لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۵۱

سازمان غذا و دارو: انتساب داروهای قاچاق به ایران «توطئه بین‌المللی دشمنان نظام» بود


رئیس سازمان غذا و دارو با رد دوباره ایرانی بودن داروهای قاچاق به عراق، انتساب این داروها به ایران را «توطئه بین‌المللی از طرف دشمنان نظام» خواند.

محمدرضا شانه‌ساز روز چهارشنبه هفتم آبان در گفت‌وگو با ایرنا همچنین با ادعای این‌که «شبکه‌های معاند جمهوری اسلامی یک کلمه درباره تحریم‌های دارویی و تحریم‌های تجهیزات پزشکی علیه ایران خبری منتشر نمی‌کنند» گفت در این حالت وقتی «درباره چنین خبر دروغی این‌قدر وقت می‌گذارند، واقعا جای تعجب دارد که چرا عده‌ای باور می‌کنند».

اظهارات این مقام در حالی است که علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، ۲۵ مهرماه در واکنش به این خبر گفته بود: «طبق آن‌چه اعلام شده، این داروها از داروخانه خریداری شده است».

مشاور وزیر بهداشت ایران همچنین تفاوت قیمت دارو در ایران و عراق را انگیزه قاچاق عنوان کرده و گفته بود: «قاچاق دارو سال‌های زیادی است که در ایران رخ می‌دهد».

با این حال، سازمان غذا و داروی ایران پیش از این نیز با انتشار اطلاعیه‌ای، انتساب محموله قاچاق دارو به عراق را رد و اعلام کرده بود که ۱۹ کامیون داروی قاچاق که در عراق کشف شده «ایرانی نبوده» و «متعلق به یکی دیگر از کشورهای همسایه است».

در آن اطلاعیه اشاره نشده بود که دارو متعلق به کدام کشور است، ولی ادعا شده بود که این داروها «تنها از مسیر مرز ایران ترانزیت و وارد عراق شده است».

آقای شانه‌ساز در توضیحات امروز خود ادعا کرد که این محموله دارویی «یک بخشی از آن از ترکیه بوده، بخشی اقلام دامی بوده و از شرق آسیا آمده، بخشی از آن هندی بوده و از جنوب آسیا آمده بود».

پیشتر هم رئيس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران روز ۲۸ مهرماه پس از نایاب شدن انسولین گفته بود: «برخی افراد با قیمت دلار بازار آزاد داروهای وارداتی را به مشتریانی در دیگر کشورها می‌فروشند».

اطلاعات ارتش عراق روز ۲۴ مهرماه اعلام کرد که ۱۹ کامیون حاوی صدها هزار قلم دارو را که به شکل قاچاق از ایران وارد عراق شده بود، توقیف کرده است.

به گزارش رسانه‌های عراقی، این کامیون‌ها برای فرار از پرداخت تعرفه گمرکی از مسیرهای فرعی در استان دیاله عراق در حال حرکت بودند و در همین مسیر توقیف شده‌اند.

در ماه‌های گذشته مقام‌های دولت ایران بارها از تاثیر تحریم‌های دولت آمریکا بر واردات دارو و مواد اولیه ساخت دارو به ایران انتقاد کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG