لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۲

آمار رادیوفردا: ۳۰۳۶ نفر در سراسر ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند


مقامات جمهوری اسلامی آمار افراد مبتلا به کرونا در استان تهران را اعلام نکرده‌اند

بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون ۵۹ هزار و ۱۲۰ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۳۰۳۶ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رادیو فردا درباره افراد بستری شده و یا تحت نظر در استان‌های ایران مستند به سخنان مقام‌های بهداشتی محلی و گزارش‌هایی است که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده است.

در این آمار افرادی که مبتلا به علائم بالینی بوده‌اند مد نظر قرار گرفته‌اند.

مقام‌های رسمی ایران هنوز حاضر نیستند آمار جان‌باختگان در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال می‌رود دلیل آن میزان بالای مرگ‌ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

وزارت بهداشت ایران همچنین آمار افرادی را که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

مقام‌های این وزارتخانه اعلام می‌کنند که آمار آنان به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی را که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند در آمار خود لحاظ نمی‌کنند. تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نیز اعلام کرده‌اند که آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت بسیار کمتر از رقم واقعی است.

چندی پیش حسام‌الدین آشنا در صفحه توئیتر خود دستور حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، برای تغییر این رویه را منتشر کرد که بر اساس آن افرادی را که علائم بالینی داشته‌اند نیز جزء آمار حساب کنند اما هنوز وزارت بهداشت مانند سابق گزارش خود را ارائه می‌کند.

آماری که توسط رادیو فردا جمع‌آوری شده نیز آماری حداقلی است و شمار تعداد قربانیان می‌تواند بیش از این میزان باشد.

بر اساس آمار جمع‌آوری شده توسط رادیو فردا، بیشترینقربانیان مربوط به استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، تهران، قم، گیلان، مازندران و گلستان است.

تهران: ۵۲۷

مقامات جمهوری اسلامی آمار افراد مبتلا به کرونا در استان تهران را اعلام نکرده‌اند. بر اساس اسنادی که رادیو فردا در اختیار دارد علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه‌ای با اسحاق جهانگیری گفته که ۲۳ هزار نفر به دلیل بیماری های تنفسی در تهران بستری شده‌اند که ۷۰ درصد از آنان مبتلا به کرونا هستند که به این ترتیب ۱۶۱۰۰ نفر در یک ماه گذشته در استان تهران بستری شده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش رادیو فردا از منابع وزارت بهداشت تعداد جان‌باختگان در این استان به ۵۲۷ نفر رسیده است.

البرز: ۲۳۳ نفر

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی استان البرز بیش از دو هزار و ۸۳۸ نفر از مردم استان البرز به دلیل علائم اولیه و قطعی کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده و ۲۳۳ نفر جان باخته‌اند.

خراسان رضوی: ۲۷۸ نفر

علی‌اصغر انجیدنی دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز ۲۶ اسفند خبر داد که تاکنون ۲۳۰ بیمار مبتلا به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند. پیش از این تعداد افراد فوت شده در نیشابور ۱۲ نفر اعلام شده بود اما روز پنجم فروردین اعلام شد که ۴۹ نفر در این شهرستان جان باخته‌اند. به این ترتیب تعداد افراد جان باخته در این شهرستان ۳۷ نفر افزایش یافته است. در این مدت چهار نفر نیز در گناباد، چهار نفر در سبزوار و سه نفر در تربت جام جان باخته‌اند.

چهار هزار و ۸۱۱ بیمار مبتلا به عفونت حاد تنفسی و مشکوک به بیماری کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شده‌ و سه هزار ۶۶ نفر ترخیص شده‌اند.

اصفهان: ۳۱۳

آرش نجمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز سوم فروردین خبر داد که تاکنون ۱۰۰ نفر در این استان به جز کاشان جان باخته‌اند.

روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ویدئویی از سخنان رضا حاجی‌جعفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، منتشر شد که می‌گوید تاکنون ۲۱۳ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی در این شهر فوت شده‌اند.

به گفته آرش نجمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در یک ماه گذشته سه هزار و ۳۳ بیمار در حوزه علوم پزشکی اصفهان بستری شده‌اند.

همچنین به گفته علیرضا مروجی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، هزار و ۲۳۹ نفر از ابتدای شیوع بیماری کرونا در این منطقه بستری بودند که ۶۸۷ نفر ترخیص شدند.

مازندران: ۲۸۳ نفر

علی نجفی نماینده بابل در مجلس خبر داده که تنها در این شهرستان ۶۰ نفر جان باخته‌اند.

در همین حال بر اساس گزارش منابع رادیوفردا، در استان مازندران حداقل ۲۸۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین هزار و ۴۴۷ بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بستری هستند.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل، از یکم اسفند تاکنون بیش از هزار و ۷۶ بیمار مشکوک به کرونا ترخیص شده و هنوز ۳۲۰ نفر بستری هستند.

گیلان: ۲۰۰ نفر

محمدحسین قربانی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، در جلسه‌ای در رشت گفته که آمار درگذشتگان مبتلا به کرونا در گیلان «بالغ بر ۲۰۰ نفر» است.

آقای قربانی روز ۲۴ اسفند نیز گفت که آمار مبتلایان جدید و فوتی‌ها طی دو سه روز قبل روند کاهشی طی می‌کرد اما دوباره از جمعه در حال افزایش است.

به گفته نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، از ابتدای شیوع کرونا شش هزار و ۴۵۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده و تاکنون، سه هزار و ۸۷۳ نفر ترخیص شده‌اند.

یکی از نیروهای ارتش در ورودی اصفهان
یکی از نیروهای ارتش در ورودی اصفهان

گلستان: ۱۳۷ نفر

به گزارش خبرگزاری ایرنا تاکنون ۱۳۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در گلستان جان خود را از دست داده‌اند. جمع کل بستری شدگان از ابتدای شیوع تاکنون سه هزار و ۹۱۰ نفر اعلام شده است.

سمنان: ۷۱

رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تعداد افراد جان باخته در این شهرستان را ۴۳ نفر اعلام کرد. ۲۸ نفر نیز در شهرستان سمنان جان باخته‌اند.

در شاهرود هزار و ۲۰۵ نفر بستری شده بودند که ۱۳۰نفر همچنان بستری هستند. تست ۳۶۵ نفر نیز در دانشگاه سمنان مثبت اعلام شده است.

قم: ۱۸۰ نفر

یک فایل صوتی از جلسه روز ۱۵ اسفند ستاد مدیریت بحران استان قم به بیرون درز کرد که در آن فردی از دفن ۱۲۰ جنازه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا سخن می‌گوید. این اظهارات تاکنون از سوی مقام‌های وزارت بهداشت تأیید یا تکذیب نشده است.

خبرگزاری ایرنا این فرد را رمضانعلی تقی‌نیا معرفی کرد و نوشت که او گفته است: «در تاریخ اسلام سابقه نداشته که ۱۳۰ جنازه را بدون غسل و کفن و در گور دسته‌جمعی دفن کنند.»

بر اساس گزارش منابع رادیو فردا از این شهرستان، تعداد افراد فوت شده به بیش از ۱۸۰ نفر افزایش یافته است.

به گفته علی ابرازه، قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی قم، سه هزار و ۳۷۰ نفر در بخش‌ها و شش هزار و ۴۴۳ در این استان بستری‌ بوده‌اند.

مرکزی: ۶۷ نفر

تعداد افراد جان باخته در استان مرکزی تاکنون ۶۷ نفر و تعداد مبتلایان ۹۵۷ نفر اعلام شده است.

خوزستان: ۶۵

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد که تعداد افراد جان باخته در خوزستان به ۶۵ نفر رسیده است.

علی احسان‌پور گفته که آمار ابتلا به این ویروس در استان به ۵۲۴ نفر رسیده است.

یزد: ۸۴ نفر

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد گفت که تاکنون دو هزار و ۲۷۶ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند که نمونه هزار و ١٩٤ نفر برای تایید نهایی به آزمایشگاه ارسال شد.

تاکنون ۸۴ نفر در استان یزد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آذربایجان شرقی: ۹۷ نفر

محمد حسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز آخرین آمار مبتلایان قطعی به کرونا را در استان هزار و پنج نفر اعلام کرد و از جان باختن ۹۷ نفر در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

آذربایجان غربی: ۴۱ نفر

به گفته جواد آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ۵۴۶ نفر در آذربایجان‌ غربی به بیماری کرونا مبتلا شده و تاکنون ۴۱ نفر جان باخته‌اند.

اردبیل؛ ۴۷ نفر

افشین فتحی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خبر داد که تعداد بیماران جان‌باخته کرونا در این استان به ۴۷ نفر و تعداد مبتلایان به ۳۲۷ نفر افزایش یافت.

زنجان: ۲۵ نفر

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت که از آغاز شیوع بیماری کرونا هزار و ۲۴۶ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند و ۲۵ نفر از آنان جان باختند.

قزوین: ۹۱ نفر

حسن ارداقیان، سخنگوی ستاد پیشگیری از کرونای دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد که ۷۶۵ نفر به کرونا مبتلا شده و ۹۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ایلام: ۱۶ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام خبر داد که ۱۶ نفر در این استان جان باخته‌اند.

محمد کریمیان گفت که تعداد افراد مبتلا به این بیماری به ۲۳۲ نفر افزایش یافته است.

چهار محال و بختیاری: ۱۱ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تعداد افراد جان‌باخته در استان چهار محال و بختیاری را ۱۱ نفر اعلام کرد.

مجید شیرانی گفت که تاکنون ۴۳۶ بیمار مشکوک به مراکز درمانی استان مراجعه کردند.

خراسان شمالی: ۲۴ نفر

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد که تعداد افراد مبتلا به کرونا در این استان به ۲۳۲ نفر و تعداد افراد جان باخته نیز به ۲۴ نفر رسیده است.

خراسان جنوبی: ۱۸ نفر

پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان جنوبی به ۲۱۷ نفر و تعداد جان‌باختگان کرونا در این استان به ۱۸ نفر رسیده است.

سیستان و بلوچستان: ۶۹ نفر

محمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان روز اول فروردین گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۰۵ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری شده‌اند که ۶۹ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند. ​

کردستان: ۳۴ نفر

تا روز ششم فروردین تعداد بیماران به ۲۹۷ نفر و تعداد افراد جان باخته به ۲۹ نفر رسیده است.

کرمانشاه: ۲۰ نفر

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در کرمانشاه روز چهارم فروردین گفت از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۹۷۳ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری شدند که ۸۵۶ نفر از آنان ترخیص شده‌اند.

محمد ابراهیم شکیبا اعلام کرد که۲۰ نفر در این استان جان باخته‌اند.

لرستان: ۳۷ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد خبر داد که ۳۷ نفر در استان لرستان جان باخته و ۵۶۶ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

همدان: ۲۵ نفر

منوچهر کرمی رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان تعداد افراد جان باخته تا تاریخ چهارم فروردین را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت که آمار مبتلایان ۲۶۶ نفر است.

فارس: ۲۲ نفر

عبدالرسول همتی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت که آمار کنونی مبتلایان استان فارس به ۵۸۲ نفر رسیده و ۲۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

هرمزگان: ۱۲ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان روز سوم فروردین تعداد افراد جان‌باخته در این استان را ۱۲ نفر و شمار مبتلایان را ۱۴۸ نفر اعلام کرد.

بوشهر: پنج نفر

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دراستان بوشهر روز ۲۹ اسفند تعداد افراد جان باخته در این استان را پنج نفر اعلام کرد. بر اساس گزارش او ۱۰۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

کرمان: ۲۳ نفر

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، خبر داد که هزار و ۴۸۰ نفر در این استان بستری شده و ۲۳ نفر جان باخته‌اند.

کهگلیویه و بویراحمد : پنج نفر

محمد بانشی سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج روز چهارم فروردین خبر داد که پنج در استان کهگلیویه و بویراحمد جان باخته‌اند. تعداد افراد مبتلا به این بیماری در این استان ۸۶ نفر اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG