لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۴

گزارش جدید آژانس از «عدول بیشتر ایران از برجام» خبر می‌دهد


یکی از نشست‌های شورای حکام آژانس با حضور رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد زیرنظر سازمان ملل

خبرگزاری رویترز و روزنامه وال‌استریت جورنال می‌گویند به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته‌اند که می‌گوید ایران گام‌های جدیدی برای «عدول بیشتر از تعهدات برجامی» خود برداشته است.

وال‌استریت جورنال و رویترز روز چهارشنبه ۲۲ بهمن‌ماه به نقل از گزارش آژانس اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران آبشارهای جدیدی از نسل پیشرفته‌تر سانتریفوژها را نصب کرده است.

بر اساس برجام، ایران تنها می‌تواند از سانتریفوژهای نسل اول برای غنی‌سازی در مقیاس محدود استفاده کند، اما آژانس می‌گوید ایران پارسال یک آبشار از سانتریفوژهای پیشرفته‌تر «آی آر ۲ ام» را راه‌اندازی و اعلام کرد که سه آبشار دیگر را نیز راه‌اندازی می‌کند.

این گزارش می‌افزاید ایران یکی از سه آبشار جدید را نیز راه‌اندازی کرده و ۳۰ ژانویه، حدود ۱۰ روز، پیش تزریق گاز اورانیوم (هگزافلوراید اورانیوم) به این آبشار نیز انجام شده است.

بر اساس گزارش این دو رسانه، آژانس در ادامه می‌گوید ایران نصب یک آبشار دیگر از سانتریفوژهای پیشرفته را نیز تقریبا تکمیل کرده و نصب چهارمین آبشار نیز آغاز شده است.

بدین ترتیب، اکنون دو آبشار از سانتریفوژهای پیشرفته‌تر «آی آر ۲ ام» در حال غنی‌سازی اورانیوم هستند و دو آبشار دیگر هم در حال نصب هستند.

ایران همچنین موظف است تنها در سایت نطنز اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند، اما به آژانس اطلاع داده است که در سایت فردو نیز غنی‌سازی را با سانتریفوژهای بسیار پیشرفته‌تر «آی آر ۶» آغاز خواهد کرد.

رویترز می‌گوید اقدامات اخیر ایران سرعت عدول این کشور از تعهدات هسته‌ای را افزایش داده و فشارها بر دولت جو بایدن برای حل معضل هسته‌ای جمهوری اسلامی را افزایش داده است.

هر دو کشور اعلام کرده‌اند که آماده بازگشت به برجام هستند و هر دو کشور می‌خواهند اول طرف مقابل به تعهدات برجامی خود باز گردد.

دولت سابق آمریکا به رهبری دونالد ترامپ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران به اجرا گذاشت. ایران نیز از اردیبهشت ۹۸ به‌صورت تدریجی از تعهدات هسته‌ای خود عدول کرد.

در این میان وال‌استریت جورنال همچنین نوشت که بر اساس گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران ساخت «اورانیوم فلزی» را آغاز کرده است.

ایران پیشتر از قصد خود برای تولید «اورانیوم فلزی» که در ساخت بمب هسته‌ای نیز کاربرد دارد، خبر داده بود و فرانسه، آلمان و بریتانیا، روز ۲۷ دی، در بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز «نگرانی عمیق» نسبت به اقدامات هسته‌ای ایران تاکید کرده بودند چنانچه جمهوری اسلامی خواستار «حفظ» توافق برجام است، باید تولید اورانیوم فلزی را فورا متوقف کند.

در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی آمده که «تولید فلز اورانیوم دارای پیامدهای بالقوه سنگین نظامی است» و این در حالی است که ایران «هیچ‌گونه توجیه پذیرفتنی غیرنظامی» برای اقدام‌های اخیرش ندارد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، وال‌استریت جورنال و سایت رادیو فردا/ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG