لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۱

ادامه حمله به موسوی خوئینی‌ها: «خامنه‌ای در وضعیت اقتصاد هیچ مسئولیتی ندارد»


در ادامه واکنش‌ها به نامه انتقادی محمد موسوی خوئینی‌ها به رهبر جمهوری اسلامی، احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، گفت علی خامنه‌ای در عرصه اقتصادی مسئولیتی ندارد و قوه مجریه مسئول مشکلات اقتصادی است.

این در حالی است که قوای سه‌گانه در ایران و نیز شمار گسترده‌ای از نهادهای اقتصادی و غیراقتصادی مؤثر بر اقتصاد مستقیماً زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی و با تصمیمات او اداره می‌شوند.

موسوی خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز، در نامه سرگشاده خود که هفتم تیرماه منتشر شد، با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم، نوشته بود این «اوضاعِ غیرقابل دوام» مربوط به «شیوه مدیریت در بالاترین سطح» است.

احمد خاتمی در واکنش به این نامه همچنین با تأکید بر این‌ که آقای خامنه‌ای «در این عرصه هیچ مسئولیتی قانوناً ندارد» اضافه کرده است که با این حال، «با مدیریت او ایران در مرتبه هفدهمین اقتصاد برتر جهان قرار گرفته است».


عضو هیئت رئیسه خبرگان به منبع ادعای خود اشاره نکرد، اما گزارش‌ مطالعات اقتصادی اکونومیست نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در دو سال اخیر «وضعیت بسیار بدی» داشته و در سال جاری در فهرست پنج کشوری قرار دارد که بدترین عملکرد اقتصادی را در جهان دارند.

نامه موسوی خوئینی‌ها پیش از این با واکنش برخی چهره‌های سیاسی دیگر از دو طیف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیز مواجه شده بود.

حسین شریعتمداری، رئیس منصوب علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان، تورم روز‌افزون و کاهش درآمد اقشار گسترده را نتیجه کار «دولت تحت حمایت» موسوی خوئینی‌ها معرفی کرد و نوشت علی خامنه‌ای «طی سه دهه پوزه دشمنان را به خاک مالیده و از جان و مال و ناموس مردم حفاظت کرده است».

برخی منتقدان موسوی خوئینی‌ها نیز به او اعتراض کرده‌اند که وی پیش از هر نامه انتقادی، «باید ابتدا درباره دوران مسئولیت خود و به‌خصوص نقشی که وی و همفکرانش در تسخیر سفارت آمریکا در تهران داشتند» توضیح بدهد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG