لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۴۲

وزیر خارجه هند: تحریم‌های آمریکا تاثیری بر پروژه چابهار نداشته است


نمایی از بندر چابهار (عکس از آرشیو)
نمایی از بندر چابهار (عکس از آرشیو)

وزیر خارجه هند می‌گوید تحریم‌های آمریکا تاثیری بر پروژه بندر چابهار ایران نداشته و این بندر فعال است.

سابرامانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند در پاسخ به سوال به سوال یک نماینده پارلمان این کشور درباره اینکه گزارش‌هایی از تلاش چین برای دست‌مایه قرار دادن تحریم‌های آمریکا جهت ناکام گذاشتن پروژه هند در بندر چابهار ایران، گفته است٬ هند طبق تعهدات خود پروژه چابهار را توسعه داده و تاکنون ۳.۲ میلیون تن کالا از این بندر تحویل ایران داده شده است.

تابستان پارسال در پی امضای سند ۲۵ ساله همکاری‌های چین و ایران، جمهوری اسلامی بلافاصله قرارداد ۱.۶ میلیارد دلاری توسعه خط آهن چابهار تا زاهدان با شرکت‌های هندی را لغو کرد. ایران علت امر را تعلل شرکت‌های هندی در توسعه این پروژه عنوان کرده بود، اما رسانه‌های هند علت این تصمیم را تلاش چین برای به دست گرفتن انحصار پروژه‌های خط ریلی ایران عنوان کرده بود.

ریتش پاندی نماینده پارلمان هند در سوال از وزیر خارجه کشور به این موضوع نیز پرداخته و گفته بود گزارش‌های نگران‌کننده‌ای از احتمال دست داشتن چین در لغو پروژه‌های هند مانند آنچه در رابطه با خط آهن چابهار-زاهدان اتفاق افتاد، وجود دارد و آیا دولت برنامه‌ای برای مواجهه با این احتمالات دارد.

آقای جایشانکار گفته است تاکنون شش جرثقیل بزرگ در بندر چابهار توسط شرکتهای هندی نصب شده و حتی پارسال از این بندر، ۷۵ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان منتقل شد.

هند در ازای سرمایه‌گذاری در این پروژه، کنترل بندر چابهار را برای ۱۰ سال در اختیار خواهد داشت.

تاکنون مقامات ایران گزارش‌های متضادی درباره موفقیت این پروژه اعلام کرده‌اند.

در حالی که بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تیرماه ۹۸ از سهم یک درصدی چابهار در تجارت خارجی ایران خبر داده بود، ۲۷ شهریور امسال گفت که دولت ایران برنامه‌ریزی کرده است ۵۰ درصد از کالاهای اساسی وارداتی به کشور از این بندر انجام شود.

تجارت هند و ایران نیز طی سالهای گذشته به شدت دچار تلاطم بوده است.

آمارهای وزارت اقتصاد هند نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در ۱۰ ماه ابتدایی ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل نصف شده و به حدود یک میلیارد دلار رسیده است، اما صادرات ایران به هند با رشدی ۵۱ درصدی به ۳۴۶ میلیون دلار افزایش یافته است.

در دور مشابه قبل از تحریمها در سال ۲۰۱۸، صادرات ۱۰ ماهه ایران به هند ۱۳.۵ میلیارد دلار و وارداتش ۲.۴ میلیارد دلار بود.

آقای جایشانکار در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه یکی از اهداف پروژه بندر چابهار ارسال کالاهای هندی از ایران به افغانستان و آسیای مرکزی بوده و آیا قراردادی با آنها بسته شده است، گفت که هند تنها با ایران قرارداد دارد و قرارداد سه‌جانبه‌ای میان ایران، هند و کشور دیگری امضا نشده است.

پروژه چابهار یک پروژه رقابتی میان چین و هند است. چین بندر گوادر پاکستان را برای تصاحب بازارهای افغانستان و آسیای مرکزی توسعه می‌دهد که در ۷۰ کیلومتری بندر چابهار است.

با استفاده از گزارش بولتن خبری دولت هند، روزنامه دِ هندو، وزارت اقتصاد هند، رادیو فردا. د.خ

XS
SM
MD
LG