لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۲

ابراز بی‌اطلاعی وزیر از استفاده نیروهای امنیتی از مدرسه به عنوان بازداشتگاه


وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است فیلم مربوط به استفاده نیروهای امنیتی از مدرسه به عنوان بازداشتگاه مربوط به اعتراض‌های اخیر نیست

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، روز شنبه از استفاده نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات گسترده اخیر از یک مدرسه به عنوان بازداشتگاه ابراز بی‌اطلاعی کرد.

به گفته آقای حاجی‌میرزایی، مسئولان مربوطه در حال «راستی‌آزمایی» ویدئویی هستند که حضور این نیروها در یک مدرسه را نشان می‌دهد.

این مقام دولتی همچنین گفت که «گزارش مستند و دقیقی» از تعداد دانش‌آموزانی که در اعتراض‌های اخیر ایران کشته شده‌اند «نداریم».

به گزارش ایسنا، او که روز شنبه، ۹ آذر، در یک نشست خبری با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهارات یک خبرنگار مبنی بر این که «تعداد زیادی از نوجوانان در سن پایین در اجتماعات اخیر حضور داشتند و حتی یک پسر و دختر ۱۳ و ۱۴ ساله بین کشته‌شدگان حوادث اخیر بوده‌اند» را تایید نکرد و گفت این اظهارات «گزاره تاییدشده‌ای نیست».

در گزارش‌های یک هفته اخیر از امیررضا عبداللهی،‌ ۱۳ ساله که در اسلامشهر کشته شد، به عنوان جوان‌ترین فردی نام برده شده بود که در اعتراض‌های آبان ایران کشته شده‌اند. نیکتا اسفندانی، دختر ۱۴ ساله، نیز یکی دیگر از قربانیان اعتراضات است.

با این حال وزیر درباره آمار تایید‌شده افراد کشته‌شده هم اظهارنظری نکرد و گفت: «گزارش و اطلاعی از دستگیری هیچ دانش‌آموزی در حوادث اخیر نداشتیم.»

در جریان اعتراض‌های اخیر ایران که در عرض چند روز بیش از ۱۶۱ کشته بر جای گذاشت در شبکه‌های اجتماعی فیلمی منتشر شد از حضور ماموران امنیتی در یک مدرسه و استفاده از آن به عنوان محل بازداشت معترضان.

وزیر ‌آموزش و پرورش ایران گفته است در حال «راستی‌آزمایی» هستند، اما مدیر این مدرسه تکذیب کرده است که این ویدئو مربوط به اعتراضات اخیر است.

او گفت: «مدیر مربوطه تکذیب می‌کرد که فیلم مربوط به اکنون نیست.»

آقای حاجی‌میرزایی توضیح نداد که فیلم مربوط به چه زمانی است و ماموران و افراد بازداشت‌شده چه کسانی بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد استفاده از یک مدرسه به عنوان بازداشتگاه، چه در گذشته و چه در زمان حال، را تایید کرده است.

پیش از این در توضیح این فیلم که یک هفته پیش منتشره شد آمده بود که این اتفاق در حیاط دبستان دخترانه قدس در تهران رخ داده و ماموران امنیتی در حال جابه‌جایی چند معترض هستند که چشم‌بند و پابند دارند.

از بامداد روز جمعه ۲۴ آبان و با اعلام خبر افزایش سه برابری قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن به‌ صورت محدود آغاز شد و سپس اعتراضات از روز جمعه به‌ شکل محدود شروع شد و در روزهای شنبه و یک‌شنبه به صورت گسترده و در ۲۹ استان و در صدها شهر ادامه یافت.

اعتراضات اخیر بنا بر ارزیابی رادیوفردا حداقل ۱۴۳ کشته بر جای گذاشته است. عفو بین‌الملل این رقم را حداقل ۱۶۱ نفر عنوان کرده و اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی و از گردانندگان وب‌سایت کلمه، به رادیوفردا گفته است کشته‌ شدن حداقل ۳۶۶ نفر در اعتراض‌های اخیر ایران «موثق» است.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG