لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۰

وزیر راه ایران: جعبه سیاه هواپیمای پرواز ۷۵۲ به اوکراین ارسال می‌شود


پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد

محمد اسلامی٬ وزیر راه و شهرسازی ایران روز چهارشنبه ۲۸ خرداد گفته است، جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ ابتدا به اواکراین فرستاده می‌شود در صورت ناتوانی آنها، احتمالا جعبه سیاه برای بازخوانی به فرانسه ارسال خواهد شد.

این چندمین بار است که مقامات جمهوری اسلامی وعده ارسال جعبه سیاه هواپیما به کشوری دیگر را می‌دهند، اما این وعده تاکنون جامه عمل نپوشیده است.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.مقام‌های جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها، نهایتا اعلام کردند که «خطای انسانی» باعث این فاجعه شده است.

وزیر راه ایران می‌گوید، اوکراین پیش از این امکانات لازم برای خواندن جعبه سیاه را نداشت اما «گویا آمریکایی‌ها» تجهیزات مورد نیاز را «در اختیارشان گذاشته‌اند و قول همکاری با حضور نماینده کارخانه در اوکراین را داده اند.»

محمد اسلامی گفته است: «هماهنگی‌های لازم در این خصوص به این نحو است که در حضور نمایندگان ایکائو در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد و اگر شرایط فراهم نشد آن وقت به اتفاق در فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد و برخی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم به فرانسه دارند.»

وی همچنین در واکنش به ابراز نگرانی نخست وزیر کانادا در خصوص ارسال نشدن جعبه سیاه اوکراینی، تاکید کرده است: «در خصوص تاخیر در بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، هیچ اتفاقی جزو موضوع شیوع کرونا در میان نبوده و هیات ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه‌ها هستند تا در اولین فرصت، بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد. »

بعداز گذشت بیش از پنج ماه از زمان سقوط پرواز شماره ۷۵۲ هنوز جعبه سیاه آن بازخونی نشده است و این مساله به باعث اختلاف بین ایران و جامعه بین المللی شده است.

هفته گذشته نماینده جمهوری اسلامی در سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو)، روز گفته بود که سازمان هواپیمایی کشوری ایران این درخواست را اخیرا به اداره تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) ارائه کرده است.

با این حال این آژانس فرانسوی به رویترز گفته بود که به طور رسمی هیچ درخواستی دریافت نکرده و بحث‌ها با ایران و سایر کشورهای دخیل همچنان پابرجاست.

خبرگزاری رویترز همچنین پیشتر به نقل از برخی منابع گزارش کرده بود که جمهوری اسلامی به سازمان ایکائو گفته است اگر کانادا و اوکراین موافق باشند، جعبه‌های سیاه را به آژانس فرانسوی خواهد فرستاد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG