لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۶

اعتراض به اظهارات دبیر اول سفارت ایران در نیوزیلند درباره اسرائیل


سخنان یک دیپلمات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند علیه اسرائیل، به برگزاری تظاهرات و مطرح شدن درخواست هایی برای اخراج او منجر شده است.

به گزارش رسانه‌های نیوزیلند، هرمز قهرمانی دبیر اول سفارت جمهوری اسلامی ایران چند ماه پیش در یک سخنرانی گفت که اسرائیل دنیا را گمراه می کند در حالی که تشدید افراط گرایی و تروریسم در خاورمیانه نتیجه سیاست‌های اسرائیل است تا افکار عمومی جهانی و «امت اسلام» از قضیه فلسطین منحرف شود.

دبیر اول سفارت ایران این را نیز گفت که مسلمانان باید علیه «رژیم ضد بشری» و «جنایتکار» و «کودک کش» اسرائیل و «درک درست اینکه چه کسی دشمن است» نگاه عمیقی داشته باشند اما «متاسفانه برخی کشورهای عرب و اسلامی» با اسرائیل روابطنزدیک برقرار کرده اند.

اما به گفته هرمز قهرمانی، «قضیه فلسطین در اولویت‌های سیاست خارجی ایران باقی مانده است و جمهوری اسلامی ایران از نزدیک مسائل فلسطینیان را دنبال می کند و از مقاومت فلسطین علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی و سیاست توسعه طلبی آن حمایت می کند».

دبیر اول سفارت ایران از «نقش فعالانه» دولت نیوزیلند نیز در پیگیری اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت ساخت و سازهای اسرائیلی در «اراضی اشغالی» «قدردانی» کرد.

هرمز قهرمانی سخنرانی هفت دقیقه‌ای خود را از روی نوشته و به زبان انگلیسی در مسجدی در شهر اوکلند همزمان با روز «قدس» که رژیم ایران آن را در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می کند و در آستانه عید فطر بیان کرده بود.

در آیین یاد شده، یک روحانی اعزامی از ایران نیز به نام حجت الاسلام شفیعی گفت که «رژیم صهیونیستی پشت یک پدیده جعلی به نام هولوکاست مخفی شده است و اجازه تحقیق در مورد هولوکاست به هیچ کس داده نمی شود».

حجت اسلام شفیعی در سخنانش به زبان فارسی که با ترجمه همزمان از سوی یکی از مسلمانان ایرانی به گوش حاضران می رسید، این را نیز گفت که «شمارش معکوس نابودی اسرائیل آغاز شده و بعضی تحلیل‌ها نشان دهنده آن است به شرطآن که ملت‌ها در صحنه باشند، رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید».

با سپری شدن چهار ماه از روز «قدس»، به تازگی فیلم سخنان هرمز قهرمانی و حجت الاسلام شفیعی در یوتیوب قرار گرفته و شنبه ششم آبان تظاهراتی در برابر مجلس این کشور در شهر ولینگتون، پایتخت نیوزیلند علیه این سخنان برگزار شد.

هرمز قهرمانی به وبسایت استاف در نیوزیلند گفته است، او دیدگاههای رسمی جمهوری اسلامی ایران را «در یک جمع خصوصی و کوچک» بیان کرد.

به گفته این دیپلمات ایرانی، «این یک راز نیست که ایران اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد اما علیه وجود آن نیز نبوده است».

در این میان، خانم گلریز قهرمان نماینده ایرانی الاصل مجلس نیوزیلند با شرکت در تظاهرات شنبه در ولینگتون گفت که هولوکاست «بدترین جنایت ضد بشری» بود.

خانم گلریز قهرمان که خود در کودکی به عنوان پناهنده به نیوزیلند رفته و در هفته‌های گذشته به نمایندگی از حزب سبزهای این کشور به پارلمان راه یافته است، افزود که بیان اظهارات افراطی عواقبی نگران کننده دارد.

همچنین جولیت موزس یکی از فعالان شورای یهودیان نیوزیلند به وبسایت استاف گفت که بیان اظهارات سران ایران در ضدیت با اسرائیل همیشه وجود داشته است اما نکته متفاوت این است که این اظهارات در نیوزیلند تکرار شده است.

به گفته خانم موزس، دولت ولینگتون باید اظهارات هرمز قهرمانی را بررسی کند و اخراج او می تواند یک گزینه باشد.

پاول مون یک استاد تاریخ در دانشگاه شهر اوکلند نیز به وبسایت استاف گفت که کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد باید در مورد اظهارات این دیپلمات ایران تحقیق کند.

در سال ۲۰۱۵، محمد انور صاحب مدیر مسجد التقوی در ماناکائو در جنوب اوکلند در پی سخنان ضد یهودی برای همیشه از این کشور اخراج شد؛ اقدامی که با خشنودی شورای یهودیان نیوزیلند روبرو شد.

بر اساس آمار سال ۲۰۱۳، حدود شش هزار و نهصد تن از جمعیت حدود چهار و نیم میلیون نفری نیوزیلند یهودی هستند.

در این میان، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست سه شنبه نهم آبان با وجود اذعان به اینکه سخنان دیپلمات و روحانی ایرانی در نیوزیلند چهار ماه پیش بیان شده است، آن را با اظهارات روزهای گذشته حسن روحانی در مجلس ایران در مورد قصد جمهوری اسلامی ایران در تداوم ساخت موشک ربطداد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG