لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۰

زخمی شدن دو درویش در درگیری‌های داخل زندان فشافویه


رضا سیگارچی یکی از دراویشی است که در درگیری‌های امروز زندان تهران بزرگ، زخمی شده است

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که در جریان درگیری در زندان تهران بزرگ (فشافویه)، دو درویش زندانی زخمی شده‌اند.

فائزه عبدی‌پور، که اخبار مربوط به دراویش را منتشر می‌کند، در حساب توئیتری خود خبر داده که درگیری در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ رخ داده و برخی از زندانیان، بینی «مصطفی عبدی»، درویش زندانی، را شکسته‌اند. در این درگیری، رضا سیگارچی، دیگر درویش زندانی نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته و هر دو نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

حسن عبدی، پدر مصطفی عبدی هم در حساب توئیتری‌اش خبر مجروح شدن فرزندش را تایید کرده و نوشته است: «هر گونه حادثه‌ای برای پسر من اتفاق بیفتد، با برنامه‌ریزی قبلی است».

او گفته فردی که به دراویش زندانی حمله کرده، از زندانیان خلافکار و «اراذل» بوده است.

این دو درویش زندانی در تدارک برگزاری مراسمی برای محمد ثلاث بوده‌اند که این درگیری رخ داده است. محمدرضا ثلاث، یکی از دراویش گنابادی، پس از درگیری‌های بهمن ۱۳۹۶ نیروهای امنیتی و دراویش در کوی گلستان تهران، از سوی دادگاه متهم شد که سه مأمور پلیس را با اتوبوس زیر گرفته و سرانجام ۲۸ خرداد پارسال اعدام شد.

ضرب و شتم دراویش زندانی سابقه‌دار است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر شهریور پارسال خبر داد که نیروهای گارد زندان تهران بزرگ (فشافویه)، به «دراویش متحصن در تیپ سه این زندان حمله‌ور شده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند».

در روزهای اخیر، پس از ماجرای علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله که در زندان فشافویه کشته شد، نگرانی‌ها درباره وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، دو زندانی خلافکار شامگاه ۲۰ خرداد، از سلول انفرادی خود خارج شده و آقای شیرمحمدعلی را با ۳۰ ضربه چاقو به قتل رساندند.

براساس آئین‌نامه سازمان زندان‌ها، باید زندانیان بر اساس جرم خود در بازداشتگاه‌های جداگانه نگهداری شوند.

با این حال پیش از این زندانیان سیاسی بارها اعتراض کرده‌اند که قوه قضائیه در مواردی این بند از آئین نامه را رعایت نمی‌کند.

علیرضا شیرمحمدعلی همراه با یک زندانی سیاسی دیگر به نام برزان محمدی در ۲۳ اسفندماه پارسال در اعتراض به «عدم امنیت جانی» و «شرایط غیر انسانی» زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زدند. آنها خواستار انتقال به زندانی دیگر و رعایت اصل تفکیک جرائم شده بودند.

پس از کشته شدن آقای شیرمحمدعلی، برزان محمدی به زندان اوین منتقل شده است.

در همین حال، سخنگوی قوه قضاییه خبر داده است که با دستور ابراهیم رئیسی، رئیس این قوه، دو هیات توسط سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای قتل علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی، در زندان فشافویه (تهران بزرگ) تشکیل شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG