لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۳۸

حمله به مرزبانان ایرانی در ماکو یک کشته و چند زخمی برجا گذاشت


قربانیان این حمله برای بررسی وضعیت آب‌های مرزی در این منطقه حضور داشتند.

پس از کشته شدن یک مرزبان ایرانی در منطقه ماکو در استان آذربایجان غربی و در مرز با ترکیه، وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود اعلام کرد که نیروهای گروه پ‌کا‌کا (حزب کارگران کردستان) «عامل» این تیراندازی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه خبر داد که وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف اعلام کرده که نیروهای گروه پ‌کا‌کا«عامل» تیراندازی به دو مرزبان و دو کارمند وزارت نیروی ایران بوده‌اند.

براساس این گزارش، مولود چاووش‌اوغلو تأکید کرده که مأمورین ترکیه در حال پیگیری این حادثه هستند و نتیجه را به اطلاع مقامات ایرانی خواهند رساند.

به گزارش رسانه‌های ایران، وزیر کشور ترکیه هم به سفیر ایران در آنکارا اعلام کرد که این موضوع «با جدیت» در حال پیگیری است.

براساس گزارش رسانه‌های ایران، ساعت ۱۶ روز دوشنبه، ۱۳ آذر، دو مرزبان و دو کارشناس سازمان آب ایران بر اثر تیراندازی در منطقه «بورالان» در شهرستان ماکو در مرز ایران و ترکیه مجروح شدند که یکی از مرزبان‌ها پس از آن بر اثر جراحات جان داد.

رسانه‌های داخلی ایران تعداد زخمیان این حمله سه تا چهار نفر ذکر می‌کنند.

به گفته شاهین علیزاده، فرماندار ماکو، این افراد برای بررسی وضعیت آب‌های مرزی در این منطقه حضور داشتند.

براساس گزارش‌ها، مجروحان این حادثه با بالگرد به بیمارستانی در استان «قارص» ترکیه منتقل شده‌اند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌است.

پیش از این نیز تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران در منطقه «بورالان» بر اثر حمله نیروهای گروه پژاک کشته شده بودند.

در سال‌های گذشته مقامات ترکیه گروه پ‌کاکا را عامل برخی از حملات در نقاط مرزی ایران و ترکیه از جمله حمله به کامیون‌ها و اتوبوس‌های ایرانی در سال ۹۴ دانسته‌اند.

درآن سال همچنین تردد قطارهای مسافربری ایرانی به ترکیه به دنبال شدت یافتن درگیری بین نیروهای دولتی ترکیه و گروه پ‌کاکا در مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه مدتی متوقف شده بود.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG