لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۴۰

جلسه کمیسیون ناظر برجام هفته آینده برگزار می‌شود


نمایی از تاسیسات هسته‌ای اراک

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۵ آذر اعلام کرد که کمیسیون پنج جانبه ناظر بر توافق هسته‌ای ایران (برجام) هفته آینده در وین تشکیل جلسه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این جلسه روز جمعه ۱۵ آذر با شرکت نمایندگان ایران و پنج کشور امضاکننده توافق، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برگزار می‌شود.

تنها چند روز قبل از این آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته بود در مورد کشف ذرات اورانیوم در یکی از تأسیسات اعلام نشده در نزدیکی تهران توضیح دهد.


با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران آینده این توافق به خطر افتاده و ایران در واکنش به این اقدامات آمریکا اجرای بخشی از تعهدات خود در قبال برجام را متوقف کرده است.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «جلسه کمیسیون مشترک ناظر بر برجام روز ۶ دسامبر (۱۵ آذر) در شهر وین خواهد بود. این جلسه به ریاست هلگا ماریا اشمید، رئیس دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با شرکت نمایندگان سه کشور اروپایی به علاوه روسیه و چین برگزار می‌شود.»

اقدامات کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی ساز و کارهایی با هدف حفاظت از معاملات با ایران در قبال تحریم‌های آمریکا تا کنون به نتیجه چندانی نرسیده و حکومت ایران از این موضوع به شدت ناراضی است.

در عین حال اتحادیه اروپا از کاهش تعهدات ایران در قبال برجام و به طور مشخص افزایش غنی‌سازی نگران است به طوری که دولت آلمان چندی پیش هشدار داد اگر ایران در این مسیر گام بردارد ممکن است مکانیسم‌های حل اختلاف در چارچوب برجام فعال شود.

این مکانیسم یا شیوه حل اختلاف مراحل و مهلت‌های زمانی متعددی دارد ولی در صورت عدم حل اختلافات در این چارچوب حقوقی ممکن است رای گیری در مورد تداوم لغو تحریم‌ها و یا بازگرداندن آنها به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG