لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۲

«ابراز نارضایتی» گروهی از یهودیان ایرانی مقیم آمریکا از سفر اخیر رهبر کلیمیان


خاخام یهودا گرامی (نفر وسط با کلاه) در دیدار با گروهی از یهودیان ایرانی‌تبار

گروهی از یهودیان ایرانی‌تبار مقیم لس‌آنجلس از سفر یهودا گرامی، رهبر جامعه کلیمیان ایران، به آمریکا ابراز نارضایتی کرده و این موضوع باعث ایجاد دو دستگی در میان اعضای جامعه یهودیان ایرانی مقیم ایالات متحده شده است.

رسانه‌های اسرائیل روز چهارشنبه ۱۲ آبان خبر دادند که گروهی از یهودیان ایرانی مقیم لس‌آنجلس اظهارات تابستان سال گذشته یهودا گرامی را «حمایت از جمهوری اسلامی» ایران تلقی کرده و از سفر اخیرش به آمریکا به عنوان فرصتی برای ابراز مخالفت با او استفاده کرده‌اند.

این انتقادها در حالی علنی شده است که خاخام گرامی از حدود یک ماه پیش در چارچوب دیداری به دعوت شاخه آمریکایی سازمان جهانی خباد- لوباویچ، هم‌اکنون در آمریکا حضور دارد.

رهبر جامعه کلیمیان ایران تابستان گذشته در مصاحبه با نشریه یهودی الگماینر گفته بود که «بر خلاف اروپا (و آمریکا) یهودیان ایرانی نیازی به محافظ برای مدارس و کنیسه‌های خود ندارند...اکثر مردم ایران به ما احترام می‌گذارند و زندگی ما در کنار مردم ایران صلح‌آمیز است».

خاخام گرامی در فرصتی دیگر گفته بود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل، و یهودیانی که ساکن اسرائیل هستند، نماینده یهودیان دنیا نیستند.

خاخام یهودا گرامی در دیدار با گروهی از خاخام‌های جامعه یهودیان ایرانی مقیم لس‌آنجلس
خاخام یهودا گرامی در دیدار با گروهی از خاخام‌های جامعه یهودیان ایرانی مقیم لس‌آنجلس

به نوشته وای.نت، آن دسته از یهودیان ایرانی‌تبار ساکن آمریکا که منتقد خاخام گرامی هستند، می‌گویند او اجازه داده است که به «ابزار تبلیغی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود».

این گروه از یهودیان ایرانی ساکن آمریکا ضمن تقبیح رهبر کلیمیان ایران گفته‌اند که او در بسیاری موارد، اسرائیل و صهیونیسم را «نکوهش کرده است».

این دسته از مخالفان همچنین یادآور شده‌اند که خاخام گرامی در جریان سفرش به آمریکا با خاخام آرون تایتل‌باوم، یکی از رهبران یهودیان مخالف اسرائیل، دیدار کرده است.

خاخام تایتل‌باوم رهبر یهودیان آمریکایی شاخه یهودیت حسیدی «ساتمار» است؛ پیروان «ساتمار» موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند و با صهیونیسم به‌شدت مخالف هستند.

خاخام تایتل‌باوم که در شهرک «کریاس جوئل» در نیویورک، در کنار هزاران عضو شاخه «ساتمار» زندگی می‌کند، در زمان حضور خاخام گرامی در ایالت نیویورک با او ملاقات کرده بود.

اما منتقدین رهبر کلیمیان ایران حضور دو سال پیش او در منزل قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، برای تسلیت گفتن به همسر و فرزندان وی را حرکتی در راستای تبلیغات حکومت جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

خاخام گرامی در مصاحبه تابستان گذشته با نشریه یهودیان الگماینر مورد حضور در خانه قاسم سلیمانی در روزهای پس از کشته شدن او گفته بود که «نمایندگان تمامی مذاهب ایران، از جمله مسیحیان، در آن دیدار حضور داشتند تا تاکید کنند که مسئله، جنگ بین مذاهب مختلف نیست».

او افزوده بود که «شهید سلیمانی یک قهرمان ملی است...که داعش را در سوریه شکست داده و این مسئله برای مردم ایران خیلی مهم است».

از واکنش خاخام گرامی به انتقادات بیان شده از سوی شماری از فعالان یهودی ایرانی‌تبار گزارشی منتشر نشده است.

اما خاخام مندی چیتریک، مسئول اتحاد خاخام‌ها در کشورهای اسلامی، وابسته به سازمان خباد، که خاخام گرامی را در سفر به آمریکا همراهی می‌کند، گفته است که اظهارات و فعالیت‌های رهبر کلیمیان ایران فاقد صبغه سیاسی است.

خاخام چیتریک افزوده است که «خاخام گرامی نه از سیاست صحبت می‌کند و نه با آن سروکار دارد... هدف او مانند بسیاری از خاخام‌ها تقویت جامعه خود است».

او افزوده است: «یهودیان ایران اعضای خانواده و روابط خانوادگی زیادی در ایالات متحده دارند و خاخام گرامی مردم و خانواده‌ها را بخصوص در مورد مسائل مذهبی گرد هم می‌آورد».

در حالی‌ که منتقدین خاخام گرامی به وای.نت گفته‌ بودند جامعه یهودیان ساکن لس‌آنجلس نمی‌بایست او را «راه می‌داد، زیرا جای او در مسجد است نه در کنیسه»، خاخام چیتریک به وای.نت گفت که شخص او تنها شاهد بوده که یهودیان ایرانی ساکن آمریکا از حضور خاخام گرامی با افتخار استقبال کرده‌اند.

رهبر کلیمیان ایران در سفر خود به آمریکا، در کنیسه یهودیان بروکلین در نیویورک، میامی و نیز کنیسه یهودیان ساکن بورلی‎‌هیلز و کنیسه‌های دیگر در ایالت کالیفرنیا حضور یافته و از جمله برای جوانان سخنرانی کرده است.

او ظاهرا یکی از جوان‌ترین شخصیت‌های یهودی است که تاکنون به مقام رهبر کلیمیان ایران رسیده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG