لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۰۷

کمیسیون امنیت ملی ۲۰ هزار میلیارد تومان به بودجه دفاعی اضافه کرد


رژه نظامی در ایران (عکس از آرشیو)

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز چهارشنبه ۱۲ دی اعلام کرد این کمیسیون در اصلاحیه‌ لایحه بودجه، ۲۰ هزار میلیارد تومان به بودجه دفاعی اضافه کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حشمت الله فلاحت پیش در خصوص وضعیت بودجه دفاعی ایران در سال ۱۳۹۸ گفت: بعد از اینکه در ۱۵آذر بودجه به مجلس آمد، مشکلاتی داشت و ما نمایندگان مجلس اعتراض کردیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به افزایش بودجه دفاع در اصلاحیه بودجه به ۴۰ هزار و هفتاد میلیارد تومان تصریح کرد: «از این مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بنیه دفاعی اختصاص دادند و بقیه هم در قالب جدول ۲۱ اختصاص داده شده است که در جدول ۲۱ هم برخی از ردیف‌ها مربوط به ردیف‌های دفاع و مرز است.»

پیش از این گزارش هایی در خصوص کاهش بودجه دفاعی منتشر شده بود و برخی نیز از مشروط شدن اعتبارات دفاعی به درآمدهای مازاد دولت انتقاد کرده بودند.

این در حالی است که سرتیپ امیر حاتمی،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، چهارشنبه پس از نشست هیات دولت گفت، «بودجه دفاعی در دو سط حدیده شده، یک سطح آن بودجه‌ای است که با سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان به عنوان بودجه عمومی کشور ارائه شده است و بخش دیگر آن در صورتی تامین خواهد شد که عمده منابع دولت تامین شود اگر هر دو اینها تامین شود در واقع بودجه دفاعی ما از رشد خوبی نسبت به سال جاری برخوردار است.»

وزیر دفاع ایران با اشاره به این که بودجه دفاعی در سال آینده حدود ۲۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش خواهد داشت، اظهار داشت: « اما آن چیزی که مورد ابهام است و سوالاتی درباره آن مطرح است دو سطحی بودن بودجه دفاعی است»

«دغدغه جدی» درباره اعتبارات دفاعی

به گزارش ایسنا، رضا طلایی نیک، معاون پارلمانی وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه از نمایندگان مجلس خواست بودجه دفاعی در لایحه بودجه ۹۸ را اصلاح کنند.

رضا طلایی نیک گفته است:« در این لایحه ۲۳ هزار میلیارد تومان از اعتبارات دفاعی به درآمد مازاد مربوط شده که این نسبت از اعتبارات دفاعی برای تامین از درآمد مازاد بودجه ۹۸ دغدغه‌های جدی ایجاد کرده است.»

معاون پارلمانی وزیر دفاع می‌گوید، در صورت اصلاح تامین بودجه دفاعی از درآمد مازاد کشور به ردیف‌های اصلی بودجه، در واقع بودجه دفاعی نسبت به سال جاری افزایش خواهد داشت.

پیشتر گزارش‌ شده بود که بودجه اختصاص یافته به وزارت دفاع ایران در لایحه سال ۱۳۹۸ تقریبا ۵۰ درصد کاهش داشته و از شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷به سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تقلیل یافته است.

با این حال بودجه سپاه پاسداران از ۲۰ هزار میلیارد تومان در لایحه دولت به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.به این ترتیب بودجه این نهاد حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.

با استفاده از گزارش های تسنیم، ایسنا و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG