لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۲

افزایش بهای خودرو در ایران با وجود رکود بازار


Iran -- Iranian Made Cars Generic Photo.

با وجود رکود در بازار ایران، قیمت خودروهای تولیدی به دلیل عواملی مانند خروج پژو ۴۰۵ و پراید، به‌شدت افزایش یافته است.

رسانه‌های خودرویی در ایران از افزایش شدید قیمت خودرو خبر داده‌اند. این افزایش قیمت‌ها در پی خبر توقف تولید دو خودرو پرتیراژ در ایران یعنی پراید و پژو ۴۰۵ رخ داده است.

بر اساس گزارش‌های مخابره شده در شرکت ایران خودرو، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با افزایش ۲۸ میلیون تومانی به قیمت ۲۳۵ میلیون تومان رسیده است.

پژو ۲۰۶ تیپ دو ساده، نسبت به قیمت اسفند ماه ۱۷ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است و ۲۰۶ تیپ پنج فول با افزایش ۲۱ میلیون تومانی قیمت روبه‌رو بوده است. پژو پارس دوگانه‌سوز با افزایش ۱۸ میلیون تومانی با قیمت ۱۵۹ میلیون تومان معامله می‌شود. قیمت پژو۴۰۵ دوگانه‌سوز از ۱۱۵ میلیون تومان به ۱۲۴ میلیون تومان رسیده است .

در میان محصولات سایپا هم پراید ۱۳۱ و کوییک دنده‌ای با افزایش ۱۱ میلیون تومانی به قیمت ۷۲ میلیون تومان رسیده اند.

تیبا دو هم شاهد افزایش ۱۲ میلیون تومانی و ساینا دنده‌ای با افزایش هشت میلیون تومانی روبه‌رو شده‌اند.

تیبا هم افزایش هشت میلیونی را تجربه کرده و با قیمت ۸۱ میلیون تومان معامله می‌شود. پراید ۱۳۲ با شش میلیون تومان افزایش قیمت، ۶۹ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در حالی بازار خودرو ایران شاهد افزایش شدید قیمت‌ها است که معمولا طبق روال هر ساله در ماه فروردین و اردیبهشت بازار در رکود پس از عید به سر می‌برد و قیمت‌ها معمولا افزایش نمی‌یافت. از طرفی امسال، شیوع ویروس کرونا هم سبب افزایش شدید این رکود شده است. این در حال است که سرمایه‌های سرگردان هم به سمت بازار بورس رفته‌اند.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خودرو کاهش تولید خودروسازان اعلام شده است.

بر اساس گزارش آمار تولید، خودروسازان امسال را با افت تولید شروع کردند و تولید انواع خودرو در کشور طی فروردین امسال به ۲۴ هزار و ۹۲۲ دستگاه رسید که در مقایسه با فروردین سال گذشته حدود ۴۲ درصد افت داشته است.

همین عدم عرضه خودروسازان به بازار باعث نوسان جدیدی در بازار شده است، به طوری‌که دوباره قیمت خودرو در بازار گران شد.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران با توجه به نتایج جلسات کمیته خودرو در خصوص قیمت خودرو در سال ۹۹ گفته است:«افزایش قیمت خودرو قطعی است اما میزان آن بسته به تصمیم نهایی ستاد تنظیم بازار دارد».

پیش‌بینی می‌شود موج دوم گرانی خودرو با افزایش قیمت کارخانه‌ای رخ دهد. این شرکت‌ها به خاطر آنچه افزایش هزینه تولید است خواهان افزایش قیمت خودرو شده‌اند.

انجمن خودروسازان ایران گفته است: با توجه به افزایش ۸۰ تا ۹۰ درصدی قیمت برخی از مواد اولیه خودروسازان طی یک سال گذشته و شرایط فعلی کسب وکار، افزایش قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است.

در همین حال خبرگزاری تسنیم گزارش داده است سازمان حمایت و شورای رقابت بر سر قیمت خودرو اختلاف نظر دارند.

به گفته تسنیم «فعالان بازار معتقدند اگر عرضه خودرو افزایش داشته باشد به طور حتم بازار شاهد افزایش قیمت‌ها نخواهد بود. از طرفی هنوز قیمت‌های جدید انواع خودروهای داخلی در سال ۹۹ تعیین نشده و همین امر تأثیرات خود را بر بازار گذاشته است.»

پیش از شروع سال ۹۹ با وجود نزدیک شدن به پایان سال به دلیل کاهش تقاضا به دلیل کرونا، قیمت‌ها در بازار خودرو ایران کاهش یافته بود.

حالا اما با توجه به توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ و کاهش عرضه خودرو توسط خودروسازان قیمت خودرو افزایش یافته و خودروسازان به دنبال افزایش بیشتر قیمت خودرو هم هستند.

XS
SM
MD
LG