لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۶

واکنش سازمان هواپیمایی ایران به هشدار آژانس ایمنی هوانوردی اروپا


سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز جمعه ۲۷ تیر در واکنش به بیانیه آژانس ایمنی هوانوردی اروپا، بر امنیت پروازها در آسمان کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، یک مقام این سازمان گفت که «مذاکراتی با آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اروپایی برای رفع نگرانی» درباره امنیت پروازها بر فراز آسمان ایران صورت گرفته است.

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا یک روز قبل از این نسبت به ریسک پرواز از آسمان ایران و هدف قرار گرفتن تصادفی هواپیماهای مسافربری هشدار داده بود، رخدادی که ناظر به سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران در دی ماه گذشته است.

این رخداد به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیما انجامید و آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا را واداشت که در رابطه با پرواز بر فراز آسمان ایران هشدار دهد. آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا در بیانیه روز پنج‌شنبه خود عنوان کرده که ارزیابی ریسک بالای پرواز از آسمان ایران تا ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱ به قوه خود باقی خواهد بود.

با این حال معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری از شروع مجدد و افزایش تدریجی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی به کشور خبر داده است.

مرتضی دهقان بدون اشاره به جزییات اظهار داشت: «بازگشت مجدد ایرلاین‌های بین المللی به کشور پس از بحران ناشی از کرونا نشانه اقدامات مثبت و ایمنی و امنیت فرودگاه‌ها و فضای ایران است.»

وی همچنین گفت که آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا در بیانیه خود سطح هشدار درباره پرواز از فضای ایران را تمدید کرده و تغییری در متن و توصیه آن صورت نگرفته است.

بیانیه آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا می‌گوید که «به خاطر وضعیت خطرناک امنیتی ایران، همچنین هماهنگی‌های ضعیف میان سازمان هواپیمایی و نیروهای نظامی کشور، ریسک هدف قرار گرفتن پروازهای مسافربری به خاطر اشتباه در شناسایی وجود دارد».

این بیانیه با اشاره به «سیستم‌های پیشرفته دفاع هوایی مستقر در ایران» توصیه کرده که شرکت‌های هواپیمایی محتاط باشند چرا که به اعتقاد آن «پروازهای زیر ۲۵ هزار پا در آسمان ایران با ریسک بالایی مواجه هستند».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG