لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۶

فعال شدن آتش‌فشان آگونگ؛ اندونزی دستور به تخلیه فوری منطقه داد


آتش‌فشان کوه آگونگ در طول ۵۴ سال گذشته هیچ حادثه خاصی نیافریده است اما اکنون با بیرون دمیدن دود و خاکستر، هر لحظه خطر فوران آن وجود دارد

دولت اندونزی با بالا گرفتن نگرانی‌ها از فوران آتش‌فشانی در جزیره بالی، فرودگاه این جزیره توریستی را بست و به ساکنان آن منطقه که حدود صد هزار نفر می‌شوند دستور داد که منازل خود را به سرعت ترک کنند.

آتش‌فشان کوه آگونگ در طول ۵۴ سال گذشته هیچ حادثه خاصی نیافریده است اما اکنون با بیرون دمیدن دود و خاکستر، هر لحظه خطر فوران آن وجود دارد، رخدادی که آخرین بار سال ۱۹۶۳ به وقوع پیوست و صدها کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرودگاه جزیره بالی از روز دوشنبه ۶ آذر به مدت ۲۴ ساعت تعطیل خواهد بود که این امر باعث وقفه در ۴۴۵ پرواز و سردرگمی حدود ۵۹ هزار مسافر شده است.

در عین حال مقامات اندونزی می‌گویند که امکان دارد تعطیلی فرودگاه جزیره حتی طولانی‌تر از این شود.

سازمان مقابله با بلایا در اندونزی روز دوشنبه سطح هشدار را از درجه سه به چهار رساند که بالاترین سطح هشدار محسوب می‌شود.

بیانیه این سازمان می‌گوید: «توده دود همراه با فوران‌‌های انفجاری و صداهای انفجار است که تا فاصله ۱۲ کیلومتری قله کوه شنیده می‌شود. خطر یک فوران شدیدتر هر لحظه وجود دارد.»

گزارش رویترز با اظهارات یکی از سخنگویان سازمان مقابله با بلایا در اندونزی همراه است که عنوان می‌کند این حادثه تاکنون تلفاتی نداشته و ۴۰ هزار نفر منطقه را ترک کرده‌اند، اما همچنان ده‌ها هزار نفر دیگر هستند که باید از منطقه دور بشوند.

جزیره بالی که به خاطر ساحل و معابدش شهرت بسیاری دارد در سال گذشته حدود پنج میلیون توریست را جذب خود کرد. فرودگاه آن نیز در میان جزایر کوچک و بزرگ اندونزی حکم مرکز را دارد. اما آمار توریست در برخی از بخش‌های این جزیره از ماه سپتامبر که لرزه‌های آتش‌فشان آگونگ آغاز شد کاهش یافته است.

این مدت یک بار دیگر نیز سطح هشدار در جزیره بالی به بالاترین حد خود رسید تا ماه اکتبر که دوباره پایین آمد.

کوه آگونگ در جزیره بالی، شرق اندونزی، بیش از سه هزار متر ارتفاع دارد. فوران آتش‌فشان این کوه در سال ۱۹۶۳ یک فاجعه آفرید و با ویران کردن چندین دهکده بیش از هزار نفر را در کام مرگ فرستاد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG