لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۵۴

پراید پنج میلیون یا پنجاه میلیون؛ مسئله این است


در حالی‌که انتقاد از پراید افزایش یافته است در یک برنامه تلویزیونی قیمت تمام‌شده این خودرو «پنج میلیون تومان» اعلام شد.

و همچنان یکی از مسائل مهم اقتصادی و صنعت خودروی ایران این است، که قیمت پراید چقدر است؟

در پایان سال ۱۳۹۷ سایت نود اقتصادی قیمت تمام‌شده پراید را حدود ۱۹ میلیون تومان عنوان کرده بود. اما حالا در صدا و سیمای ایران و توسط یک کارشناس ادعا شده است قیمت تمام شده این خودرو پنج میلیون تومان است.

این قیمت با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شده است. سایپا در واکنش به این قیمت با انتشار بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است «در پاسخ به برخی از خبرنگاران و رسانه‌ها در خصوص چرایی سکوت سایپا در خصوص اظهارنظر اخیر درباره قیمت خودرو پراید باید گفت این اظهارنظر آنقدر بی‌پایه و بدون پشتوانه فنی و کارشناسی صورت گرفته که باید در برابر آن سکوت کرد، زیرا پاسخ برخی افراد خاموشی است.»

سایپا افزوده است «ناآگاه‌ترین افراد هم می‌دانند که در شرایط فعلی که تحریم، افزایش چشمگیر قیمت نهاده‌های تولید (نظیر مس، آلومینیوم، بیلت فولاد، چدن و...)، افزایش ۱۵۰ درصدی نرخ ارز و... به تولیدکنندگان تحمیل شده است، قیمت پنج میلیون تومانی برای هر مدل خودرو با هر میزان امکانات و تجهیزات سخن بیهوده‌ای بیش نیست».

قیمت تمام‌شده پراید به درستی معلوم نیست. البته زمانی که قیمت پراید حدود هفت میلیون تومان بود مدیرعامل این شرکت قیمت تمام‌شده را حدود چهار میلیون تومان اعلام کرده بود.

زمانی که قیمت پراید به بیش از چهل میلیون تومان رسید هم سایت نود اقتصادی در گزارشی قیمت تمام‌شده این خودرو را حدود ۱۹ میلیون تومان اعلام کرد. این در حالی است که در سال گذشته شرکت سایپا ادعا کرده بود در تولید پراید زیان می‌دهد.

محسن جهرودی، مدیرعامل پیشین سایپا، در بهار سال ۱۳۹۷ گفته بود «قیمت خودرو متاثر از نرخ مواد اولیه و نرخ ارز است که در هر دوی آن‌ها با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو بوده‌ایم.»

مدیرعامل سابق سایپا با اشاره به افزایش بهای ارز مبادله‌ای گفته بود «قیمت مواد اولیه تولید خودرو نیز افزایش یافته است و به عنوان مثال فولاد در چند ماه اخیر حدود ۳۵ درصد و قطعات پلیمری حدود ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.»

وی گفته بود «به‌رغم آنچه در افکار عمومی در خصوص عرضه پراید با قیمت‌هایی بسیار نازل‌تر از قیمت داخلی گفته می‌شود، ما هر دستگاه پراید را به‌قیمت ۴۲۵۰ دلار در بازارهای صادراتی می‌فروشیم که هر خودروی پراید صادراتی ۳ میلیون تومان سود دارد.»

گذشته از قیمت واقعی پراید این خودرو هم اکنون با چالش جدیدی روبه‌رو شده است و احتمال توقف تولید آن می‌رود. البته طبق گفته مدیران موسسه استاندارد این خودرو هم اکنون هم، به دلیل پاس نکردن استاندار‌های لازم نباید تولید شود.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: «ممکن است سال آینده پراید و پژو ۴۰۵ از چرخه تولید خارج شوند». و البته ممکن است نشوند.

در حالی وزیر صنعت از احتمال توقف تولید پراید گفته که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی توقف تولید پراید را خواست پلیس خوانده است.

پلیس همچنین اعلام کرده است که از سال آینده این خودرو پلاک نخواهد شد. البته همچنان مشخص نیست پلیس تا چه اندازه روی حرف خود بماند چرا که پیش‌تر موسسه استاندارد هم همین موضع‌گیری را کرده بود اما تولید این خودرو ادامه یافت.

بر خلاف ادعای مدیران سایپا که پراید را در سال‌های اخیر چندان سودده نمی‌دانند به‌نظر می‌رسد پراید همچنان «گاو شیرده» سایپا است و فشارهای بیشتری برای توقف تولید آن لازم است. فشاری مانند آنچه باعث شد پیکان از خط تولید بر خلاف خواست ایران خودرو کنار گذاشته شود.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG