لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۰

پزشکی قانونی ایران از افزایش ۶.۵ درصدی جان‌باختگان اعتیاد در نیمه نخست امسال خبر داد


سازمان پزشکی قانونی ایران روز شنبه ۲۲ آبان گزارش داد که در شش ماهه نخست امسال، آمار جان‌باختگان ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در مقایسه با مدت مشابه پارسال شش‌ونیم درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ دو هزار و ۴۹۰ تن در پی سوءمصرف مواد مخدر در ایران جان باختند. از میان جان‌باختگان سال جاری ۳۶۷ نفر زن و بقیه مرد بوده‌اند.

همچنین بر اساس نوع ماده مصرف شده در جان‌باختگان سوءمصرف مواد، یک‌هزار و ۶۸ نفر به دنبال مصرف داروهای مخدر (مانند متادون و ترامادول)، ۵۴۴ تن بر اثر مصرف ماده مخدر و ۱۱۲ تن هم در پی مصرف مواد محرک یا توهم‌زا جان باخته‌اند.

در همین حال، آمارهای رسمی حاکی است که از این تعداد، ۷۶۶ تن در پی «مصرف همزمان» چند دسته مواد جان باخته‌اند.

پزشکی قانونی ایران، آمار جان‌باختگان اعتیاد در سال ۱۳۹۹ را چهار هزار و ۶۳۷ تن اعلام کرده که به گفته این سازمان، بالاترین رقم مرگ ناشی از سوءمصرف مواد در یک دهه گذشته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون آمار دقیق و شفافی از شمار مصرف‌کنندگان انواع مواد مخدر در کشور ارائه نداده‌اند اما ادعا می‌کنند کشف مواد مخدر در کشور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش برخی نهادهای فعال در حوزه مواد مخدر، در ایران حدود سه میلیون مصرف‌کننده مستمر مواد مخدر وجود دارد که از این تعداد، ۹ درصد شیشه مصرف می‌کنند.

یک مقام سازمان بهزیستی ایران اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، افزایش میزان مصرف «مواد صنعتی» توسط برخی زوج‌های جوان «جهت بهبود کیفیت رابطه جنسی» را نگران‌کننده خواند.

یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر اوایل اسفند ۹۷ به خبرگزاری ایرنا گفته بود میانگین سن شروع به مصرف مواد در نوجوانان ۱۵ سال است. همچنین میانگین سن شروع مصرف سیگار و قلیان به عنوان مواد دروازه‌ای اعتیاد در نوجوانان، ۱۴ سال است.

بنابر آماری که موسسه پژوهشی کادراس در تهران در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال جاری منتشر کرد، رشد سالانه اعتیاد در ایران حدود هشت درصد برآورده شده و پیش‌بینی می‌شود گرایش زنان به مواد مخدر در سال‌های آینده افزایش یابد.

با استفاده از گزارش وب‌سایت سازمان پزشکی قانونی ایران، ایرنا و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG