقتصاد کشور بازگشت.»

آمریکا از اردیبهشت سال ۱۳۹۷ با خروج از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.

ایران طی ماه‌های اخیر هدف شدیدترین تحریم‌های واشینگتن قرار گرفته و در زمینه صادرات نفتی و غیرنفتی با مشکلات زیادی دست به گریبان است. علاوه بر این، بحران شیوع کرونا و کاهش شدید صادرات غیرنفتی ایران به برخی کشورهای منطقه نیز در تشدید وضعیت کنونی موثر بوده است.

«انتقادات در خصوص پایین نیامدن قیمت ارز»

عبدالناصر همتی همچنین در گفت وگو با خبرنگاران در حاشیه این مراسم در مورد انتقادات در خصوص پایین نیامدن قیمت ارز گفت، شرایط عادی نیست و هر هفته محدودیت‌های خاصی (از جانب دشمن) وضع می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد، «دشمن که ضعیف نیست، متاسفانه خیلی از کشورهای به خاطر ترس از جریمه در حال همراهی با (تحریم ها) هستند .»

عبدالناصر همتی در خصوص بهای ارزهای خارجی گفت: «نرخ‌های موجود تعادلی نیست و ناشی از اوج فشار واضعان تحریم هاست که اتفاق افتاده است و ده‌ها میلیارد ما مسدود شده، اگر ده‌ها میلیارد دلار ما آزاد شود، این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند.»

اشاره رئیس کل بانک مرکزی ایران از منابع مسدودی، پول‌های بلوکه‌شده ایران در برخی کشورها مانند کره‌ جنوبی و عراق است.

ایران می‌گوید عراق بیش از سه میلیارد دلار از بابت واردات برق و گاز ایران بدهی دارد و کره جنوبی نیز هفت میلیارد دلار از پول نفت وارداتی از جمهوری اسلامی را مسدود کرده است.

دولت ایران هنوز گزارشی درباره میزان کل دارایی‌های مسدود شده کشور در دیگر کشورها نداده است.

عبدالناصر همتی در ۱۳ خرداد سال جاری در مجلس گفته بود، «ما برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم بنابراین ۲۸۰ میلیارد دلار ظرف ۱۵ سال گذشته به‌عبارتی به‌طور میانگین سالی ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده‌ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم.»

البته طی این دوره، همواره تراز تجاری ایران مثبت بود و جمهوری اسلامی دلار اضافی برای تزریق به بازار داشت.

ولی آمارهای گمرکی نشان می‌دهد در پنج ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی کل صادرات غیرنفتی کشور به زیر ۱۱ میلیارد دلار سقوط کرده که نسبت به دور مشابه پارسال ۴۰ درصد افت نشان می‌دهد و تراز تجاری کشور منفی بوده است.

منابع: ایرنا، خبرگزاری صدا وسیما و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG