لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۰

دانشگاه علوم پزشکی شیراز «لغو پیوند قرنیه یکی از آسیب‌دیدگان چشم در اعتراضات» را تایید کرد


حسین حسین‌پور

پس از آنکه حسین حسین‌پور، از آسیب دیدگان چشم در اعتراضات زن، زندگی، آزادی با انتشار ویدیویی به «کارشکنی در درمان و خط خوردن اسمش از لیست پیوند قرنیه بیمارستان خلیلی شیراز» معترض شد، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از قول معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز «لغو عمل پیوند قرنیه» این معترض آسیب دیده را تایید کرد اما مدعی شد که لغو این عمل به دلیل «ضرورت پیوند قرنیه به یک کودک» انجام شده است.

تایید «لغو عمل پیوند قرنیه» این معترض که در اثر شلیک سلاح‌های ساچمه‌زن نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اعتراضات از ناحیه چشم به شدت آسیب دیده است، کمتر از یک هفته پس از آن صورت گرفت که روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، با انتشار یک متن و شهرداری تهران با نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در پایتخت، وجود آسیب دیدگان چشم در اعتراضات را انکار کرده و این معترضان را «دروغگو» خوانده بودند.

حسین حسین‌پور، معترض جوانی که بینایی یک چشم خود را در اثر شلیک نیروهای امنیتی از دست داده است روز ۲۱ اردیبهشت ماه با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود گفت: «یک ماه است بیمارستان خلیلی شیراز مرا اسیر کرده‌اند و کارم را انجام نمی‌دهند. هفته قبل به این بیمارستان رفتم گفتند برو و شنبه بیا و هزینه اولیه بیمارستان را پرداخت کن، بعد چهارشنبه بیا و هزینه قرنیه را پرداخت کن و همان روز بستری شده و روز پنج‌شنبه عمل پیوند قرنیه تو انجام می‌شود.»

این آسیب دیده چشم اعتراضات، در ادامه افزود که روز شنبه به بیمارستان رفته و هزینه‌ها را پرداخت کرده و پزشکان هم به گفته‌اند گفتند که برایش «قرنیه برای پیوند پیدا شده» اما روز چهارشنبه که برای بستری به بیمارستان رفته، مقام‌های بیمارستان به او گفته‌اند که اسمش از فهرست عمل پیوند قرنیه خط خورده است.

حسین حسین‌پور در این ویدیو همچنین تاکید کرد که خط خوردن اسمش را «بدون دلیل» نمی‌داند چون از «فهرست پنجاه نفری پیوند قرنیه بیمارستان خلیلی شیراز، فقط اسم او بوده که خط خورده» است.

این معترض همراه ویدیویی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نوشت: «چشمم را گرفتید حالا هم نمی‌گذارید عمل کنم، چشمم خیلی درد می‌کند؛ تاوان می‌دهید.»

با گذشت چند روز از انتشار ویدیویی این معترض آسیب دیده چشم، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، شامگاه شنبه بیست و سوم اردیبهشت بدون اسم بردن از حسین حسین‌پور، «لغو عمل جراحی پیوند قرنیه» او در بیمارستان خلیلی شیراز را تایید کرد.

این خبرگزاری دولتی البته از قول مهرداد شریفی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عنوان کرد که «در پی مراجعه یک کودک چهار ساله به بیمارستان» و با تشخیص پزشک فوق تخصص مبنی بر پارگی چشم و شرایط حاد و خطر از دست دادن بینایی او «سه عمل جراحی الکتیو» از جمله عمل پیوند قرنیه حسین حسین‌پور لغو شده است.

مهرداد شریفی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بدون ذکر نام حسین حسین‌پور، گفت: «نخستین مراجعه این بیمار به بیمارستان خلیلی شیراز، در بیست و ششم آبان سال ۱۴۰۱ با شکایت ضربه به چشم راست بوده است» و پس از دوبار عمل چشم در آن زمان جهت «ترمیم چشم و شبکیه»، در روزهای گذشته نیز با توجه به وضعیت چشم او و معاینات پزشکان متخصص «پیوند قرنیه و تخلیه روغن سیلیکون» برای او تجویز شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه «مشاوره‌های لازم به این بیمار در خصوص احتمال موفقیت عمل و میزان بهبود بینایی او از سوی پزشکان متخصص انجام شده»، افزود: «نحوه دریافت قرنیه به صورت اهدا از متوفی است» و پس از پیدا شدن قرنیه اهدایی «زمان برای عمل مشخص می شود» اما عمل حسین حسین‌پور به دلیل «مراجعه یک کودک چهار ساله» با وضعیت اورژانسی «لغو» شده است.

این مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه عمل پیوند قرنیه حسین حسین‌پور به «روز پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت موکول شده است»، مدعی شد که «رسانه‌های معاند» خبر لغو عمل پیوند قرنیه او را «به گونه‌ای نامعتبر و دور از واقعیت» منتشر کرده‌اند.

خبر منتشر شده در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی و اظهارات معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی در واکنش به اعتراض حسین حسین‌پور، از معترضان آسیب دیده از ناحیه چشم، در حالی منتشر شده است که روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت، روز شانزدهم اردیبهشت، با انتشار متنی، منکر وجود آسیب دیدگان چشم در اعتراضات شد.

این روزنامه دولتی در متنی با تیتر «یک آشوبگر دیگر شفا گرفت»، از جمله نیلوفر آقایی یکی از آسیب‌دیدگان چشم در جریان اعتراضات را به «دروغ و فریبکاری» متهم کرد و مدعی شد که «از دست دادن بینایی و چشم» این معترض «دروغ» است و در «تصاویر ویدیویی جدید» چشم‌های این معترض سالم است.

پس از آن هفدهم اردیبهشت نیز تصاویری از بیلبوردهای شهرداری تهران منتشر شد، بیلبوردهایی حاوی طرحی از «افرادی که یک چشم آنها آسیب دیده در کنار شخصیت کارتونی پینوکیو» به همراه این جمله که «در دروغگویان خیری نهفته نیست».

نیلوفر آقایی که طی هفته‌های گذشته پس از تخلیه کامل یک چشم خود که در اثر شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی آسیب دیده بود، عمل پروتز چشم انجام داده، با انتشار ویدیویی که در آن با زدن ناخن انگشتش به پروتز چشم و به صدا در آوردن آن، در پاسخ اتهام‌‌ روزنامه ایران و بیلبوردهای شهرداری تهران را داد.

شماری دیگری از آسیب‌دیدگان چشم در اعتراضات زن، زندگی، آزادی نیز در شبکه‌های اجتماعی با اعتراض به روزنامه ایران و بیلبورد شهرداری تهران، آنها را «دروغگو» خواندند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر نیز اقدامتی برای انکار وجود آسیب‌دیدگان چشم در اعتراضات انجام داده اند و از جمله حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه فراجا، شلیک نیروهای یگان ویژه به چشم و نقاط حساس معترضان را انکار کرد و آن را «تبلیغات و القائات» خواند.

این در حالی است که روزنامه‌ گاردین در آذر ماه گذشته طی گزارش‌هایی از آسیب دیدن صدها تن از معترضان در اثر شلیک نیروهای امنیتی با گلوله جنگی یا سلاح‌های ساچمه‌زن گزارش داد و افزود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در موارد متعددی به «صورت، سینه و اندام تناسلی زنان» نیز شلیک کرده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران هم در ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ طی گزارشی با اشاره به موارد متعدد شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به صورت و چشم معترضان، تاکید کرد که شلیک نیروهای امنیتی به چشم معترضان «سیستماتیک و هدفمند» بوده است.

دست‌کم ۱۴۰ چشم‌پزشک نیز اوایل آذر ماه گذشته با امضای بیانیه‌ای شهادت دادند که از شروع اعتراضات در اواخر شهریور ۱۴۰۱ شمار قابل توجهی از معترضان به خاطر «اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای و پینت‌بال به چشم‌شان» به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند که تعداد زیادی از آنها، بینایی یک یا دو چشم خود را از دست داده‌اند.

شمار دقیق معترضانی که از ناحیه چشم هدف شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند مشخص نیست، اما روزنامه نیویورک‌تایمز روز دوم آذر ماه گذشته از آسیب دیدن چشم دست‌کم ۵۸۰ تن از معترضان در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی گزارش داد.

برخی از معترضان آسیب دیده از ناحیه چشم در هفته‌های اخیر شمار افرادی که در جریان اعتراضات با شلیک نیروهای امنیتی یک یا دو چشم خود را از دست دادند را بیش از ۸۰۰ تن اعلام کرده‌اند و نزدیک به یک صد تن از آسیب دیدگان چشم نیز در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG