لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۰

خبرهای کوتاه

وعده پیش‌خرید دو واکسن ایرانی در پی گلایه مدیر پروژه فخرا

به‌ دنبال گلایه مدیر پروژه واکسن فخرا از بی‌اعتنایی وزارت بهداشت به این واکسن، رئیس سازمان غذا و داروی ایران وعده پیش‌خرید سه میلیون واکسن فخرا و رازی را داد.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: «ما خودمان پیشنهاد پیش‌خرید دادیم و گفته‌ایم از این دو پلتفرم یعنی رازی و فخرا با توجه به سرمایه‌گذاری که کردند حتما پیش‌خرید انجام شود.»

وی اضافه کرد که با این حال پیش‌خرید این دو واکسن منوط به تصویب «اعتبار» است و میزان پیش‌خرید از هر یک از این دو واکسن نیز «یک‌ و‌ نیم میلیون دوز» خواهد بود.

آقای شانه‌ساز درباره درخواست مدیر پروژه واکسن فخرا مبنی بر تسریع در تائید و صدور مجوزهای این واکسن نیز گفت: «واکسن حساسیت ویژه‌ای را طلب می‌کند. ما باید یک سری از گزارش‌ها را دریافت کنیم که اطلاعات و گزارش‌های بدی نیز نبوده، اما باید کامل شود و هنوز به حداقلی که باید نرسیده است.»

روز سه‌شنبه، احمد کریمی، مدیر پروژه واکسن فخرا از برنامه‌ریزی برای «توقف» تولید این واکسن در ایران خبر داده و علت آن را نیز نبود متقاضی داخلی و بی‌اعتنایی وزارت بهداشت عنوان کرده بود.

پیش از آن نیز عباس اشتری، سرپرست تولید فرآورده‌های بیولوژیک در موسسه رازی گفته بود: «متاسفانه اکنون سیل خرید واکسن وارداتی فرصتی نمی‌دهد تا سیاست‌گذاران اصلاً بخواهند به واکسن داخلی توجه داشته باشند؛ منتظر اقدام مثبت دولت در حمایت از تولیدکنندگان داخلی هستیم.»

پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در ایران، دستور ممنوعیت واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا از سوی علی خامنه‌ای پس از هزاران قربانی نادیده گرفته شد و علاوه بر واکسن چینی سینوفارم، واکسن آسترازنکا نیز وارد ایران شده و روند واکسیناسیون، سرعت قابل توجهی پیدا کرده است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دادستان کل کشور می‌گوید تا ۱۵ روز دیگر در مورد مسئله حجاب اعلام نظر می‌شود

بر اساس یک بولتن فاش شده از خبرگزاری فارس، یک نظرسنجی وزارت کشور نشان می‌دهد که ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد.

دادستان کل کشور می‌گوید تا ۱۵ روز دیگر مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مسئله حجاب اعلام نظر خواهند کرد.

دادستان کل کشور اعلام کرد: مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه بر روی مساله حجاب هستند که نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، محمدجواد منتظری، در سخنرانی روز پنجشنبه خود در قم تأکید کرد: تصمیم‌سازی در مورد حجاب باید بر اساس تدبیر صورت بگیرد.

محمدجواد منتظری همچنین افزود: دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست، اما بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه‌ای مساله هستند.

بر اساس یک بولتن فاش شده از خبرگزاری فارس به تاریخ ۳ آذر، یک نظرسنجی وزارت کشور نشان می‌دهد که ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد و فقط حدود ۳۷ درصد بر اجباری‌ بودن آن تأکید کرده‌اند.

مراسم چهلم محمد خواجوی در دزفول؛ «برادرم فدای مملکت ایران شد»

مراسم چهلم محمد خواجوی

مراسم چهلم محمد خواجوی، جوان معترضی که در دزفول با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، روز پنجشنبه بر سر مزار او برگزار شد.

مراسم چهلم محمد خواجوی، جوان معترضی که در دزفول با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، روز پنجشنبه بر سر مزار او برگزار شد.

برادر محمد خواجوی در چهلم او گفت که نیروهای امنیتی پس از تعقیب محمد ابتدا «با ماشین به او زدند و در حالی که می‌توانستند محمد را دستگیر کنند، از فاصله نزدیک به او گلوله زدند.»

در بخشی از این مراسم، برادر محمد خواجوی گفت: «برادر ما ناحق کشته شد فدای مملکت ایران شد. برادرم فدای مردم مظلوم ایران شد.»

دادگاه انقلاب سنندج چهار فعال صنفی معلمان را به حبس‌های تعزیزی و تعلیقی محکوم کرد

تجمع اعتراضی معلمان در سنندج (عکس از آرشیو)

چهار فعال صنفی معلمان در دیواندره از سوی دادگاه انقلاب به حبس‌های تعزیری و تعلیقی محکوم شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج امید شاه‌محمدی را به پنج سال حبس تعزیزی و هیوا قریشی، امید محمدزاده و پرویز احسنی، هر یک را به پنج سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

این شعبه دادگاه انقلاب سنندج اتهام این چهار فعال صنفی را اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب کُرد اعلام کرده است.

این فعالان صنفی در ۲۵ خرداد ماه سال جاری به دلیل شرکت در تحصن صنفی معلمان بدست نیروهای امنیتی در شهر دیواندره بازداشت شدند.

آمریکا سه فرد و دو شرکت را به دلیل ارائه خدمات مالی به حزب‌الله لبنان تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، سه فرد و دو شرکت را به اتهام ارائه خدمات مالی به حزب‌الله لبنان و همچنین کمک به این گروه برای دستیابی به تسلیحات مورد تحریم قرار داده است

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری (اوفک)می‌گوید، دو فرد و دو شرکت مستقر در لبنان به دلیل ارائه خدمات مالی به گروه حزب‌الله و همچنین یک فرد دیگر که در تسهیل خرید تسلیحات برای این گروه مشارکت داشته، هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش، عادل محمد منصور، رئیس بنگاه مالی القرض متعلق به حزب الله لبنان یکی از افرادی است که مورد تحریم قرار گرفته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه کرده است ، حسن خلیل که به نمایندگی از حزب الله لبنان در دستیابی به تسلیحات فعال بوده تحریم شده است.

ناصرحسن نصر نیز دیگر فردی است که به دلیل کمک به فعالیت‌های مالی گروه حزب‌الله مورد قرار گرفته است.

آمریکا از سال ۱۹۹۷ گروه حزب الله لبنان، متحد ایران، را در فهرست تروریستی خود قرار داده است.

نهادهای حکومتی در ایران موظف به تکذیب فوری اطلاعات «جعلی» شدند

مرکز ملی فضای مجازی نهادهای دولتی و عمومی را موظف به تکذیب اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی، طی حداکثر یک ساعت، در صورت تشخیص «جعلی» بودن کرد.

بر اساس این بیانیه، که روز پنج‌شنبه ۱۰ آذرماه منتشر شده، صدور تکذیبیه درباره اخبار «جعلی و تحریف شده» در فضای مجازی از سوی دستگاه ذی ربط باید حداکثر ظرف مدت ۶۰ دقیقه انجام شود.

همچنین این بیانیه می‌گوید دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها باید حداقل ظرف ۲۴ ساعت اقدام به «پاسخگویی و اطلاع رسانی موثر، دقیق، جامع و به هنگام» پیرامون «اخبار جعلی و تحریف شده» کنند.

ملزم کردن وزارتخانه ها، موسسات، شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی به پاسخگویی به «اخبار جعلی» در حالی است که بسیاری از نهادهای رسمی ایران حتی انتشار گزارشهای ماهانه خود را متوقف کرده و دسترسی به پایگاههای داده و آمار سایت اینترنتی خود را نیز محدود کرده‌اند.

از جمله این نهادها، بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک ایران، وزارت نفت و دیگر نهادهای دولتی است که در انتشار آمارهای کشور محدودیت گسترده اعمال کرده‌اند؛ بطوری که برای نمونه بانک مرکزی از پاییز ۱۳۹۷ هیچ آماری درباره تحقق بودجه دولتی منتشر نکرده و تقریبا از همان زمان وزارت نیرو آمارهای تفصیلی نیروگاههای برقی، گمرک ایران آمارهای تفصیلی تجارت خارجی و وزارت نفت همه آمارهای خود را از دسترس خارج کرده است.

همچنین نهادهای رسمی ایران نسبت به انتشار گزارش‌هایی درباره تعداد بازداشتی‌ها و کشته‌شدگان اعتراضات طی چهار ماه گذشته سکوت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرآنلاین و رادیو فردا؛ د.خ

سازمان ملل بالاترین رقم برای کمک‌های بشردوستانه سال آینده را درخواست کرد

همزمان با ادامه جنگ ویرانگر در اوکراین که نیاز به کمک‌های بشردوستانه را به شکل چشمگیری افزایش داده است سازمان ملل روز پنجشنبه ۱۰ آذر از کشورهای عضو خواست ۵۱.۵ میلیارد دلار که بالاترین رقم درخواست کمک مالی است برای پیشبرد فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل در سال آینده اهدا کنند.

دفتر هماهنگ کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل گفت برای ارائه کمک به حدود ۳۳۹ میلیون نفر در ۶۹ کشور مختلف جهان به این مبلغ نیاز دارد. جمعیت تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در مقایسه با سال میلادی گذشته حدود ۶۵ میلیون نفر افزایش یافته است و در نتیجه این نهاد برای ارائه خدمات و کمک‌های مشابه به مبلغی ۲۵ درصد بیشتر از بودجه سال ۲۰۲۲ نیاز دارد.

مارتین گریفیث، هماهنگ کننده فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه سازمان ملل گفت:«به دلیل وقوع رویدادهای ویرانگر متعدد در سال ۲۰۲۲ که پیامدهای آنها در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت نیاز مالی ما نیز افزایش یافته است.»

او با اشاره به وقایعی نظیر خشکسالی در شاخ آفریقا، سیلاب گسترده در پاکستان و جنگ در اوکراین گفت تعداد افرادی که مجبور به مهاجرت شده اند از مرز صد میلیون نفر عبور کرده است.

آقای گریفیث افزود:«نباید فراموش کرد که تمامی این وقایع مصیبت بار در شرایطی روی داده که اکثر کشورهای فقیر هنوز از پیامدهای همه گیری کرونا رنج می بردند. درخواست کمک مالی سازمان ملل برای مصیبت دیدگان جهان که هیچ امکان دیگری ندارند تنها شریان حیاتی است و برای جامعه بین المللی پایبندی به اصل اخلاقی مهمی است که هیچکس در این دنیا نباید فراموش شده و به حال خود رها شود.»

جمعبندی سالانه سازمان ملل در مورد بودجه کمک‌های بشردوستانه علاوه بر بخش‌های مختلف این نهاد نیازهای سازمان‌های امدادرسان و بشردوست بین المللی را نیز در نظر می گیرد.

دفتر هماهنگ کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل تاکید کرد که در حال حاضر فقط نیمی از بودجه مورد نیاز را در اختیار دارد و سازمان‌های امدادرسان ناگزیرند در اختصاص بودجه سختگیری کرده و از ارائه خدمات و کمک‌های خود بکاهند.

ادای احترام بایدن و مکرون به مردم ایران که «شجاعانه» اعتراض می‌کنند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و همتای فرانسوی‌اش، امانوئل مکرون

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه پس از دیدار در روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک، «احترام خود را به مردم ایران به‌ویژه زنان و جوانانی که شجاعانه برای به دست آوردن حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی خود اعتراض می‌کنند» ابراز کردند.

در این بیانیه آمده است حکومت ایران در حالی‌که متعهد به اجرای این حقوق و آزادی‌های شهروندی بوده، به نقض تعهدات خود در قبال مردم ایران مشغول است.

این بیانیه مشترک روز پنج‌شنبه دهم آذر در جریان سفر آقای مکرون به واشینگتن و پس از دیدار رهبران آمریکا و فرانسه در کاخ سفید منتشر شد.

در این بیانیه رهبران دو کشور بار دیگر بر عزم خود برای اطمینان یافتن از عدم دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

این بیانیه افزوده که پاریس و واشینگتن به همکاری با دیگر شرکای بین‌المللی خود برای رسیدگی به «تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران»، «همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» و همچنین «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در خاورمیانه ادامه می‌دهند.

رهبران دو کشور به ارسال تسلیحات از ایران به ویژه موشک‌ها و پهپادها اشاره و تاکید کردند که این امر می‌تواند شرکای کلیدی آمریکا و فرانسه در خلیج فارس و ثبات و امنیت در منطقه را تهدید و همچنین به تهاجم روسیه علیه اوکراین کمک کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «فرانسه و آمریکا با شرکای خود برای تقویت همکاری در زمینه اجرای قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت برای مقابله با این فعالیت‌ها تلاش خواهند کرد.»

مذاکرات وین با هدف احیای برجام از چند ماه پیش و در حالی که دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت واشینگتن هر یک توپ را برای نهایی کردن توافق به زمین دیگری می‌انداخت، متوقف مانده است.

در بیش از دو ماهی که اعتراضات مردمی در ایران علیه جمهوری اسلامی آغاز شده، آمریکا با تأکید بر ایستادگی در کنار مردم ایران، گفته است که در این وضعیت احیای برجام در اولویت آمریکا نیست.

مفتون امینی، شاعر دوزبانه ایرانی، در ۹۶ سالگی درگذشت

مفتون امینی

یدالله مفتون امینی، شاعر ایرانی که به دو زبان فارسی و ترکی می‌سرود، روز پنج‌شنبه دهم آذر در ۹۶ سالگی درگذشت.

رسانه‌های ایران به نقل از خانواده آقای مفتون امینی، علت درگذشت او را «ایست قلبی» اعلام کردند.

مفتون امینی سال ۱۳۰۵ در شهرستان شاهین‌‌دژ، در آذربایجان غربی به دنیا آمد. او دانش‌آموخته حقوق قضایی در دانشگاه تهران بود و سال‌ها در وزارت دادگستری مشغول به کار بود.

شعرهای آغازین او که در دهه‌ ۱۳۳۰ منتشر شد، به شیوه کلاسیک بود و سپس به قالب‌های نو گرایش پیدا کرد.

«دریاچه»، «کولاک»، «انارستان»، «فصل پنهان» و «یک تاکستان احتمال» از عناوین کتاب‌های منتشرشده مفتون امینی است. منظومه «عاشیقلی کروان» نیز از اشعار این شاعر به زبان ترکی است.

برخی منتقدان، او را شاعری «طبیعت‌گرا» توصیف کرده‌اند.

سال گذشته، کتاب «گفت‌وگو با مفتون امینی» که شاعر در آن شرح زندگی خود را بازگو کرده است، در تهران منتشر شد.

یک مقام ریاست‌جمهوری ایران: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است

بسیاری از زنان و دختران ایرانی پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حجاب اجباری را کنار گذاشته‌اند

رئیس «مرکز ارتباطات مردمی» ریاست‌جمهوری ایران می‌گوید درخواست‌هایی مبنی‌بر آزادی پوشش در جامعه به دست آن‌ها رسیده است که «بر حسب وظیفه ذاتی» مرکز به مسئولان منتقل می‌شود.

احمد صالحی روز پنجشنبه ۱۰ آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا به جزئیات این درخواست‌ها اشاره‌ای نکرده اما مدعی شده که «تعداد این درخواست‌ها بسیار اندک است».

به‌علاوه، او اطلاعاتی در مورد واکنش مسئولان جمهوری اسلامی به درخواست آزادی پوشش نداد و صرفا گفته که مرکز از «باب امانت‌داری، صدای همه مردم ایران اسلامی است، چه صدای اقلیت و چه اکثریت. از این رو درخواست اقلیت مردم را هم ثبت و مورد رسیدگی قرار می‌دهد».

این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که حکومت جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته مقررات بسیار سختگیرانه‌ای در مورد نوع پوشش مردان و به‌ویژه زنان اجرا کرده و به‌رغم خواست جامعه ایران، قانون حجاب اجباری حاکم بوده است.

با وجود این، در سال‌های اخیر بسیاری از زنان و دختران ایرانی این سختگیری‌ها را نقض کرده‌اند؛ پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی و اعتراضات سراسری پس از آن طی سه ماه گذشته، حجاب اجباری را کنار گذاشته‌اند.

بر اساس یک بولتن هک شده از خبرگزاری فارس توسط گروه هکری «بلک ریوارد» به تاریخ سوم آذر امسال، یک نظرسنجی وزارت کشور با جامعه آماری ۳۹۷۷ نفر در کل کشور نشان می‌دهد که ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد و فقط حدود ۳۷ درصد بر اجباری‌ بودن آن تأکید کرده‌اند.

نرگس محمدی به پارلمان اروپا: گذار از نظام خواست مردم ایران است

نرگس محمدی

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به پارلمان اروپا تاکید کرد که مردم ایران خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند و «حمایت پایدار دولت‌ها مطابق قوانین حقوق بشری» می‌تواند پشتوانه اعتراضات مردمی در مسیر شکست «استبداد دینی و زن‌ستیز» در ایران باشد.

سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران که هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، از اعضای پارلمان اروپا خواسته است تا «در اتخاذ هر تصمیمی، رویکرد اعمال فشار حداکثری به حکومت برای تحقق و استحکام جامعه مدنی و تضمینی حقوق بشر را داشته باشند».

در بخش دیگری از نامه خانم محمدی آمده است: «حکومت سرسختانه در مقابل مطالبات به حق مردم دست به سرکوب و خشونت و کشتار زد و متاسفانه بسیاری از دولت‌های جهان بی‌اعتنا نسبت به حقوق و خواست مردم، به تأمین منافع اقتصادی خود پرداخته و حقوق بشر به عنوان امری دست چندمی در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی تلقی شده است.»

نرگس محمدی افزوده: «حمایت ویژه از زنان مبارز ایران برای تحقق حقوق تضییع شده زنان و نقش بسیار مهم آنها در دوران گذار و پس از آن برای تحقق دمکراسی و حقوق بشر امری ضروری است.»

پیشتر روبرتا متسولا رئیس پارلمان اروپا با انتشار تصویری از دیدارش با تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، بر فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری این زندانی سیاسی در طول سالیان گذشته تاکید کرده بود.

تاکنون آمریکا، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی مسئول در سرکوب اعتراضات جاری در ایران وضع کرده‌اند.

از آغاز دور تازه اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۶ شهریور در واکنش به مرگ مهسا امینی تاکنون ادامه یافته، این چندمین بار است که خانم محمدی از زندان درباره نقض گسترده حقوق بشر و کشتار معترضان در ایران به دست نیروهای امنیتی و انتظامی، به مقام‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نامه می‌نویسد.

او پیشتر در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، خواسته بود که از تمام توان این سازمان برای توقف صدور و اجرای احکام سنگین و اعدام علیه معترضان بهره بگیرد.

با استفاده از کانال تلگرام «کلمه» و گزارش‌های پیشین رادیو فردا

دادستان رشت می‌گوید مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای کشته شده است

مهران سماک ۲۷ ساله از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم گلوله مأموران امنیتی قرار گرفت و کشته شد

دادستان رشت روز پنجشنبه ۱۰ آذر تایید کرد که مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای در شهرستان انزلی کشته شده است. گلوله ساچمه‌ای در اعتراضات سراسری اخیر در ابعاد گسترده‌ای توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان استفاده شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، مهدی میرفلاح اظهار داشت: «بعد از بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا فردی به نام مهران سماک بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای در شهرستان بندر انزلی فوت می‌کند».

او افزود: «به محض وقوع این حادثه مشکوک، پرونده قضایی برای رسیدگی به موضوع تشکیل شده و دادستان بندر انزلی در حال رسیدگی به پرونده است».

اظهارنظر دادستان رشت مبنی‌بر «مشکوک» بودن مرگ مهران سماک در شرایطی است که او شامگاه سه‌شنبه پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران در برابر آمریکا، همراه با شمار زیادی از مردم به خیابان آمد، اما از سوی ماموران ضدشورشی که برای متفرق کردن معترضان وارد صحنه شده بودند، هدف گلوله قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، او پس از آن هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت که در خودروی خود در اقدامی اعتراضی بوق می‌زد.

سازمان حقوق بشر ایران روز نهم آذر اعلام کرد که این شهروند ۲۷ ساله از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم گلوله مأموران امنیتی قرار گرفته و کشته شده است.

شهرهای مختلف ایران شامگاه سه‌شنبه شاهد حضور خیابانی و ابراز شادمانی مردم پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران در مقابل آمریکا بود که با سرکوب مأموران امنیتی و انتظامی مواجه شد.

تعیین اولین سفیر ترکیه در اسرائیل پس از عادی‌سازی روابط

سرانجام پس از ۱۲ سال روابط بحرانی، نخستین سفیر ترکیه در اسرائیل، استوارنامه خود را به وزارت خارجه ارائه کرد.

به گزارش روزنامه یدیعوت آحرونوت، روز پنجشنبه، دهم آذر، شاکی اوزکان تورونلار، رونوشت استوارنامه خود را به مقامات وزارت خارجه اسرائیل ارائه کرد.

ترکیه این دیپلمات مجرب را به عنوان نخستین سفیر در دوران جدید از روابط دو کشور منصوب کرده است.

آقای تورونلار با اسرائیل و صحنه فلسطینی آشناست زیرا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، در حالی که روابط اسرائیل و ترکیه بحرانی شده بود، کنسولگری ترکیه در شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، را اداره می‌کرد.

اسرائیل سه ماه پیش خانم ایریت لیلیان، اولین سفیر در ترکیه را پس از برطرف شدن بحران، منصوب و به آنکارا اعزام کرد.

برخورد نظامی ارتش اسرائیل با صدها سرنشین کشتی ترکیه‌ای ماوی مرمره در بهار سال ۲۰۱۰، که در راه رفتن به غزه بودند تا «حصر این باریکه را بشکنند»، به مرگ ۱۰ شهروند ترکیه‌ای و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر منجر شده و تا مدت‌ها کانون بحران روابط دو کشور بود.

با این حال، رجب طیب اردوغان که خود بیش از یک دهه مواضع سرسختانه علیه اسرائیل و مقامات آن بیان می‌کرد، سال گذشته به سوی بهبود روابط با اسرائیل گام برداشت و اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی‌اش را به آنکارا دعوت کرد.

آقای اردوغان در روزهای گذشته نیز در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، که حزب او برنده انتخابات اخیر اسرائیل بوده، تاکید کرد که عزم آنکارا بر تقویت همکاری فیمابین در زمینه‌های مختلف است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل که ماه گذشته از ترکیه دیدار کرد، در روزهای اخیر دوباره تلفنی با خلوصی آکارا، وزیر دفاع ترکیه در باره تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی سخن گفت اما جزئیاتی از آن منتشر نشد.

اسرائیل و ترکیه تابستان امسال برای مقابله با طرح‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ضربه زدن به جان اسرائیلی‌ها در ترکیه همکاری موثری داشتند، که این امر موجب امتنان اسرائیل شد.

رسانه‌های اسرائیل از همکاری تنگاتنگ میت، سازمان اطلاعات ترکیه با موساد، سرویس عملیات ویژه اسرائیل، در این راستا خبر دادند.

ترکیه شماری از افراد را در استانبول در ارتباط با توطئه‌های برنامه‌ریزی شده از سوی نهادهای اطلاعاتی ایران بازداشت کرد.

اذعان عضو شورای عالی انقلاب به ناموفق بودن برنامه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ناموفق بودن حکومت جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف فرهنگی و اجتماعی مورد نظرش اذعان کرد.

به گزارش شورای شهر مشهد، حسن رحیم‌پور ازغدی روز پنج‌شنبه، دهم آذر، در سخنانی ریشه اعتراضات کنونی را در «زخم‌های فرهنگی و اجتماعی» دانست و گفت: «زخم فرهنگی یعنی با وجود تمام‌ رسانه‌ها، تشکیلات، استاد معارف، مسجد و مدرسه‌ای که داریم، نتوانستیم اهداف فرهنگی را محقق کنیم.»

او در ادامه اعتراضات اخیر را «زنگ خطر پیش از مرگ» توصیف کرد.

رحیم‌پور ازغدی گفت: «با بی‌توجهی به زخم، درد حس و رسیدگی به آن لازم می‌‌شود. این درد زنگ خطر پیش از مرگ است.»

پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت نیروهای موسوم به «گشت ارشاد» و ادامه بی‌سابقه آن به حدود سه ماه، بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی‌های مختلف تلاش کرده‌اند تا به ریشه‌یابی وضعیت کنونی بپردازند.

در بسیاری از این سخنرانی‌ها موضوع‌های فرهنگی و نقش رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

نامزدی مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» در جوایز سالانه انجمن بین‌المللی مستند و جمهوری چک

پگاه آهنگرانی پس از اعتراض‌های اخیر، با اعلام انزجار از حکومت جمهوری اسلامی، حجاب اجباری را از سر برداشت.

فیلم مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» ساخته پگاه آهنگرانی در فهرست ۱۰ نامزد نهایی جوایز سالانه انجمن بین‌المللی مستند (IDA) قرار گرفت.

امسال سی و هشتمین دوره اهدای این جوایز برگزار می‌شود و فیلم «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» تنها فیلم ایرانی است که در بخش‌های مختلف این جوایز معتبر حوزه مستند نامزد شده است. مراسم اعلام برندگان این جایزه روز ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» همچنین در فهرست اولیه نامزدهای بخش بهترین فیلم کوتاه جوایز سالیانه سینمایی جمهوری چک معروف به «شیر چک» قرار گرفته است. برندگان این جایزه نیمه اسفندماه معرفی می‌شوند.

مستند کوتاه «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» نخستین بار، سال گذشته در بخش مسابقه آثار مستند کوتاه جشنواره ایدفای هلند، مهم‌ترین جشنواره مستند دنیا، به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره‌های مختلف دیگری از جمله جشنواره مستند هات‌داکس کانادا نمایش داده شد.

این فیلم ۱۷ دقیقه‌ای مضمونی درباره اعدام‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ دارد و در آن پگاه آهنگرانی در مقام راوی با یادآوری رابطه‌اش با فردی به نام «شاغلام» که از اعدام شدگان سال ۶۷ است، از طریق نمایش عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی خانوادگی به تاثیر آن اتفاق در میان خانواده‌های مختلف ایرانی و نسل‌های بعد می‌پردازد.

پگاه آهنگرانی از جمله سینماگرانی است که پس از اعتراض‌های اخیر، با اعلام انزجار از حکومت جمهوری اسلامی، حجاب اجباری را از سر برداشته است.

اختلاف بین توییتر و اپل، دو کمپانی عظیم آمریکایی، بالا گرفت

در ادامه جنجال‌های مختلفی که کمپانی توییتر پس از خریده شدن توسط ایلان ماسک در چند هفته اخیر با آن روبه‌رو بوده، اختلاف بین توییتر و کمپانی اَپل در چند روز اخیر بالا گرفته است.

ماجرا پس از آن رسانه‌ای شد که ایلان ماسک خبر داد: «شرکت اپل توییتر را به متوقف کردن خدماتش در اپ‌استور تهدید کرده است.»

پیشتر برخی رسانه‌های تخصصی تکنولوژی پیش‌بینی کرده بودند که اختلاف بین اپل و توییتر بالا بگیرد.

رسانه‌ها پس از آن به این پیش‌بینی رسیدند که فیل شیلر، رئیس اپ‌استور، پس از آن که حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به توییتر بازگشت حساب خود در این شبکه را حذف کرد.

به گفته ایلان ماسک، «اپل به دلایل نامشخصی تهدید کرده که از خدمات‌رسانی به اپلیکیشن توییتر در فروشگاه اپ‌استور خودداری می‌کند. و اپل تا حد زیادی تبلیغات در توییتر را متوقف کرده است.»

در همین زمینه تیم کوک، مدیرعامل اپل، چندی پیش به شبکه سی‌بی‌اس گفته بود: «مدیران توییتر گفته‌اند که همچنان روی محتوا نظارات خواهند داشت و من روی این وعده حساب کرده‌ام.»

در مقابل ایلان ماسک گفته است که قصد دارد سخت‌گیری‌ها روی محتوای توییت‌ها در توییتر را کاهش دهد و حتی برخی از حساب‌های تعلیق شده را به‌تدریج به این شبکه اجتماعی بازگرداند.

به گزارش سایت وِرج، اپل برخی سامانه‌ها مانند تامبلر را تحت فشار قرار داده تا محتوای ناخوشایند را کنترل کنند. اپل روی انتشار محتوای نژادی یا جنسی حساس است.

اگر غائله میان اپل و توییتر بالا بگیرد، احتمالا در سناریویی خوش‌بینانه بروزرسانی توییتر در اپ‌استور با مشکل روبه‌رو می‌شود و در بدترین حالت توییتر از اپ‌استور حذف خواهد شد.

ایلان ماسک اپل را به چند چیز متهم می‌کند، از جمله آن که اپل کارمزد زیادی می‌گیرد و روی سانسور محتوا فشار می‌آورد.

برخی رسانه‌‌های تکنولوژی در جهان گزارش داده‌اند که وی در حال پیگیری ساخت موبایل است تا رقابت جدیدی را با اپل با محصول جدید خود شروع کند.

اما انتقاد از اپل به دلیل انحصار، سخت‌گیری در مواجهه با شرکت‌های سازنده اپ و دریافت کارمزد بالا تازگی ندارد و بسیاری پیشتر به این موارد انتقاد کرده بودند.

در سال ۲۰۲۱ اپل با چالش بزرگی با برخی از بزرگ‌ترین سازندگان اپلیکیشن در جهان روبه‌رو شد.

فورت‌نایت یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی جهان است، اما شرکت سازنده این بازی در سال ۲۰۲۱ با اپل بر سر میزان فروش این بازی در اپ‌استور اختلاف پیدا کرد. این در حالی است که اپل درآمدی چند صد میلیون دلاری از فروش این بازی کسب کرده بود.

شرکت سازنده فورت‌نایت به رویکرد انحصاری اپل اعتراض داشت و میزان پرداخت کمیسیون به اپل برای ارائه این بازی را غیرعادلانه می‌دانست.

فورت‌نایت در سال ۲۰۲۱ با ساخت یک فیلم کوتاه اپل را به شخصیت «برادر بزرگ» در رمان ۱۹۸۴ اثر جورج اورول تشبیه کرده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG