لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۵

کاهش ارزش دلار و تأثیر آن بر بازارهای سهام و طلا


گزارش‌ها حاکی از افت ارزش دلار و تلاطم در بازارهای سهام و افزایش ارزش طلا طی روز چهارشنبه ۴ بهمن ماه است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، ارزش دلار طی روز جاری به کمترین میزان طی سه سال گذشته سقوط کرد و قیمت طلا افزایش یافت.

این گزارش می‌افزاید که همزمان با اظهارات استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی بر تأثیر کاهش ارزش دلار بر اقتصاد آمریکا از طریق افزایش صادرات، ارزش دلار تقریباً نسبت به همه ارزها کاهش یافت و به کمترین میزان طی سه سال گذشته رسید.

این گزارش می‌افزاید که اکنون همه چشم‌ها به اجلاس روز آتی (پنج‌شنبه) بانک مرکزی اروپا و نتیجه گفت‌وگوهای مقامات ارشد دنیا در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس است تا چشم‌انداز روشن‌تری از روند بازارهای جهانی به دست آورند.

بر اساس این گزارش، افت ارزش دلار به نظر می‌رسد در راستای ادامه سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای افزایش تراز تجاری و کسری حساب جاری کشور باشد.

دانیال موریس، استراتژیست ارشد بانک «بی‌ان‌پی پاریبا» فرانسه به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌است که انتظار می‌رود افت ارزش دلار آمریکا نسبت به بیشتر ارزهای جهان ادامه یابد. «آمریکا با کسری حساب جاری مواجه است و می‌خواهد آن را خاتمه دهد. تنها راه مسئله، کاهش ارزش دلار است».

بازار سهام، طلا و نفت

ارزش بازار سهام اروپا با افزایش یک دهم درصدی به بالاترین رقم طی دو سال گذشته رسید.

ارزش سهام «ام اس سی آی» که شامل سهام ۱۶۵۳ شرکت بین‌المللی است نیز به همراه بازار سهام «اس‌اندپی ۵۰۰» آمریکا که فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک، هر دو با ۲ دهم درصد افزایش، رکورد تاریخی برجای گذاشتند.

در این میان ارزش بازار سهام بریتانیا و آلمان مقدار اندکی افت پیدا کرد.

ارزش دلار نسبت به یورو حدود ۰٫۳ درصد و نسبت به پوند بریتانیا و ین ژاپن، هر کدام حدود ۰٫۷ درصد کاهش یافت.

همچنین ارزش اوراق قرضه آمریکا، آلمان و بریتانیا نیز هر سه به ترتیب ۲٫۶۳ درصد، ۵۸ صدم درصد و ۱٫۳۸ درصد افزایش یافتند.

قیمت طلا در روز جاری با ۰٫۷ درصد افزایش به بالاترین رقم طی ۱۷ ماه گذشته رسید. بر اساس آخرین آمارهای بورس‌های انرژی، قیمت نفت آمریکا نیز با ۲۶ سنت افزایش به ۶۴ دلار و ۷۳ سنت افزایش یافته‌است.

بازار سهام و ارز ایران

اگرچه بازارهای سهام و ارز ایران معمولاً بازارهای بسته و مورد حمایت دولت هستند و تأثیر آنی از بازارهای جهانی نمی‌گیرند، اما شاخص کل بورس تهران طی روز جاری حدود ۰٫۳ درصد افزایش یافته و به از کانال ۹۵ هزار و ۵۲۲ عبور کرد.

ارزش سهام بورس تهران طی ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته‌است.

قیمت دلار نیز روز چهارشنبه در بازار آزاد ایران با ۲۴ صدم درصد کاهش به حدود ۴۶ هزار ریال رسید. قیمت دلار طی روزهای گذشته به شدت افزایش یافته بود.

با استفاده از بلومبرگ، بورس تهران، سایت‌های ارائه‌دهنده آمار ارز ایران. د. خ

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG