لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۴

پرونده پتروشیمی؛ جزئیات تازه از «متواری شدن» داماد وزیر پیشین صنعت ایران


علی اشرف ریاحی، داماد وزیر پیشین صنعت در نهمین جلسه دادگاه تخلفات پتروشیمی که اردیبهشت ۹۸ برگزار شد

علی اشرف ریاحی، داماد محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشین صنعت، همسر و دخترش را روانه یک کشور خارجی کرده و خودش در داخل کشور «متواری» است.

این خبر را روز سه‌شنبه ۳۰ تیرماه باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، منتشر کرده است.

آقای ریاحی یکی از متهمان پرونده تخلفات ارزی شرکت بازرگانی پتروشیمی است که دهمین جلسه رسیدگی به آن روز ۳۰ تیرماه برگزار شد.

قاضی مسعودی در جلسه دیروز دادگاه اعلام کرد که آقای ریاحی پس از بازگشت به کشور، متواری شده است. علاوه بر او، چهار متهم دیگر این پرونده نیز متواری هستند.

او در این پرونده متهم به معاونت در «اخلال کلان در نظام اقتصادی» و «تحصیل مال از طریق نامشروع» است.

علی اشرف ریاحی در نهمین جلسه دادگاه که اردیبهشت پارسال برگزار شد، حضور داشت و اتهامات مطرح شده علیه خودش را رد کرد.

آقای ریاحی در آن جلسه اعلام کرد که «رابطه خویشاوندی» او با وزیر سابق صنعت «در سال ۹۵ ایجاد شده» و او در این پرونده از این رابطه سوء‌استفاده نکرده است.

وی گفت که در سال ۸۹ به عنوان مشاور فنی در امور طرح‌ها و تدارکات در شرکت بازرگانی پتروشیمی به صورت«پاره‌وقت» دعوت به کار شده و «ساعتی سی هزار تومان» دستمزد می‌گرفته و «اتاق و میز کار» نداشته است.

در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان اشاره نشده که زینب نعمت‌زاده، همسر آقای ریاحی و فرزندش روانه کدام کشور خارجی شده‌اند.

زینب نعمت‌زاده در یک پرونده دیگر که مربوط به تخلفات شرکت دارویی «توسعه دارویی رسا» است نامش مطرح شده بود. او در این شرکت همراه با خواهرش شبنم نعمت‌زاده عضو هیات مدیره بود.

شبنم نعمت‌زاده در پرونده تخلفات دارو به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و احتکار دارو در دی‌ماه ۹۸ به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس گزارشی که احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بهمن ۱۳۹۵ منتشر کرد، مریم بختیار، همسر آقای نعمت‌زاده و شبنم و زینب نعمت‌زاده در ۱۰ شرکت فعال در حوزه پتروشیمی به عنوان مدیرعامل، رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیئت مدیره یا بازرس مشغول به فعالیت بوده‌اند.

محمدرضا نعمت‌زاده که یکی از مهم‌ترین مهره‌های صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود، در حال حاضر مشاور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG