لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۶

گروسی پس از مذاکره در تهران: به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که دیگر نتوانم تضمینی بدهم


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست خبری روز سه‌شنبه در تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه سوم آذر در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر این‌که نتوانسته در سفرش به تهران به توافقی با مسئولان ایرانی برسد، گفت: «به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که دیگر نتوانم نسبت به مطلع بودن [از فعالیت‌های اتمی ایران] تضمینی بدهم.»

آقای گروسی روز سه‌شنبه پس از دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران از تهران بازگشت.

او در تهران به‌ویژه به دنبال توافقی با ایران برای نصب مجدد چهار دوربین آژانس در مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ تسا در کرج بود.

ایران ادعا کرده که در حمله خرابکارانه اسرائیل به این تأسیسات، یکی از دوربین‌های آژانس نیز آسیب دیده‌ است. تهران با این حال اجازه ورود بازرسان آژانس به این تأسیسات را نداده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «علی‌رغم تلاش‌های من، دیروز نتوانستیم به توافق برسیم و زمان توافق با ایران در مورد دوربین‌های مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ رو به اتمام است.»

این در حالی است که با توجه به محدودیت‌هایی که اخیراً حکومت ایران برای بازرسی دقیق از مراکز هسته‌ای ایجاد کرده است مذاکرات آقای گروسی با مقامات ایرانی در آستانه از سرگیری گفت‌وگوهای احیای برجام اهمیت ویژه‌ای دارد.

ناموفق بودن گفت‌وگوهای مدیرکل آژانس در تهران در حالی اعلام می‌شود که به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار «بر اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان‌ها» تاکید کرده بود.

در همین حال، روز چهارشنبه نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز برای بررسی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسائلی که در دستور کار هستند، به مدت سه روز در وین آغاز شد.

این نشست به دلیل اجرای قرنطینه سراسری در اتریش به صورت مجازی برگزار می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، رافائل گروسی در آغاز این نشست به شورای حکام آژانس گفت از مذاکراتی که این هفته در تهران دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران انجام داده، نتیجه خاصی حاصل نشده است.

او در عین حال تأکید کرد که «از تلاش برای دستیابی به نوعی از تفاهم با ایران» دست نمی‌کشد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز چهارشنبه با انتشار توئیتی نوشت که انتظار نمی‌رود قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام صادر شود، اما بحث‌های داغ و پر حرارتی در این باره مطرح خواهد شد.

با استفاده از خبرگزاری‌های رویترز، فرانسه و ایرنا/ پ. پ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG