لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۹

آژانس: در حال رایزنی برای تمدید توافق همکاری با ایران هستیم


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد که در حال رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی است تا راهی برای تداوم نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیابد و ظرف چند روز آینده نتیجه را به اطلاع شورای حکام خواهد رساند.

توافق همکاری سه‌ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ ماه مه) پایان می‌یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: «آژانس و ایران، هم‌اکنون، مشغول رایزنی در زمینه اجرای تفاهم‌های فعلی هستند.»

این بیانیه می‌افزاید: «مدیرکل (آژانس)، طی روزهای آینده، اطلاعات به‌روز شده در این‌باره را در اختیار شورای حکام آژانس قرار خواهد شد.»

آژانس همچنین تاکید کرده است که توافق سه ماهه ایران و آژانس که روز ۲۱ فوریه (سوم اسفند ۹۹) حاصل شد، «هنوز پابرجا» است. بر اساس این توافق، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش یافت، البته مشروط بر این‌که در این مدت، راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی از سوی آژانس ادامه یابد.

تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد. ایران هشدار داده بود که اگر طی این چند ماه تحریم‌ها برداشته نشود، تهران فیلم‌های دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ به‌تازگی در گزارشی نوشت که اگر بازرسی‌های آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود، ریسک سوءتفاهم از نیات هسته‌ای ایران افزایش می‌یابد.

در همین حال، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، تمدید توافق سه ماهه ایران و آژانس را «محتمل» دانست.

ایران و پنج کشور حاضر در برجام شامل روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا از پنج روز پیش با حضور نماینده اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای رسیدن به یک نقشه راه در راستای احیای برجام هستند. نمایندگان دولت آمریکا نیز در مذاکرات وین حضور دارند اما به طور مستقیم با نمایندگان ایران مذاکره نمی‌کنند.

از سوی دیگر، دیپلمات‌های سه‌کشور اروپایی حاضر در برجام، بریتانیا، آلمان و فرانسه روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای درباره مذاکره در وین اعلام کردند: «در مذاکره درباره برجام، پیشرفت‌های محسوسی وجود داشته است اما برای رسیدن به موفقیت، تضمینی وجود ندارد».

در این بیانیه همچنین تاکید شده که در تلاش‌ها برای بازگرداندن برجام، تداوم نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضروری است و توافق بدون آن قابل اجرا نیست.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG