لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۳

تعداد قربانیان کرونا در ایران؛ آمار رسمی: ۱۱۳۵ نفر، جمع‌بندی رادیو فردا: دست کم ۱۷۷۴ نفر


بر اساس آمار رسمی که امروز، ۲۸ اسفند، از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام شد با درگذشت ۱۴۷ نفر دیگر در ایران به خاطر ویروس کرونا، جمع کل آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۱۱۳۵ نفر رسیده‌است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، با ذکر این آمار گفت که ۵۷۱۰ نفر از مبتلایان به کرونا نیز بهبود یافته‌اند.

بر اساس نمودار زیر، تنها پنج درصد مراجعین به مراکز ۱۶ ساعته، برای بستری به بیمارستان ارجاع می‌شوند و حدود ۹۴ درصد موارد بدون مشکل بوده و با توسط پزشک توصیه به مراقبت در منزل می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت دربارهٔ موارد جدید بیماران کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان‌ها گفت: تهران ۲۱۳ نفر، قم ۲۲ نفر، گیلان ۲۱ نفر، اصفهان ۱۶۲ نفر، البرز ۷۶ نفر، مازندران ۶۱ نفر، مرکزی ۲۳ نفر، قزوین ۵۳ نفر، سمنان ۶۰ نفر، گلستان ۲۰ نفر، خراسان رضوی ۳۰ نفر، فارس ۶۰ نفر، لرستان ۳۹ نفر، آذربایجان شرقی ۸۴ نفر، خوزستان ۲۸ نفر، یزد ۴۵ نفر، زنجان ۲۰ نفر، کردستان ۲۲ نفر، اردبیل ۱۰ نفر، کرمانشاه ۷ نفر، کرمان ۱۱ نفر، همدان ۱۳ نفر، سیستان و بلوچستان ۶ نفر، هرمزگان ۱۲ نفر، خراسان جنوبی ۲۱ نفر، چهارمحال و بختیاری ۴ نفر، ایلام ۱۰ نفر، آذربایجان غربی ۴۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۱۳ نفر، بوشهر ۴ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی در ادامه گفت که استان‌هایی که نام آنها در فهرست نیست، در طول ۲۴ ساعت گذشته، موارد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در آنها شناسایی و گزارش نشده است.

آمار گردآوری‌شده توسط رادیو فردا

آمار رسمی که در اعلام می‌شود با مجموع آمارهایی که مقامات محلی می‌گویند تفاوت دارد.

بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت به‌دست آورده است، دست کم ۱۷۷۴ نفر در ۳۰ استان ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این آمار، همچنین تاکنون ۳۴ هزار و ۲۲۵ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۰ استان ایران بستری شده و یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس این آمار ۲۹۴ نفر در استان اصفهان جان باخته‌اند که ۲۳۱ نفر مربوط به شهرستان کاشان و ۶۳ نفر مربوط به دیگر شهرهای این استان است.

شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان، در فاصله نزدیک به ۱۰۰ کیلومتری قم واقع شده و برخی از شهروندان شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌ و بیدگل در فاصله نزدیک به شش کیلومتری شمال شرق کاشان، با قم مراوده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند.

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز ۲۷ اسفند گفت که در بین بیماران فوت شده، یک مادر باردار ۳۴ ساله و نوجوان ۱۴ ساله و در بین مبتلایان به ویروس کرونا حدود ۱۰ کودک زیر پنج سال وجود دارد.

بر اساس این آمار همچنین ۲۰۰ نفر در استان تهران، ۲۰۰ نفر در استان گیلان، ۱۲۰ نفر در استان مازندران، ۱۳۰ نفر در استان قم، ۱۱۹ نفر در استان البرز، ۸۲ نفر در استان گلستان، ۵۳ نفر در استان قزوین و ۴۷ نفر در استان یزد جان باخته‌اند.

تعداد افراد جان‌باخته در استان آذربایجان شرقی ۳۹ نفر، آذربایجان غربی ۱۷ نفر، استان اردبیل ۲۴ نفر و خوزستان ۳۹ نفر، استان سمنان ۱۷ نفر،خراسان جنوبی ۱۲ نفر، خراسان شمالی هفت نفر، اعلام شده است.

بر اساس اظهارات مقامات محلی، در استان کردستان ۱۸ نفر، استان کرمانشاه ۱۲ نفر، لرستان ۲۷ نفر، استان زنجان هشت نفر، استان ایلام شش نفر، چهار محال و بختیاری هشت نفر، استان بوشهر دو نفر، هرمزگان ۹ نفر، استان همدان پنج نفر، فارس ۱۱ نفر، استان کرمان شش نفر و سیستان‌وبلوچستان هفت نفر جان باخته‌اند.

وزارت بهداشت ایران آمار افرادی که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

مقام‌های این وزارتخانه اعلام می کنند که آمار آنان به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند را در آمار خود لحاظ نمی‌کنند.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران اعلام کرده‌اند که آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت بسیار کمتر از رقم واقعی است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG