لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۷

خبرخوان

دو فعال سیاسی و مدنی دیگر در ایران بازداشت شدند

امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری

عباس واحدیان شاهرودی از امضاءکنندگان بیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامی و امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور بازداشت شدند.

مریم کریم‌بیگی از فعالان مدنی در صفحه توئیتر خود خبر داده که عباس واحدیان شاهرودی در بندر انزلی بازداشت شده و همزمان منزل دخترش در مشهد تفتیش و وسایلش ضبط شده‌ است.

آقای واحدیان شاهرودی از جمله ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران است که با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

اکثر نویسندگان این نامه‌ها زندانی شده و احکام سنگین قضایی دریافت کرده‌اند.

فعالان حقوق کارگری هم گزارش داده‌اند که امیرعباس آزرم‌وند به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت و وسایل شخصی‌اش از جمله گوشی، لپ‌تاپ و کتاب‌هایش توسط ماموران امنیتی ضبط شده است.

از محل نگهداری آقای آذرم‌وند خبری در دست نیست. او سوم دی‌ماه پارسال هم در جریان تجمع حمایت از کارگران مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

این فعال کارگری سابقه بازداشت در دی ماه ۹۷ را هم دارد.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ایران در شهریورماه رکورد زد

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مرداد امسال ۴۳.۲ درصد بود که در شهریورماه این عدد ٠.٥ درصد افزایش یافت.

مرکز آمار ایران روز پنج‌شنبه اول مهر وضعیت تورم در شهریور ماه ١٤٠٠ را اعلام کرد که نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌‌به‌نقطه را شکسته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه گذشته به رقم ٤٣.٧ درصد رسید و این امر گویای آن است که خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٤٣.٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٩ برای خرید مجموعه کالاها و بهره‌گیری از خدمات هزینه کرده‌‌اند.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مرداد امسال ۴۳.۲ درصد بود که در شهریورماه این عدد ٠.٥ درصد افزایش یافت.

گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه در شهریورماه ١٤٠٠ نیز برای خانوارهای کشور به ٤٥.٨ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۹۹ پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در جهان داشته است و امسال نیز وضعیت کشور بدتر خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار ایران، خبرآنلاین و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

لی‌لی امیر ارجمند به‌عنوان یکی از ۱۰۰ قهرمان پنهان تاریخ سینما انتخاب شد

لی‌لی امیرارجمند (نفر اول از راست) در کنار شهبانو فرح پهلوی

ماهنامه بریتانیایی معتبر «سایت‌اندساند» در شماره ویژه تابستان ۲۰۲۱، لی‌لی امیر ارجمند، نخستین مدیر و از بنیانگذاران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران، را در فهرست ۱۰۰ قهرمان پنهان سینما قرار داد که در شکل‌گیری تاریخ فیلمسازی نقش داشتند.

«سایت‌اندساند» از خانم امیر ارجمند به عنوان یکی از معماران کلیدی سینمای ایران یاد کرده و نوشته است کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از تاسیس در اوایل دهه ۴۰ شمسی، «خانه تولید بی‌عیب و نقص محصولات فرهنگی ممتاز» بود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دی‌ماه سال ۱۳۴۴ به ریاست شهبانو فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، و مدیریت لیلی امیرارجمند آغاز به کار کرد و با تشکیل شبکه‌ای گسترده از مراکز و کتابخانه‌ها، تبدیل به مهم‌ترین مرکز غیردولتی آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و تولید محصولات فرهنگی مربوط به آن‌ها در ایران شد.

خانم امیر ارجمند از زمان انقلاب بهمن ۵۷ در خارج از ایران زندگی می‌کند.

امیرعباس آذرم‌وند، روزنامه‌نگار اقتصادی، آزاد شد

امیرعباس آزرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و کارشناس مسائل کارگری، پس از آزادی از زندان به قید وثیقه

امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری که توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، روز پنجشنبه اول مهر با قرار وثیقۀ پانصدمیلیونی از زندان اوین موقتاً آزاد شد.

آقای آذرم‌وند خبرنگار روزنامۀ «گسترش صنعت» است که دهم شهریور در خانۀ والدینش بازداشت شده بود.

مقامات امنیتی و قضایی علت بازداشت این روزنامه‌نگار را اعلام نکردند، ولی برخی فعالان حقوق کارگری گزارش دادند که او به‌اتهام «تبلیغ علیه نظام» دستگیر و وسایل شخصی‌اش از جمله گوشی، لپ‌تاپ و کتاب‌هایش توسط ماموران امنیتی ضبط شد.

کمیته حفاظت از خبرنگاران، مستقر در نیویورک، روز اول شهریور از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته بود فوراً امیرعباس آزرم‌وند را آزاد کنند، اتهامات علیه او را پس بگیرند و اجازه دهند او در کمال آزادی کار کند.

امیرعباس آذرم‌وند سوم دی‌ پارسال نیز در جریان تجمع حمایت از کارگران مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

سرکوب روزنامه‌نگاران در چهار دهه گذشته به رویه‌ای ثابت در برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی برای انتشار اطلاعات آزاد شده است.

آمار رسمی؛ حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایران تاکنون کرونا گرفته‌اند

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، اول مهر از جان باختن ۳۷۱ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی بیش از ۱۶ هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

آمار جان‌باختگان در ۲۴ ساعت گذشته به نسبت آمار اعلام شده در روز چهارشنبه، نزدیک به یکصد مورد افزایش داشته و تقریباً در محدوده آمار مرگ‌ومیر اعلام شده در روز سه‌شنبه است.

به این ترتیب شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱۸ هزار و ۵۰۸ نفر و تعداد کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۵۹۱ نفر رسید.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین آمده است که حدود شش‌هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و از روز گذشته دو هزار و ۲۰۲ بیمار جدید در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

حمله نارنجکی «افراد ناشناس» به خانه پدریِ افشاگر «تجاوز به زنان در سردشت»

تصویری که از حمله به خانه پدری ناسکه افخمی، فعال زنان منتشر شده است.

«افراد ناشناس» خانه پدریِ یک فعال حقوق زنان را بامداد پنج‌شنبه، اول مهر در سردشت با نارنجک مورد حمله قرار دادند.

به گزارش هه‌نگاو، سایت حقوق بشری که اخبار مناطق کُردنشین را پوشش می‌دهد، حمله به خانه پدری ناسکه افخمی در پی افشای نام شماری از اعضای «باند چند نفره تجاوز به زنان و دختران» در سردشت صورت گرفته است.

طی هفته گذشته شماری از فعالان مدنی سردشت به همراه چند صفحه اینستاگرامی فعال در حوزه حقوق زنان از «تجاوز یک باند چندنفره» به زنان و دختران در این شهرستان سردشت خبر داده بودند.

یک منبع آگاه درباره حمله بامداد روز پنج‌شنبه به هه‌نگاو گفته است که در پی این «حمله بی‌سابقه» خسارات مادی زیادی به منزل پدری خانم افخمی وارد و موجب رعب و وحشت پدر و مادر سالخورده او شده است.

یکی از نزدیکان خانواده افخمی هم در این باره به خبرنگار هه‌نگاو گفته است که «امروز فردی ناشناس با خواهر ناسکه تماس گرفته و از او خواسته‌ است تا ناسکه را برای اعلام هویت افرادی که اطلاعات مرتبط به باند مذکور را برای او ارسال کرده، تحت فشار قرار دهند».

بنا بر این گزارش، خانم افخمی فعال حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی از سال‌ها پیش در سوئیس اقامت دارد.

مقامات انتظامی و قضایی ایران تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

مجلس به موضوع گم‌ شدن پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای «بی‌توجهی می‌کند»

بیماری ئی‌بی معمولاً در نوزادی یا اوایل کودکی بروز می‌کند

با گذشت سه ماه از زمانی که مدیر خانۀ بیماران پروانه‌ای درخواست کرده بود دربارۀ چگونگی ورود پانسمان‌های مخصوص این بیماران به بازار آزاد تحقیق شود، مدیر این سازمان از بی‌نتیجه ماندن درخواستش خبر داد و گفت مجلس نیز در قبال «گم شدن ۲۸۰۰ کیلو» پانسمان مخصوص بی‌توجه است.

حمیدرضا هاشمی گلپایگانی، مدیر «خانۀ ئی‌بی»، روز پنج‌شنبه، یکم مهرماه به خبرگزاری ایلنا گفت در یک سال آخر دولت قبل متوجه شده‌اند از حدود شش هزار پانسمانی که یونیسف با حمایت مالی دولت آلمان به وزارت بهداشت قرار داده، ۲۸۰۰ پانسمان «در محل مناقشه و ابهام» است.

وزارت بهداشت دولت پیشین ورود این مقدار پانسمان مخصوص به کشور را تکذیب کرد، اما به‌گفتۀ سه ماه پیشِ آقای هاشمی گلپایگانی، «پانسمان در بازار آزاد است و به هر قیمتی که بتوانند که قطعاً زیر سه میلیون تومان نیست، خرید و فروش می‌شود».

مدیر خانۀ بیماران پروانه‌ای همچنین از پیگیری موضوع در کمیسیون بهداشت مجلس خبر داد، اما افزود که علی‌رغم گذشت دو ماه از تشکیل جلسه‌ هنوز تکلیف پانسمان‌های گم‌شده روشن نشده و مسئولان وزارت بهداشت در دولت جدید نیز هیچ اقدامی نکرده‌اند.

بیماری پوستی ئی‌بی (EB) یک بیماری ژنتیکی نادر است که در کودکان منجر به داشتن پوستی بسیار شکننده با تاول و زخم‌هایی شبیه سوختگی می‌شود.

در ایران این بیماران مبتلا به این اختلال ژنتیکی را با تشبیه به شکنندگی بال پروانه بیماران «پروانه‌ای» می‌خوانند و پانسمان مخصوص این بیماری پوستی می‌تواند از گسترش و عمیق‌تر شدن زخم جلوگیری کند.

این بیماری درمان ندارد و از هر ۱۰ بیمار چهار نفر پیش از رسیدن به نوجوانی می‌میرند، اما فقط در موارد خفیفِ این بیماری، علائم آن با افزایش سن تا حدی بهبود می‌یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش: یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز تبلت ندارند

همزمان با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران از عدم دسترسی یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز کم‌برخوردار به تبلت خبر داد.

به گزارش ایلنا، جواد حسینی روز پنج‌شنبه، اول مهر، ضمن اعلام این خبر گفت که بخشی از نیاز این دانش‌‌آموزان از طریق اعتبار هوشمندسازی مدارس تامین خواهد شد.

او به تعداد ابزارهای هوشمندی که قرار است از این منبع تامین شود و زمان دسترسی دانش‌آموزان به این ابزارها اشاره نکرد.

مقامات وزارت آموزش و پرورش تاکنون درباره وضعیت دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت در سال تحصیلی جدید آماری ارائه نداده‌اند.

حسن الحسینی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول شبکه شاد، در پاییز ۹۹ اعلام کرده بود که از ۱۱ میلیون دانش‌آموز کشور، حدود ۳.۵ میلیون نفر فاقد ابزار هوشمند بوده یا دسترسی به اینترنت هستند.

با وجود ارائه آمارهای مختلف درباره تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به دلیل عدم دسترسی به امکانات هوشمند در سال تحصیلی گذشته، بهروز محبی، نماینده سبزوار، فروردین امسال از ترک تحصیل ۳۰ تا ۴۰ درصد از دانش‌آموزان و دانشجویان در چند شهر به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی خبر داده بود.

آقای محبی گفته بود که اینترنت برخی روستاها در ایران هم‌چنان تو-جی‌ (2G) است، در حالی‌ که دانش‌آموزان و دانشجویان برای ارسال و بارگیری ویدئو‌ها یا صدایی که برای آموزش ارسال می‌شود، نیاز به اینترنت 3G یا 4G دارند.

سال تحصیلی گذشته چند دانش‌آموز در مناطق محروم ایران دست به خودکشی زدند که علت این اقدام برخی از آن‌ها از جمله محمد موسوی‌زاده، دانش‌آموز ۱۱ ساله‌ اهل بندر دیّر استان بوشهر، عدم توانایی خانواده در تهیه گوشی همراه عنوان شد.

دانش‌آموزان ایرانی از سال تحصیلی ۱۳۹۹ به دلیل شیوع کرونا برنامه‌های درسی خود را از طریق اپلیکیشن شاد در خانه دنبال می‌کنند.

تحصیل غیرحضوری دانش‌آموزان با این اپلیکیشن در سال تحصیلی ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد یافت.

«الکس» متهم پرونده قاچاق بین‌المللی انسان در دادگاه انقلاب «به اعدام محکوم شد»

عکسی که از شهروز سخنوری معروف به الکس در رسانه‌ها منتشر شده است

شهروز سخنوری، معروف به «الکس»، متهم ردیف اول پرونده قاچاق بین‌المللی انسان در دادگاه انقلاب ایران «به اعدام محکوم شد».

به گزارش سایت مشرق در روز پنج‌شنبه، اول مهر، علاوه بر آقای سخنوری، متهم ردیف دوم این پرونده نیز به اعدام و ۵ نفر دیگر از متهمان این پرونده به ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

در این گزارش به هویت سایر متهمان پرونده اشاره نشده است.

این آرا از سوی دادگاه بدوی صادر شده و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

بنا بر گزارش‌ها، آقای سخنوری پیش از سال ۱۳۹۰ مقیم آمریکا بوده و به علت فعالیت‌های غیرقانونی از این کشور دیپورت و مدتی بعد در دوبی ساکن شده، اما بعدتر به دلیل ارتکاب جرائمی چون تجاوز به زنان و دختران به ایران دیپورت شده بود.

در این گزارش آمده است که او پس از بازگشت به ایران با همکاری مادرش و زنی جوان به نام «مانِلی» اقدام به تأسیس باند «اسکورت» دختران ایرانی کرده، سپس ایران را به مقصد مالزی ترک کرده است.

صنعت اسکورت در برخی از کشورها معادل روسپی‌گری زیر پوششی قانونی است.

به گزارش مشرق، آقای سخنوری برای آن که بتواند در ایران امنیت نیروهای خود را تأمین کند، چند «حامی بانفوذ» نیز از میان مسئولان دولتی داشت؛ از جمله یکی از آنها با نام مستعار «دُکی» از «مسئولان بانفوذ دولتی» بوده که در چند مورد دختران باند الکس را از بازداشت نیروی انتظامی آزاد کرده بود.

بر اساس این گزارش با دستگیری همدستان الکس در ایران، او نیز در مالزی بازداشت و اردیبهشت ۹۹ به ایران بازگردانده شد.

بازداشت دو بهایی پس از تفتیش خانه در شیراز

شعاری که علیه بهاییان بر در یک خانه نوشته شده است

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، پس از مراجعه به خانه سه شهروند بهایی در شیراز، دو نفر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

سایت حقوق بشری هرانا، هویت دو شهروند بازداشت‌شده را معین میثاقی و نگاره قادری اعلام کرده و نوشت که هایده مصلی‌نژاد دیگر شهروند بهایی بوده که به دلیل عدم حضور در خانه در زمان مراجعه ماموران امنیتی تاکنون بازداشت نشده است.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی همچنین اقدام به تفتیش خانه این سه شهروند کرده و برخی وسایل شخصی آن‌ها را نیز با خود برده‌‌اند.

در همین حال یک منبع آگاه به هرانا گفته است که ماموران امنیتی پیش از این نیز خانه آقای میثاقی را در فروردین‌ امسال به طرز «خشن و وحشیانه‌ای» مورد تفتیش قرار داده بودند، «طوری که ظرف سوپ داغ روی پای دختر دو ساله او ریخته و خانواده تا مدت‌ها درگیر سوختگی پای فرزندشان بوده‌اند».

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

بازداشت پی‌درپی شهروندان بهایی در ایران همواره با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» رخ می‌دهد.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است این قبیل اتهام‌های امنیتی علیه شهروندان بهایی کاملا «بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت آن‌ها، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، اواخر آبان گذشته با صدور قطعنامه‌ای، «نقض شدید و فاحش حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود.

وعده واردات ۶۰ میلیون واکسن چینی به ایران طی یک ماه آینده

رئیس جمعیت هلال احمر ایران روز پنج‌شنبه، اول مهر، ضمن اعلام خبر ورود یک محموله پنج میلیون دُزی واکسن کرونا به کشور، وعده داد که طی یک ماه آینده، ۶۰ میلیون دُز واکسن دیگر از سوی این سازمان وارد کشور خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام کریم همتی با ورود این محموله جدید، میزان واردات واکسن کرونا از سوی این سازمان به ۴۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز رسیده است.

آقای همتی همچنین وعده داد که قرار است از دهم مهر تا دهم آبان، هر هفته ۱۵ میلیون دُز واکسن و در مجموع ۶۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

واکسن‌های وارداتی جمعیت هلال احمر، واکسن سینوفارم است که از چین وارد می‌شود.

بنا بر گزارش گمرگ ایران، بیشترین محموله واکسن وارداتی به این واکسن تعلق دارد و تاکنون نزدیک به ۵۴ میلیون دُز از آن وارد کشور شده است.

بر اساس آخرین گزارش گمرگ ایران در روز ۲۶ شهریور، همچنین آمار کل واکسن‌های وارداتی ۵۸.۳ میلیون دُز بوده که با ورود محموله جدید واکسن در روز پنج‌شنبه این آمار به ۶۵ میلیون دز رسیده است.

دیگر واکسن‌های ورودی از کشورهای چین و ایتالیا در قالب کواکس، کره جنوبی، اتریش و هند وارد شده است.

تعداد واکسن‌ وارداتی از روسیه نیز حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار دُز بوده، این در حالی است که سفیر ایران در مسکو ۲۶ فروردین اعلام کرده بود که تهران قرارداد خرید ۶۰ میلیون دُز واکسن ضد کرونا «اسپوتنیک وی» با روسیه را نهایی کرده و این واکسن از خرداد تا آذر امسال به ایران ارسال خواهد شد.

اقدام دیرهنگام برای واردات واکسن کرونا در پی منع واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی و تاکید بر تولید واکسن داخلی از سوی رهبر جمهوری اسلامی، منجر به بحران کرونا و افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان این بیماری در ماه‌های اخیر شد.

موسسه برکت وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» پیشتر وعده تولید ۵۰ میلیون دُز واکسن تا پایان شهریور داده بود، ولی تاکنون به ادعای مقام‌های این ستاد، هشت میلیون واکسن تولید کرده که تنها حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دُز از آن به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

نفتکش ایرانی «فارست» حامل سوخت ایران برای حزب‌الله در راه سوریه است

تصویری آرشیوی از یک نفتکش ایرانی

به گزارش «تانکرترکرز» که اخبار مربوط به محموله‌های نفتی را رصد می‌کند، نفتکش ایرانی «فارست» حامل سوخت صادراتی ایران به حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، از کانال سوئز گذشت و به سوی سوریه در حرکت است.

بنا بر این گزارش، این دومین نفتکش از این نوع است که برای رساندن سوخت به لبنان به سوی بندر بانیاس در سوریه به راه افتاده و سومین نفتکش نیز از بندری در ایران به راه افتاده است.

در همین حال شبکه لبنانی المیادین نیز گزارش داده که پنجمین کاروان کامیون‌های حامل سوخت ایران از مرزهای سوریه عبور کرده و به سمت لبنان در حرکت است.

اولین محموله سوخت ایران روز ۲۵ شهریور از طریق بنادر سوریه تخلیه و از راه زمینی به حزب‌الله در لبنان تحویل داده شد.

در واکنش به این اقدام نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، با اشاره به این که دولت لبنان این اقدام را تایید نکرده، از این اقدام گروه حزب‌الله لبنان ابراز نارضایتی کرد.

مخالفان حزب‌الله در لبنان می‌گویند که خرید سوخت از ایران، این کشور را که هم‌اکنون نیز دچار سختی‌های بسیار است در معرض خطر تحریم‌ها قرار می‌دهد، خاصه با توجه به این که واشینگتن حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشته است.

به گزارش رویترز، بحران انرژی در لبنان یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.

به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد.

ارسال سوخت به لبنان در حالی است که جواد اوجی، وزیر نفت ایران اخیرا نسبت به کمبود سوخت نیروگاه‌های برقی برای زمستان هشدار داده و گفته است ذخایر گازوئیل و مازوت کشور ۲۵ درصد کمتر از پارسال است.

عراق: ایران در حال حفر تونل برای تغییر مسیر رودخانه‌های مرزی است

رودخانه زاب، از رودهای مرزی ایران و عراق

وزیر منابع آب عراق می‌گوید کشورش «شواهدی» در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در حال حفر تونل برای تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مرزی است و گفت که عراق به این خاطر در حال تنظیم شکایت از ایران به مراجع بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، واع، مهدی رشید الحمدانی روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور گفت که «قوانین بین‌المللی در مورد آب توسط ایران نقض شده است و ما به طور رسمی ایران را از تخلفاتش مطلع کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم».

او با بیان این‌که «تاکنون دربارهٔ میزان سهم آبی عراق از رودخانه‌های مرزی با ایران به توافق نرسیده‌ایم»، گفت که «در زمینه دستیابی به حقوق آبی خود اهرم‌های فشار مهمی در دست داریم».

وزیر منابع آب عراق بیستم تیرماه امسال نیز گفته بود که ایران «کاملاً» جلوی خروج آب از رودخانه‌های مرزی به این کشور را گرفته و باعث ایجاد «فاجعه» در استان دیاله شده است.

مهدی رشید الحمدانی افزوده بود که جمهوری اسلامی قول داده بود مذاکرات پیرامون موضوع آب برگزار شود، اما از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری خردادماه، پاسخی به درخواست‌های عراق نداده است.

در تیرماه امسال، علی رادی، سخنگوی وزارت منابع آبی عراق، نیز گفت که وضعیت دجله و فرات به خاطر سدسازی‌های ایران و ترکیه به شدت بد شده و ایران پاسخی به درخواست مذاکره عراق پیرامون این موضوع نداده، در حالی که ورود آب رودخانه‌ها از ایران به اقلیم کردستان عراق نیز به شدت افت کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری دولتی عراق و رادیوفردا/پ.پ/ک.ر

کارگران پروژه‌ای در شرکت تولید برق غرب کارون اعتصاب کردند

کارگری در شرکت تولید برق غرب کارون در حال بازرسی تجهیزات آن.

کارگران پروژه‌ای در شرکت تولید برق غرب کارون در استان خوزستان روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در اعتراض به آنچه «خُلف‌ وعده» کارفرما نامیدند، دوباره اعتصاب و تجمع کردند.

کارگران شاغل در این نیروگاه، در استخدام شرکت مپنا و شرکت‌های پیمانکاری هستند.

آن‌ها با وعده افزایش دستمزد بر مبنای لیست مزدی کارگران ‌و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت به سر کار بازگشته بودند. اما کارفرما از اجرای تعهداتش خودداری کرد.

در این ارتباط، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اشاره کرد: کارگران در هر شرکت که با خلف وعده کارفرما روبرو می‌شوند دوباره اعتصاب می‌کنند.

چند روز قبل هم صدها کارگر پیمانکاری فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به تحقق نیافتن مطالبات خود از سوی کارفرما، اعتصاب کرده بودند.

قوه قضاییه: علت مرگ متهم پرونده مفتاح خودرو هنوز مشخص نیست

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در تهران گفت که علت مرگ میثم رضایی، متهم ردیف اول پرونده «مفتاح خودرو»، مشخص نیست و پزشکی قانونی هنوز علت مرگ او را اعلام نکرده است.

آقای خدائیان در این نشست خبری هیچ توضیحی درباره وضعیت شاهین ناصری نداد که به گفته منابع حقوق بشری در زندان جان باخته است.

شاهین ناصری آبان ۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است. او پس از شهادت درباره شکنجه نوید افکاری، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور منابع حقوق بشری خبر دادند که او در زندان جان خود را از دست داده است.

میثم رضایی اما متهم ردیف اول پرونده «مفتاح خودرو»، از جنجالی‌ترین پرونده‌های فساد اقتصادی سال‌های گذشته ایران، است و قوه قضائیه مرگ او در زندان را تایید کرده است.

در حالی که سخنگوی قوه قضاییه از ابهام در علت مرگ میثم رضایی گفته است، مرکز رسانه این قوه روز ۲۸ شهریور در اطلاعیه‌ای علت مرگ آقای رضایی را «بیماری» عنوان کرده و مدعی شد که او «سابقه طولانی اعتیاد و مصرف مواد مخدر داشته و قبل از اعزام به زندان، حتی در مرحله رسیدگی بدوی به پرونده، به مراکز درمانی اعزام شده و از مراقبت‌های ویژه پزشکی بهره‌مند بوده است».

سایت امتداد گزارش داده بود که او شب پیش از موعد دادگاهش و پس از بدحالی در زندان اوین به بیمارستان لقمان منتقل و در آن جا فوت کرده است.

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری خود در روز چهارشنبه همچنین خبر داد که در سال گذشته حدود ۲۵۶ نفر از ایرانیان از زندان‌های خارج از کشور به داخل کشور منتقل شدند و «بیش از ۶۰۰ نفر از زندانیان خارجی نیز که در زندان‌های ما نگهداری می‌شدند، به کشورهایشان منتقل شدند».

به گفته این مقام، طی ۶ ماه اخیر ۱۱۰ نفر از زندانیان ایرانی که در خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند، به زندان‌های داخل کشور منتقل شدند و ۶ نفر از زندانیان خارجی نیز از ایران به کشورهایشان انتقال یافتند.

حکومت ایران در سال‌های گذشته تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است. برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای مبادله شده‌اند.

سیامک نمازی، مراد طاهباز، فعال محیط زیست، و عماد شرقی، یک بازرگان ایرانی-آمریکایی، از جمله افراد دوتابعیتی زندانی در ایران هستند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

آمار رسمی کرونا؛ تعداد قربانیان در ایران از ۱۱۸ هزار نفر گذشت

روز چهارشنبه با اعلام مرگ ۲۸۶ نفر دیگر در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹، تعداد قربانیان این بیماری در ایران از مرز ۱۱۸ هزار نفر نیز گذشت.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، طی شبانه‌روز گذشته ۲۸۶ مبتلای به کرونا جان خود را از دست دادند و با این حساب مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۱۸ هزار و ۱۹۱ نفر رسید.

در همین یک شبانه‌روز، ۱۷ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۱۶۴ نفر از آنها بستری شدند.

بر اساس گزارش‌های روز چهارشنبه، ۶۶۳۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

روز سه‌شنبه اعلام شده بود که بیش از ۱۷ هزار و ۵۶۴ بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و در همین مدت نیز ۳۷۹ تن جان سپرده‌اند.

به این ترتیب گرچه تعداد قربانیان نسبت به یک روز پیش کاهش یافته، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران حکایت از افزایش دارد.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه در مورد احتمال آغاز پیک ششم کرونا هشدار داده و گزارش داد که تعداد موارد ابتلای روزانه در مقایسه با هفته گذشته با رشدی معادل ۳۶.۷ درصد به عدد ۱۷۵۶۴ مورد رسیده و دوباره در حال نزدیک شدن به مرز ۲۰ هزار مورد ابتلا در روز است.

آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت مورد تردید شماری از مقام‌های بهداشتی ایران قرار دارد و در این ارتباط گفته شده که شمار مبتلایان و جان‌باختگان، دست‌کم دو برابر این آمار رسمی است.

در حال حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG