لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۳

برخی از هزاران معتاد رهاشده از کمپ‌ها «ممکن است ناقل کرونا باشند»


تصویری از حضور پرشمار معتادان رهاشده از مراکز بازپروری در میدان شوش تهران

سرپرست دادسرای مبارزه با موادمخدر تهران‎ علت رهاسازی هزاران معتاد از مراکز ویژه نگهداری را جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این مراکز عنوان کرد، اما همزمان گفت که ممکن است شماری از آنها «ناقل» این بیماری باشند.

مهدی مهرانگیز روز شنبه، ۱۶ فروردین، به خبرگزاری تسنیم گفت که پیش از شیوع کرونا، به کمپ‌های نگهداری و بازپروری «معتادان متجاهر» برای ایجاد پنج هزار ظرفیت جدید، بخشنامه شده بود، اما کرونا «مانع از این اقدام شد».

وی با بیان این که «زمان نگهداری سه ماهه برخی از این معتادان تا پیش از عید تمام می‌شد و در بسیاری از آنها نیز زمان نگهداری شش ماهه پیش از عید به اتمام می‌رسید» چندین بار گفت: «بر اساس قانون نمی‌توانیم این افراد را بیشتر از شش ماه نگهداری کنیم.»

آقای مهرانگیز شمار معتادان نگهداری شده در کمپ فشافویه را هشت هزار، کمپ اخوان ۱۵۰۰ و در کمپ شفق ۱۵۰۰ نفر عنوان کرده است.

به گفته وی، سیستم ایمنی «ضعیف‌» بدن این افراد می‌توانست در صورت ادامه طرح جمع‌آوری «معتادان متجاهر» و انتقال آنها به کمپ‌ موجب شیوع گسترده ویروس کرونا در این مراکز شود و بنابراین همه معتادانی که شش ماه از زمان نگهداری آنها گذشته بود، مرخص شدند.

این مقام دادستانی در عین حال افزود: «این معتادان چندین روز در سطح شهر بوده‌اند و احتمال ابتلای آنها به ویروس کرونا وجود دارد، لذا در جمع‌آوری آنها نیز باید با دقت صورت گیرد، زیرا شاید ناقل ویروس باشند.»

آقای مهرانگیز توضیحی در زمینه ابتلای این افراد خارج از مراکز بازپروری و امکان انتقال گسترده آن در سطح شهر نداده است.


رهاسازی این معتادان در حالی رخ داده که یک مقام شهرداری تهران گفته حتی شماری از این افراد که خانواده دارند «تا پاسی از شب در پاتوق‌ها می‌مانند و نیمه‌های شب به خانه‌ها باز می‌گردند.»

به گفته مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، «عده‌ای از آنها هم در خیابان‌ها می‌مانند و در مقابل اصرار همکاران ما برای حضور در محیط گرمخانه مقاومت دارند.»

بر اساس اظهارات این مقام شهرداری تهران، در حال حاضر «حدود ۴ تا ۵ هزار نفر از معتادان در سطح شهر رها شده‌اند و در بسیاری از مسیرها و حاشیه بزرگراه‌ها شبانه قابل مشاهده هستند.»

وی در گفت‌و‌گو با ایلنا در عین حال گفت که از زمان شیوع کرونا تاکنون نزدیک به «۴۰ مورد مشکوک» در گرمخانه‌ها شناسایی شدند، «اما تاکنون مورد مثبتی گزارش نشده است».

روز گذشته نیز زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تعداد معتادانی را که با تعطیلی این مراکز رهسپار خیابان‌ها شدند «حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر» برآورد کرده بود.

بر اساس ماده ۱۶، یکی از اصلاحیه‌های قانون مبارزه با مواد مخدر که در سال ۸۹ به تصویب رسید، مراکزی برای نگهداری و «درمان اجباری» معتادان ایجاد می‌شود؛ این مراکز ابتدا تحت مدیریت ستاد مبارزه با مواد مخدر بود اما از دو سال پیش به مراکز بهزیستی سپرده شد.

بنا بر گزارش‌ها، ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جلوگیری از همه‌گیری کرونا در این مراکز دستور به تعطیلی آنها داده است.

در گزارشی که وب‌سایت خبرآنلاین منتشر کرده، مقام‌های انتظامی، بهزیستی و شهری درباره تعطیلی مراکز نگهداری معتادان واکنش‌های متناقضی ابراز کرده و یکی از مقام‌های سازمان بهزیستی گفته است: کسانی که «الان در حال هیاهو کردن درباره این موضوع هستند» و به رغم مصوبات «گفتند به شما بودجه نمی‌دهیم» در سه سال گذشته کجا بودند؟

منابع: خبرگزاری‌های تسنیم، ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG