لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۰

اولین حمله موشکی حوثی‌های یمن به ریاض پس از آتش‌بس کرونا


تصویری که دو سال پیش رسانه‌های نزدیک به حوثی‌ها منتشر کرده و می‌گویند لحظه شلیک یک موشک به ریاض را نشان می‌دهد

شورشیان حوثی یمن روز سه شنبه ۳ تیر ریاض، پایتخت عربستان سعودی را با موشک هدف گرفتند. این اولین مورد از حملات موشکی این گروه به خاک عربستان سعودی پس از آتش بسی است که ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا برقرار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز حوالی بامداد روز سه شنبه صدای دو انفجار بزرگ در شهر ریاض شنیده و دود غلیظی در آسمان پخش شد.

شورشیان حوثی می‌گویند هدف این حملات وزارت دفاع عربستان و یک پایگاه نظامی بوده است. ائتلاف نظامی به رهبری سعودی گفت یک موشک را سرنگون کرده ولی به اهداف این حملات اشاره‌ای نکرد.

حوثی‌ها در طول جنگ یمن بارها خاک عربستان سعودی را با موشک مورد حمله قرار داده اند ولی حمله روز سه شنبه اولین مورد از این حملات از اواخر ماه مارس است. در آن زمان ریاض اعلام کرد که یک موشک حوثی‌ها را سرنگون کرده و دو غیرنظامی در شهر ریاض بر اثر اصابت قطعات موشک منهدم شده مجروح شده اند.

پس از آتش بس ۶ هفته‌ای بین دو طرف به دلیل شیوع ویروس کرونا که ماه گذشته به پایان رسید درگیری‌های نظامی بین دو طرف تشدید شده است. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی طبق معمول به حملات حوثی‌ها با حملات هوایی پاسخ می دهد.

طی پنج سالی که از دخالت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن می‌گذرد میلیونها نفر در اين کشور آواره شده و در مرز گرسنگی و قحطی قرار دارند و دهها هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در یک سخنرانی تلویزیونی گفت٬ این گروه با چندین موشک و پهپاد تاسیسات نظامی در ریاض از جمله ساختمان وزارت دفاع و پایگاه هوایی ملک سلمان را مورد حمله قرار داده است.

او افزود٬ در حملات دیگری تاسیسات نظامی در شهرهای نجران و جیزان در جنوب عربستان سعودی نیز هدف قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز نتوانسته است اصابت موشک به شهر ریاض را تایید کند.

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در بیانیه‌ای حمله به ریاض را «یک اقدام تجاوزکارانه برای هدف گرفتن غیرنظامیان» توصيف کرد.

به گفته او٬ نیروهای ائتلاف سه موشک و چندین پهپاد که در حال حرکت به سوی نجران و جیزان بودند را سرنگون کرده است.

او حاضر نشد به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد اهداف این حملات در شهر ریاض پاسخ دهد.

همزمان در جنوب یمن با وجود آتش بسی که با میانجیگری عربستان سعودی از روز دوشنبه بین نیروهای دولتی یمن و جدایی طلبان جنوب برقرار شد روز سه شنبه درگیری بین دو طرف آغاز شده است.

پزشکان بدون مرز اعلام کرد بیش از ۲۰ نفر که در توپ باران ناحیه ابیان واقع در حوالی بندر عدن مجروح شده اند به بیمارستان این نهاد امدادگر در شهر عدن منتقل شده اند.

این نهاد در توئیتی نوشت:«همزمان با شیوع بیماری مرگبار کووید - ۱۹ نبرد در یمن ادامه دارد.»

جنگ داخلی یمن از اواخر سال ۲۰۱۴ و در پی تصرف بخش گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت توسط شورشیان حوثی آغاز شد و پس از دخالت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت یمن این جنگ گسترش یافت. بحران یمن یک جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی تلقی می‌شود.

در همین زمینه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، اخیر در گزارشی گفته موشک‌هایی که سال گذشته در حمله به تاسیسات نفتی عربستان استفاده شدند، «منشاء ایرانی» داشتند.

اما نماینده دائم ایران در سازمان ملل این گزارش را رد کرده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG