لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۶

افزایش چند هزار نفری در آمار رسمی مرگ ثبت‌شده در آبان ۹۸ 


نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر در ایران در آبان سال ۹۸ رشد قابل توجهی داشته است.

بر اساس این پژوهش که «نشریه بین‌المللی بیماری‌های عفونی» منتشر کرده، میزان مرگ ثبت شده در آبان‌ماه ۹۸، حدود ۴۲۰۱ نفر بیشتر از مهرماه و حدود ۴۹۰۲ نفر بیشتر از آذر همان سال است.

این پژوهش نشان می‌دهد که میزان مرگ ثبت‌شده در آبان‌ماه ۹۸، بیش از ۶۳۰۰ نفر با دوره مشابه در سال قبل تفاوت دارد.

آبان‌ماه ۱۳۹۸ مصادف بود با اعتراضات مردمی گسترده که در ابتدا واکنشی به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود، اما به‌سرعت تغییر جهت داد و حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت.

این اعتراضات با سرکوب شدید و خشن مواجه شد و با قطعی اینترنت در کشور همراه بود، سرکوبی که صدها کشته بر جای گذاشت.

وزیر‌‌کشور ایران گفته است که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند، اما سازمان عفو ‌بین‌الملل با اعلام مشخصات حداقل ۳۰۴ نفر از کشته‌شدگان تأکید کرده است که شمار کشته‌شدگان ممکن است بسیار بیشتر از این عدد باشد.

در همین حال خبرگزاری رویترز ضمن اعلام مرگ حداقل ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» آیت‌الله خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته است «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.

آن طور که پژوهش نشریه بین‌المللی بیماری‌های عفونی نشان می‌دهد، میزان مرگ ثبت شده در این ماه ۶۳۰۲ نفر بیشتر از دوره مشابه در سال قبل بوده و نسبت به ماه قبل و ماه بعد هم افزایش بین ۴ تا ۵ هزار نفری داشته است.

کاوه مدنی، فعال مدنی، در توییتر خود نوشته است که مرور یافته‌ها و مقایسه‌های آماری قبلی بر مبنای داده‌های موجود فصلی، غیر عادی بودن تعداد فوت‌شدگان پاییز ۹۸ در ایران را پیش از این هم نشان داده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG