لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۳

کرونا در ایران؛ اختلاف سه برابری میان آمار مرگ‌ومیر وزارت بهداشت و سازمان ثبت احوال


آمارهای جدید سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد که در تابستان امسال ۱۳۱ هزار و ۲۹۴ نفر در ایران فوت کردند. این رقم در تابستان ۹۸ حدود ۹۴ هزار و ۴۴۱ نفر و در تابستان ۹۷ حدود ۹۱ هزار نفر و ۷۳۷ نفر بود.

به این ترتیب، آمار مرگ‌ومیر در ایران در تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال‌های گذشته، حدود ۳۷ تا ۴۰ هزار نفر بیشتر ثبت شده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، در تابستان سال جاری تعداد کل جان‌باختگان کرونا ۱۴ هزار و ۷۳۶ نفر برآورد شده است.

بر همین اساس، افزایش آمار مرگ‌ومیر در تابستان امسال نسبت به تابستان سال‌های قبل تقریبا سه برابر آمارهای رسمی فوتی کرونا در همین فصل است.

پیشتر نیز، برخی مقام‌های ایران اعلام کردند که آمار فوتی‌های کرونا بسیار بالاتر از آمارهای رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، نیز به تازگی اذعان کرد که آمار مرگ‌ومیر «حداقل سه برابر آماری» است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند؛ نسبتی که با آمارهای سازمان ثبت احوال نیز دقیقا همخوانی دارد.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت از همان آغاز بحران همه‌گیری کووید ۱۹ همواره محل تردید و ابهام بوده و حتی گزارش‌هایی از اعلام دیرهنگام ورود کرونا به ایران منتشر شده است.

به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، رقم واقعی عدد مبتلایان به کرونا نیز در ایران «خیلی بزرگ‌تر از عددی است که در حال حاضر به عنوان تعداد موارد ابتلا مطرح می‌شود».

آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد در نیمه نخست سال جاری، در مجموع ۲۴۲ هزار نفر در ایران فوت کردند.

اما آمار مرگ‌ومیر در مدت زمان مشابه پارسال ۱۸۶ هزار نفر و دو سال قبل، ۱۸۲ هزار نفر اعلام شده است.

در نیمه نخست سال جاری تقریبا ۵۶ تا ۶۰ هزار نفر بیشتر نسبت به دوره مشابه سال‌های پیش در ایران درگذشتند.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد در شش ماه نخست سال ۹۹ کمتر از ۳۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

اختلاف فاحش میان آمار رسمی جان‌باختگان کرونا و افزایش کل فوتی‌های کشور، ظاهرا با افزایش چشمگیر شمار مبتلایان کرونا در ایران پس از عزاداری‌های ماه محرم بی‌ارتباط نیست؛ تنها طی روزهای گذشته شمار مبتلایان به بالای هشت هزار نفر رسیده است که تقریبا سه برابر نیمه نخست امسال است.

همچنین میزان مرگ‌ومیر کرونا در هر روز به بالای ۴۰۰ نفر اوج گرفته است.

منابع: سازمان ثبت احوال، آمارهای رسمی وزارت بهداشت، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG