لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۱

سی‌آی‌ای: ایران و دیگر کشورها برخی خبرچینان آمریکا را به جاسوس دوجانبه تبدیل کرده‌اند


مقامات ضدجاسوسی ایالات متحده در پیام فوق محرمانه به همه پایگاه‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، در سراسر جهان هشدار دادند که دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای «متخاصم» از جمله ایران، در مواردی، منابع اطلاعاتی آمریکا را به «جاسوس دوجانبه» بدل کرده‌اند.

آن‌طور که روزنامه نیویورک تایمز روز سه‌شنبه، ۱۳ مهر گزارش کرده، مقامات اطلاعاتی آمریکا در این پیام به صراحت گفته‌اند که «در سال‌های اخیر، سرویس‌های اطلاعاتی خصمانه در کشورهایی چون روسیه، چین، ایران و پاکستان به دنبال منابع سی‌آی‌ای بوده‌اند و در برخی موارد آنها را به جاسوس دوجانبه تبدیل کرده‌اند.»

به نوشته نیویورک‌تایمز، مقامات امنیتی ایالات متحده گفته‌اند برخی از مقامات اطلاعاتی در ایران و چین بر این باورند که «آمریکایی‌ها اطلاعاتی را در اختیار سازمان‌های متخاصم قرار داده‌اند که می‌تواند به افشای اطلاعات خبرچینان و لو رفتن آنها منجر شود.»

در این گزارش به طور مشخص به نام مونیکا الفریده ویت، گروهبان سابق نیروی هوایی آمریکا که به ایران گریخته بود اشاره شده که به اتهام ارائه اطلاعات به تهران در سال ۲۰۱۹ متهم شد.

بر اساس این گزارش، مقام‌های امنیتی ایران پس از تشخیص اینکه می‌توان به او اعتماد کرد، از اطلاعات وی استفاده کردند.

نیویورک‌تایمز همچنین به جری چان شینگ، مامور پیشین سی‌آی‌ای اشاره کرده که به اتهام ارائه اطلاعات سری به دولت چین به ۱۹ سال زندان محکوم شده است.

در این پیام به دشواری فعالیت منابع اطلاعاتی ایالات متحده در پایگاه‌های مختلف سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، به از دست رفتن آنها به‌دلیل بازداشت‌ و اعدام اشاره شده است.

در این پیام آمده که در چندین سال گذشته، دولت‌های «متخاصم»، «ده‌ها نفر از خبرچینان خارجی را کشته، دستگیر کرده یا به احتمال زیاد به خطر انداخته‌اند» و این موضوع از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در دست بررسی است.

در این پیام فوق محرمانه اضافه شده که شرایط به اندازه‌ای برای فعالیت و استخدام منابع اطلاعاتی برای سی‌آی‌ای در برخی مناطق دشوار شده که استخدام این منابع به صورت یک «چالش» درآمده است.

به گفته مقامات سابق امنیتی ایالات متحده، نقض سامانه «ارتباطات طبقه‌بندی‌شده» که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کنار اعتماد زیاد به منابع، و دست کم گرفتن سازمان‌های اطلاعاتی خارجی در اقدام سریع برای جذب خبرچین سی‌آی‌ای، به افشای شبکه‌های این سازمان در چین و ایران «کمک» کرده است.

در این پیام محرمانه به صراحت آمده که این موارد نه تنها به اقدام اجباری سی‌آی‌ای برای خروج و اسکان مجدد خبرچین، بلکه در مواردی نیز به اعدام مخبر از سوی دولت‌های متخاصم منجر شده است.

با استفاده از گزارش نیویورک‌تایمز؛ ب.ب/ پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG