لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۰

سفیر ایران در اوکراین: آماده پرداخت غرامت هستیم، ولی نه با هر فرمولی


صحنه‌ای از روز ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، ۱۸ دی ۹۸

سفیر ایران در اوکراین اعلام کرد از شش نفر بازداشت‌شده پرونده سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه که همگی نظامی بودند، سه نفر همچنان در بازداشت‌اند، اما تا زمان صدور رای دادگاه مجاز به فاش کردن اطلاعات و اسامی نیست.

منوچهر مرادی همچنین از پیشنهاد برگزاری دور بعدی مذاکرات جمهوری اسلامی و اوکراین با موضوع پرداخت غرامت در روزهای ۱۸ تا ۲۱ اکتبر، کمتر از دو ماه دیگر، خبر داد و از مقامات اوکراین خواست به‌ دلیل «شرایط غیرعادی اقتصادی ایران»، انتظارات افکار عمومی در مورد میزان غرامت را کنترل کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای مرادی در مصاحبه با آژانس ملی اطلاع‌رسانی اوکراین گفت در دور پیشین این مذاکرات، در کنار گفت‌وگوهای هیئت ایرانی با هیئت اوکراینی، ملاقات جداگانه‌ای نیز بین دادستان نظامی تهران با معاون دادستان کل اوکراین برگزار شده است.

سفیر ایران در اوکراین توضیحی درباره جزئیات مذاکرات این دو مقام قضایی نداد، اما درباره سیر پرونده قضایی آن در ایران اعلام کرد که از شش نفر بازداشت‌شده این پرونده که همگی نظامی بوده‌اند، سه نفر به قید وثیقه آزاد شده‌اند و سه نفر همچنان در بازداشت هستند.

به ‌گفته آقای مرادی، «تمام رده‌های نظامی از اپراتور به بالا مورد بازجویی قرار گرفتند و ده‌ها نفر برای بازجویی و پرسش و پاسخ فرا خوانده شدند».

با گذشت بیش از هفت ماه از ساقط شدن هواپیمایی اوکراینی با موشک‌های سپاه که به مرگ همه ۱۷۶ سرنشین ایرانی و غیرایرانی آن انجامید، هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی از رسیدگی قضایی به این پرونده منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی پیشتر «خطای انسانی» را دلیل بروز این حادثه عنوان کرد، اما گزارش اولیه جعبه‌های سیاه این هواپیما تأیید می‌کند که تا ۱۹ثانیه بعد از انفجار موشک اولی که به سوی این هواپیما شلیک شده بود، «هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نمی‌شود» و مسافران در «سلامت جسمانی» بوده‌اند.


به گفته مقامات ایران، موشک دوم ۲۵ ثانیه بعد از موشک اول شلیک شده بود.

مقام‌های حکومت ایران در توضیحات قبلی خود بارها به «وقوع خطای انسانی» به عنوان عامل اصلی شلیک موشک و سرنگونی هواپیما اشاره کرده‌اند.

خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز و همچنین مقام‌های دولت‌های کانادا و اوکراین بارها ادعای «وقوع حادثه به دلیل خطای انسانی» را غیرقابل‌قبول توصیف کرده‌اند.

سفیر جمهوری اسلامی در اوکراین، درباره پرداخت غرامت نیز با اعلام مجدد آمادگی ایران برای پرداخت غرامت تأکید کرد این کار «بر اساس قواعد بین‌المللی و تعهدات ایران در کنوانسیون‌ها» انجام خواهد شد و این به این معناست که «ما هر فرمولی را برای پرداخت غرامت نخواهیم پذیرفت».

این در حالی است که برخی مقامات اوکراینی و نیز بازماندگان کشته‌شدگان اعلام کرده‌اند که اولویت آنها «بیان حقیقت» از سوی حکومت ایران است.

در همین زمینه، «انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲»‌ روز هفتم شهریور با انتشار فراخوان عمومی از کسانی که شواهد یا مدارکی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی دارند، درخواست کمک کرده است.

این انجمن در فراخوان خود اعلام کرد که «۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه طول کشید تا این هواپیما بر اثر شلیک موشک سقوط کند و خانواده قربانیان دنبال مدارکی هستند که بفهمند در این زمان چه گذشته است».

سفیر ایران در اوکراین در مصاحبه خود با خبرگزاری اوکراینی موضوع مذاکرات دور بعدی را «غرامت» اعلام کرد، اما با بیان این‌که جمهوری اسلامی «به‌شدت تحت فشار حداکثری رژیم آمریکاست» و شرایط اقتصادی ایران «شرایط غیرعادی است»، از رسانه‌ها و مسئولان اوکراینی و دیگر کشورها خواست که «انتظارات افکار عمومی در مورد میزان غرامت را کنترل کنند».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG