لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۱۶

«نزدیک به ۴۰ درصد» زنانی که خودکشی می‌کنند هندی هستند


بر اساس یک تحقیق پزشکی ۳۶.۶ درصد زنانی که در سرتاسر جهان دست به خودکشی می‌زنند هندی هستند. بر این اساس یعنی از هر پنج نفر زنی که خودکشی می‌کنند٬ دو نفر اهل هند هستند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین٬ در این تحقیق که در آخرین شماره دو هفته‌نامه پزشکی «لَنسِت» منتشر شده٬ آمده است که ازدواج زودهنگام٬ خشونت مردان علیه زنان و فرهنگ مردسالارانه از عوامل اصلی این خودکشی‌ها است.

مجله بریتانیایی لنست٬ جزو معتبرترین مجلات پزشکی جهان به شمار می‌رود.

طبق این تحقیق هرچند میزان خودکشی زنان در هند از سال ۹۰ میلادی تاکنون در حال کاهش بوده٬ این کاهش به سرعت کاهش این رقم در سایر کشورها نیست.

در این تحقیق آمده است زنانی که بر اثر خودکشی از دنیا می‌روند معمولا متاهل و زیر ۳۵ سال هستند.

پونام موترِجا٬ مدیر «بنیاد جمعیت هند»٬ بنیادی که در حوزه سلامت عمومی فعال است٬ می‌گوید: «این تحقیق نشان می‌دهد که دختران هند با معضلی جدی روبرو هستند.»

شماری از متخصصان این حوزه معتقدند که ازدواج زود هنگام یکی از عوامل اصلی این معضل است. یک پنجم زنان هندی زیر سن ۱۵ سال ازدواج می‌کنند.

محققان این مقاله احتمال می‌دهند که ارتباط خودکشی با ازدواج زودهنگام ناشی از تحمیل وظایف مادری در سن پایین٬ موقعیت پایین اجتماعی این زنان به عنوان همسر٬ نبود استقلال مالی آن‌ها و خشونت خانگی است.

این محققان همچنین فرهنگ مردسالارانه را در بالا بودن خودکشی میان زنان دخیل می‌دانند.

خانم موترجا در این خصوص می‌گوید: «هنجارهای اجتماعی ما بسیار واپسگرا هستند. در دهات٬ یک دختر٬ ابتدا دختر پدرش است٬ سپس همسر شوهرش می‌شود و وقتی خودش صاحب فرزند پسر می‌شود٬ می‌شود مادر پسرش.»

به گفته خانم موترجا ۶۲ درصد زنانی که بنیاد زیر نظر وی از آن‌ها نظرسنجی کرده٬ معتقدند که همسرانشان اجازه دارند آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار بدهند.

محققانی که تحقیق منتشر شده در مجله لنست را تهیه کرده‌اند می‌گویند٬ میزان خودکشی زنان در هند سه برابر کشوری با وضعیت جغرافیایی٬ سیاسی و اجتماعی مشابه است.

این افراد تاکید دارند که مسئله خودکشی زنان در حوزه سلامت عمومی به یک بحران تبدیل شده است.

با استفاده از وبسایت گاردین/ د.‌آ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG