لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۴۶

یک عضو سپاه پاسداران در حملات هوایی اسرائیل در سوریه کشته شد


تصویری از میلاد حیدری که کانال تلگرامی سپاه سایبری پاسداران منتشر کرده است
تصویری از میلاد حیدری که کانال تلگرامی سپاه سایبری پاسداران منتشر کرده است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه، یازدهم فروردین، اعلام کرد که یک عضو این نیرو در تازه‌ترین حملات هوایی اسرائیلی در سوریه کشته شده است.

سپاه نام این عضو کشته شده خود در حمله صورت گرفته در حومه دمشق را «میلاد حیدری» اعلام و او را «مستشار نظامی و افسر پاکباخته سپاه» توصیف کرد. رتبه نظامی او در سپاه هنوز اعلام نشده است.

سوریه گفته بود که اسرائیل در نخستین دقایق روز جمعه به دمشق حمله کرد. این دومین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه در عرض کمتر از یک شبانه‌روز بود.

سپاه پاسداران در بیانیه خود نوشت «بی‌تردید رژیم جعلی و جنایتکار صهیونیستی پاسخ این جنایت را دریافت خواهد کرد».

این بیانیه همچنین «سکوت و بی‎‌عملی مجامع مؤثر جهانی» در قبال حملات مکرر اسرائیلی را که «ناقض حاکمیت سوریه» است، محکوم کرد.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه، که مخالف حکومت بشار اسد است، خبر داده که در حملات روز جمعه، انبارهای تسلیحات در جنوب غرب دمشق هدف قرار گرفت.

پیش از اعلام کشته شدن افسر سپاهی در سوریه، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، حملات روزهای پنج‌شنبه و جمعه به سوریه را محکوم کرد و از شورای امنیت خواست به «مسئولیت قانونی» خود در در مورد «استمرار تجاوزات» اسرائیل به سوریه، که عضو سازمان ملل است، عمل کند.

اسرائیل در مورد حملات این هفته سکوت کرده اما در موارد مشابه متعدد، برخی از مقامات ارشد نظامی و سیاسی اسرائیلی به طور تلویحی انجام این حملات را با عنوان مقابله با «تثبیت حضور ایران و اذناب آن در سوریه» تأیید کرده‌اند.

هر چند حملات منتسب به اسرائیل در دولت‌های نفتالی بنت و یائیر لاپید نیز ادامه داشت، اما از زمان بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت، به‌نظر می‌رسد که شمار این حملات هم در سوریه و هم در مرز سوریه و عراق افزایش یافته و بازه زمانی میان حملات نیز کوتاه‌تر شده است.

پیش از این، سپاه آذر پارسال از کشته شدن سرهنگ داوود جعفری، از نیروهای هوا-فضای سپاه پاسداران در جاده‌ای در اطراف دمشق خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG