لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۱

امیرحسین کوهکن، وکیل خانواده محمدمهدی کرمی، به شش سال حبس محکوم شد


شعبهٔ دوم دادگاه انقلاب کرج امیرحسین کوهکن، وکیل خانواده محمدمهدی کرمی، جوان اعدام‌شده در جریان اعتراض‌های سال ۱۴۰۱، را به شش سال حبس محکوم کرد.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا، روز یکشنبه، ششم خردادماه، اعلام کرد که در حکمی که به این وکیل دادگستری ابلاغ شده، اتهام او «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» ذکر شده است.

آقای کوهکن روز هشتم شهریورماه پارسال پس از احضار به اداره اطلاعات کرج بازداشت و روز ۲۴ آذرماه «با قرار تأمین کیفری» آزاد شد.

بازداشت امیرحسین کوهکن در حالی انجام شد که ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی، هفته پیش از آن بازداشت شده بود.

در پرونده آقای کرمی نیز، بر اساس حکمی که توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب کرج صادر و در زندان به او ابلاغ شد، پنج سال از مجموع حکم او بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و یک سال دیگر مربوط به اتهام «تبلیغ علیه نظام» است.

علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل دادگستری، روز شنبه، پنجم خردادماه، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که موکلش علاوه بر شش سال حبس به «ضبط اموال که از کمک‌های مردمی تهیه شده» نیز محکوم شده است.

با این حال آقای شریف‌زاده اردکانی اعلام کرد: «دادگاه انقلاب... صلاحیت صدور حکم ضبط اموال را ندارد. حکم ايرادات حقوقی دارد و به آن اعتراض خواهیم کرد.»

ماشاالله کرمی به دلیل انتشار مداوم تصاویری از حضورش بر آرامگاه پسرش و همچنین محمد حسینی، دیگر معترض اعدام شده در پرونده قتل روح‌الله عجمیان، به یکی از نمادهای خانواده‌های دادخواه اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تبدیل شد.

او همچنین در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ به دیدار خانواده مهسا امینی رفت و تصویری منتشر شد که نشان می‌داد مقابل مزار مهسا امینی با امجد امینی پدر او «دست اتحاد و همبستگی» داده است.

XS
SM
MD
LG