لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۸

«درخواست برای جلوگیری» از ادامه حملات نیروهای دولتی سوریه به ادلب


بمباران هوایی مرات الانعمان در استان ادلب در روز گذشته توسط جنگنده‌های دولت سوریه ۱۲ کشته برجای گذاشت.

یک مقام ارشد مخالفان حکومت بشار اسد در استان ادلب دوشنبه ششم خرداد هشدار داده است اگر نیروهای دولتی سوریه و روسیه موفق شوند که خطوط دفاعی گروه‌های مخالف را در شمالی غربی سوریه بشکنند، تا مرز ترکیه توقف نخواهند کرد.

به گزارش رویترز، فواز هلال، رئیس «دولت نجات» که کنترل استان ادلب در دست دارد، از ترکیه خواسته است تا مانع حمله نیروهای دولتی سوریه به همراه روسیه به این منطقه شود.

طبق این گزارش، نیروهای دولتی سوریه در یک ماه اخیر عملیات گسترده‌ای را در بخش هایی از استان ادلب آغاز کرده‌اند که بزرگترین عملیات نظامی حکومت بشار اسد از تابستان گذشته تاکنون محسوب می شود.

فواز هلال در گفت وگو با رویترز اظهار داشت اطمینان دارد که نیروهای مخالف حکومت بشار اسد تا به آخر در مقابل نیروهای دولتی سوریه مقاومت خواهند کرد.

او گفت: اگر نیروهای حکومتی بتوانند خطوط دفاعی ما را در شمال حماء و جنوب ادلب بشکنند، دیگر تا مرز در شمال استان توقف نخواهند کرد.

دولت نجات در استان ادلب توسط گروه اسلامگرای هیئت تحریر الشام کنترل می‌شود.

رویترز به نقل از یک نهاد امداد پزشکی آمریکایی فعال در استان ادلب می‌گوید، در حملات نیروهای دولتی از هشتم اردیبهشت تاکنون دستکم ۲۲۹ نفر کشته و ۷۲۷ نفر زخمی شده‌اند.

فواز هلال همچنین گفته است: به رغم عملیات گسترده نیروهای دولتی ما همچنان خوش بین هستیم. اگر نبودیم که امروز اینجا نبودیم.

رویترز می‌گوید با فواز هلال در دفترش در شهر ادلب مصاحبه کرده است.

وی گفته است، خطوط دفاعی ادلب با حضور نیروهایی که از حمص، غوطه و درعا آمده‌ا‌ند تقویت شده است. اینها نیروهای ورزیده‌ای هستند.

در حالی فواز هلال از ترکیه کمک خواسته است که پیشتر گزارش‌های تایید نشد‌ه‌ای از ارسال سلاح توسط آنکارا برای گروه‌های شورشی در ادلب منتشر شده است.

ادلب و اطراف آن در شمال غربی سوریه در سال گذشته میلادی بر اساس توافقی بین روسیه و ترکیه مناطق غیرنظامی اعلام شدند. این توافق تاکنون از حمله زمینی ارتش سوریه به این مناطق جلوگیری کرده بود.

روسیه از مهم‌ترین حامیان بشار اسد است. ترکیه پیشتر از مسکو و دمشق خواسته بود طبق توافق «آستانه»، آتش‌بس منطقه امن ادلب را رعایت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،گروه هیئت تحریر الشام ، از متحدان سابق گروه القاعده، اخیرا بخش‌های وسیعی از این استان را به کنترل خود در آورد و باعث شد تا حکومت بشار اسد علیه این گروه دست به عملیات نظامی بزند.

در پی پیروزی‌های پیاپی ارتش سوریه علیه شورشیان، شمار زیادی از شورشیان تسلیم‌شده از مناطق مختلف کشور با اتوبوس به ادلب در شمال غربی سوریه منتقل شدند و جمعیت این منطقه که تا چند سال پیش یک میلیون نفر بود در حال حاضر سه میلیون نفر شده‌ است.

جنگ داخلی هشت ساله سوریه صدها هزار کشته برجای گذاشته است. این جنگ ویرانگر باعث مهاجرت حدود ۱۳ میلیون نفر ازجمعیت سوریه به خارج شده و میلیاردها دلار به این کشور خسارت زده است.

با استفاده از رویترز و وب سایت رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG