لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۹

نجیب میقاتی: انتقادات رهبر حزب الله از سعودی به نفع لبنان نیست


نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، روز دوشنبه گفت که انتقادات رهبر حزب الله از عربستان سعودی در جهت منافع ملی لبنان نیست و گویای موضع رسمی این کشور محسوب نمی‌شود.

عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس طی ماه‌های اخیر در اعتراض به آن‌چه سلطه حزب الله بر دولت لبنان نامیده‌اند، سفرای خود را از این کشور خارج کرده‌اند.

سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله، روز دوشنبه پادشاه عربستان سعودی را به حمایت از تروریسم متهم کرد. او خطاب به ملک سلمان گفت: «پادشاه، تروریسم آن کسی است که ایدولوژی داعشی را در جهان صادر کرد، یعنی خود تو.»

نجیب میقاتی اما با صدور بیانیه‌ای تلاش کرد از رهبری حزب الله فاصله بگیرد. نخست وزیر لبنان اظهار داشت: «آن‌چه نصرالله امروز عصر درباره پادشاهی عربستان سعودی گفت گویای مواضع دولت لبنان و بسیاری از لبنانی‌ها نیست. این به نفع لبنان نیست که به یک کشور عربی توهین شود، به‌خصوص کشورهای خلیج [فارس].»

وی افزود: «به خاطر خدا، به لبنان و مردم لبنان رحم کن و دست از نفرت‌پراکنی فرقه‌ای و سیاسی بردار.»

مقامات لبنان از جمله میشل عون، رئیس جمهور این کشور و متحد حزب الله، و نجیب میقاتی خواستار گفت‌وگو با عربستان سعودی برای حل و فصل بحران دیپلماتیک شده‌اند.

عربستان سعودی از لبنان خواسته است که به آن‌چه «نفوذ تروریست‌های حزب الله در دولت» نامیده، پایان دهد. با این حال چندین وزیر در کابینه نجیب میقاتی از حمایت حزب الله و جنبش امل برخوردارند که متحد آن محسوب می‌شود.

میقاتی در ماه سپتامبر با هدف مذاکره با صندوق بین المللی پول و بهبود شرایط اقتصادی کشور مامور به تشکیل دولت شد اما او تا اواسط ماه اکتبر به خاطر فشارهای حزب الله و جنبش امل نتوانست کابینه خود را تشکیل دهد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن
XS
SM
MD
LG