لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۰۹

تلف شدن «۲۰۰ قوچ و میش» در پارک گلستان؛ احتمال مسمومیت


عکس از آرشیو

در حالی که خبرگزاری ایرنا پنج‌شنبه از تلف شدن «حدود ۵۰ راس حیوان» در پارک ملی گلستان خبر داده بود، خبرگزاری ایسنا جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه شمار قوچ و میش‌های کشته شده در این پارک را ۱۶۰ راس عنوان کرده است.

در همین حال،یک محیط‌‌‌‌ بان با انتشار ویدیویی در یوتیوب شمار قوچ و میش‌های تلف شده را ۲۰۰ راس عنوان کرد و گفت، همه آنها ۱۰ فروردین «به دلایل نامعلومی تلف شده اند. نمونه گیری انجام شده و منتظر نظر دامپزشکی هستیم».

ایرنا احتمال تلف شدن حیوانات حیات وحش این پارک ملی را بر اثر سیل یا سرمای اخیر در استان گلستان عنوان کرده بود، اما خبرگزاری ایسنا از قول سازمان حفاظت محیط زیست نوشت که به منظور تشخیص علت دقیق مرگ و میرها، آزمایشات سم شناسی و میکروبیولوژی در حال انجام است.

این گزارش ضمن اشاره به گمانه‌زنی‌های اولیه که سرمازدگی را دلیل احتمالی تلفات این تعداد از حیات وحش می‌دانست، از قول سیامک مسعودی رئیس گروه بیماری‌های دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد که آنچه تا کنون مشخص است علت مرگ آنها بیماری طاعون نبوده.

به رغم گذشت پنج هفته از تلف شدن قوچ و میش‌های این پارک، وی گفت هنوز دلیل اصلی مرگ و میر در سازمان دامپزشکی در حال بررسی است و یکی از احتمال‌های مطرح شده نیز مسمومیت بوده که در دست بررسی است.

وی اشاره نکرد که این مسمومیت ناشی از چه می‌تواند باشد، اما از بهمن ماه پارسال، خصوصا فروردین امسال، با آغاز حمله ملخ‌های صحرایی به ایران عملیات سمپاشی در بخشهای وسیعی از کشور انجام می‌شود.

پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

با استفاده از ایرنا و ایسنا؛ د.خ/خ

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG