لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۴۲

خبرخوان

تورم ۴۵ درصدی؛ حداقل حقوق کارمندان ایران فقط «۲۹ درصد» افزایش می‌یابد

براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، حداقل حقوق سال آینده کارمندان از ۳.۵ میلیون تومان به ۴.۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

یک «مقام آگاه» در سازمان برنامه‌وبودجه روز یکشنبه ۱۴ آذر به خبرگزاری فارس گفت که حداقل حقوق کارمندان برای سال بعد به ۴.۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

بدین ترتیب در حالی که نرخ تورم سالانه در کشور حدود ۴۵ درصد و تورم اقلام خوراکی کماکان بالای ۶۰ درصد است، حداقل حقوق کارمندان تنها کمتر از ۲۹ درصد افزایش خواهد یافت.

شکاف بین حداقل درآمد و خط فقر در ایران طی سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته است و بر اساس آمارهای رسمی، ۳۰ درصد از مردم ایران زیر خط فقر مطلق و ۶۰ درصد زیر خط فقر هستند.

این «مقام آگاه» که خبرگزاری فارس نامی از او نبرده، گفته است: «حداقل‌بگیران ۲۹ درصد افزایش حقوق خواهند داشت و هر چقدر حقوق بالاتر برود به همان نسبت ضریب افزایش حقوق کاهشی می‌شود».

او همچنین گفت معافیت مالیاتی حقوق برای سال آینده نیز پنج میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

در مورد کارگران، وضعیت معیشتی و دستمزدها به مراتب بدتر است. در حالی که خط فقر در ایران به‌صورت رسمی ۷۰ میلیون تومان برای خانوار (۳.۳ نفر بطور متوسط) در یک سال تعیین شده، حداقل حقوق سالانه کارگران ۲۶.۵ میلیون تومان است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، بازداشت و به اوین منتقل شد

محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، صبح چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه، بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت شش‌ماهه خود به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، بازداشت آقای فلاحی «بدون ارسال ابلاغیه جهت اجرای حکم» و «یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی او» رخ داده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، «هرگونه بازداشت، زندان و صدور احکام قضایی علیه فعالان صنفی» را محکوم کرده و خواستار «آزادی فوری» محمدتقی فلاحی شده است.

این فعال صنفی معلمان در ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به‌ دلیل فعالیت‌های صنفی خود از جمله شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان بازداشت و به «سلول انفرادی» در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. آقای فلاحی پس از اتمام بازجویی توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات، با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بود.

با این حال، بعدتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «اجتماع و تبانی از طریق عضویت در تشکل غیرقانونی» دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

حکم دادگاه بدوی در مهرماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. این حکم در نهایت از سوی دیوان عدالت اداری ایران به «شش‌ماه حبس» قطعی کاهش یافت.

پیش از این، شماری از معلمان بازنشسته و شاغل کشور، با انتشار بیانیه‌ای مشترک به محکومیت این فعال صنفی اعتراض کرده بودند. در این بیانیه آمده است که زندان جای محمدتقی فلاحی نیست، بلکه جای کسانی است که «حقوق ملت را زیرپا می‌گذارند» و «جای قضاتی است که هنگام (صدور) رای، چشم خود را بر قانون اساسی می‌بندند».

این بیانیه افزوده بود: «سال‌هاست که شرکت در تجمع‌های صنفی، مشمول ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به می‌شود و فعالان صنفی بسیاری با این اتهام و با استناد به این ماده قانونی، به زندان‌های تعلیقی و تعزیری محکوم شده‌اند.»

بر اساس ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، «هر گاه دو نفر یا بیشتر اجتماع و تبانی نمایند که جرایمی بر ضد امنیت داخلی یا خارج کشور مرتکب شوند یا وسایل ارتکاب آن را ‌فراهم نمایند در صورتی‌که عنوان محارب بر آنان صادق نباشد، به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهند شد».

با استفاده از تلگرام کانون صنفی معلمان ایران، معلمان عدالت‌خواه و توییتر حقوق بشر در ایران/ آ. ت./ ف. دو.

فرونشست ۲۰ سانتی‌متری زمین در دشت شیراز

مطالعات پژوهشگران در ایران حاکی از فرونشست دست‌کم ۲۰ سانتی‌متری زمین در دشت شیراز و شهرستان مرودشت در استان فارس است.

به گفته مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب ایران، نرخ میانگین سالانه فرونشست زمین در شیراز، «حدود هفت سانتی‌متر در سال در بخش جنوب شرقی است و این میانگین در دشت مرودشت که دارای بالاترین نرخ در فارس بود ۱۷ سانتی‌متر است.»

به گفته طهمورث یوسفی، در جنوب شرق شیراز از حاشیه دریاچه مهارلو تا فرودگاه، زمین «حدود هفت سانتی‌متر افت ارتفاع پیدا کرده و به صورت تغییر ارتفاع قائم است و زمین به طور قائم نشست کرده است.»

وی درباره مخاطرات فرونشست زمین در این مناطق نیز اضافه کرد که در چند سال گذشته، این پدیده «باعث ایجاد چند فروچاله کوچک در قسمت شرقی دریاچه مهارلو شده و در قسمت جنوب دریاچه هم به علت خشک شدن چشمه‌های آب شیرین حاشیه جنوبی با متصاعد شدن گازهای متان از زمین شروع به خودسوزی کرد.»

این مقام رسمی تنها راه پیشگیری از نشست بیشتر زمین در استان فارس را جلوگیری از «افت سطح آب زیرزمینی» عنوان کرده و گفت که این اتفاق نیز مستلزم «مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند برای کنترل برداشت آب، افزایش راندمان آبیاری، عدم حفر چاه جدید و جلوگیری از کف‌شکنی چاه‌های موجود است.»

از پدیده فرونشست زمین‌ها در شهرهای مختلف ایران با عنوان «فاجعه» و «زلزله خاموش» یاد می‌شود.

موسسه تحقیقاتی اینتل‌لب که گروه بین‌المللی مشاوره اطلاعاتی است، تیرماه امسال با انتشار چند تصویر ماهواره‌ای، فرونشست زمین در اطراف تهران را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف کرد.

طالبان برای به رسمیت شناخته شدن دست به دامان کشورهای مسلمان شد

محمدحسن آخوند، نخست وزیر حکومت طالبان

نخست وزیر طالبان روز چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه، در بیانیه‌ای از کشورهای مسلمان خواست تا برای به‌ رسمیت شناختن حکومت این گروه که از مردادماه بر افغانستان مسلط شدند، پیش‌قدم شوند.

حکومت طالبان در پی سقوط کابل در ۲۴ مرداد سال جاری دوباره قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت. با این حال، تاکنون توسط هیچ کشوری رسما به رسمیت شناخته نشده است.

محمدحسن آخوند، نخست وزیر طالبان، در اولین حضور رسانه‌ای خود از زمان انتصاب به این مقام در شهریورماه گذشته گفت از «همه دولت‌ها، به‌ویژه کشورهای اسلامی» می‌خواهد که به‌ رسمیت شناختن حکومت این گروه را آغاز کنند.

طالبان مدعی است که در مقایسه با دوران قبلی حکومت بر افغانستان، بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ تغییر کرده است، اما کنشگران و فعالان حقوق بشر و همچنین دولت‌های غربی درباره این ادعاها تردید دارند. در چند ماه گذشته، گزارش‌های بسیاری از شدت عمل نیروهای طالبان علیه رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر، به‌ویژه زنان منتشر شده است.

محمدحسن آخوند و دیگر مقامات طالبان در جریان این نشست خبری که مقامات سازمان ملل نیز در آن حضور داشتند، درخواست کاهش محدودیت‌های مالی در این کشور را مطرح کردند.

آن‌ها همچنین مسدود کردن منابع مالی افغانستان را دلیل وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی این کشور دانستند و تاکید کردند که «کمک‌های کوتاه‌مدت» در حل مشکلات افغانستان بی‌تاثیر است.

افغانستان میلیاردها دلار دارایی در خارج کشور از جمله در بانک مرکزی ایالات متحده و کشورهای اروپایی دارد، اما از زمان سرنگونی دولت پیشین به دست طالبان این دارایی‌ها مسدود شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویترز/ آ. ت./ ف. دو.

اُمیکرون در ایران؛ افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در تهران

یک مقام ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در این استان خبر داد. ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران نیز سویه اُمیکرون گزارش می‌شود.

به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در تهران، طی سه هفته اخیر رخ داده است.

وی با بیان این که سویه اُمیکرون در تهران هم به سمت «غالب شدن» می‌رود، افزوده نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

آقای توکلی با اشاره به افزایش «تقریبا برابر» آنفلوآنزا و اُمیکرون در کودکان زیر ۱۰ سال در ایران گفت: «البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمی‌توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی‌توان آمار دقیقی داد.»

خبرگزاری مهر هم روز چهارشنبه در گزارشی نوشت که سویه اُمیکرون در ایران در حالی به آرامی در حال گرفتن جای سویه دلتا است که «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران در هفته‌های اخیر، روند نزولی به خود گرفته و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نیز برداشته شده است.»

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ نیز گفته: «این هفته میزان غالب بودن سویه اُمیکرون در برخی استان‌ها به صد در صد نزدیک خواهد شد.»

به گفته محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با توجه به این که پیک‌های کرونا در کشور ما همواره با فاصله «دو ماهه» از اروپا رخ می‌دهد، «این احتمال هست که در صورت آغاز پیک ششم با سویه اُمیکرون، شرایط کرونایی کشور در روزهای پایانی سال، قدری نگران کننده شود.»

واکسن‌های آسترازنکای اهدایی از طرف اسپانیا وارد ایران شد

سخنگوی گمرک ایران روز چهارشنبه از ورود دو میلیون و دویست هزار دوز واکسن آسترازنکا خبر داد که توسط اسپانیا به ایران اهدا شده است.

در روزهای گذشته نیز دو محموله کوچک‌تر از همین واکسن از یونان و ژاپن وارد ایران شده بود.

به گفته روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، با ورود محموله تازه، میزان واکسن وارد شده به ایران به حدود ۱۵۵ میلیون دوز رسیده است.

بنا بر آمار ارائه شده توسط این مقام گمرک، بیش از ۱۳۴ میلیون دوز از واکسن‌های وارده شده از نوع سینوفارم است و بیش از چهار میلیون نیز ورود واکسن اسپوتنیک ثبت شده است.

محموله تازه واکسن آسترازنکا در حالی روز چهارشنبه با حضور سفیر اسپانیا به مقامات وزارت بهداشت تحویل داده شد که در هفته‌های گذشته مقام‌های بهداشتی از توقف واردات واکسن خبر داده و گفته بودند تمرکز بر تولید واکسن در داخل خواهد بود.

از همین رو گزارش‌هایی از کمبود واکسن‌های خارجی از جمله آسترازنکا منتشر شده بود.

شرکت داروسازی بریتانیایی آسترازنکا اوایل دی‌ماه اعلام کرد که دوز سوم یا «تقویت‌کننده» واکسن کووید ۱۹ این شرکت، در برابر سویه جدید کرونا، یعنی اُمیکرون، اثربخشی خوبی نشان داده است.

نورسلطان نظربایف هرگونه اختلاف با جانشین خود را تکذیب کرد

نورسلطان نظربایف

در پی حمله رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور پیشین این کشور، هر گونه اختلاف با جانشین خود را که در هفته‌های گذشته و در جریان اعتراضات مرگبار در آن کشور گزارش شد، تکذیب کرد.

آقای نظربایف در پاسخ به گزارش‌ها در این زمینه و همچنین ترک کشور گفت که قدرت را سال ۲۰۱۹ به قاسم جومارت توقایف واگذار کرده و از آن زمان بازنشسته بوده و هیچ‌گاه کشور را ترک نکرده است.

آقای توقایف با «حمله بی‌سابقه» به نورسلطان نظربایف، رهبر سابق قزاقستان و رئیس کمیته امنیتی کشور، که در جریان ناآرامی‌ها از این مقام برکنار شد، گفته بود که سیاست‌های آقای نظربایف در برخوردار شدن مردم عادی قزاقستان از ثروت‌های کشور شکست خورده است.

اظهارات آقای نظربایف در روز سه‌شنبه و در یک پیام ویدئویی بیان شد که اولین حضور عمومی او از زمان آغاز اعتراضات در قزاقستان بود. مشخص نیست این پیام چه زمانی و در کجا ضبط شده است.

اعتراضات در قزاقستان از یک شهر کوچک و با افزایش قیمت سوخت آغاز شد و به سرعت به نقاط مختلف کشور از جمله آلماتی سرایت کرد.

بیشتر این اعتراضات علیه آقای نظربایف بود که حدود سه دهه بر این کشور حکومت کرد و پس از کناره‌گیری همچنان خود و خانواده‌اش نفوذ زیادی در حوزه‌های کلیدی دارند.

دولت قزاقستان روز شنبه، ۲۵ دی‌ماه، از کشته شدن ۲۲۵ نفر در اعتراضات مردمی اخیر این کشور خبر داد و مدعی شد «۱۹ نفر از این افراد نیروهای امنیتی و بقیه تروریست‌ها» بودند.

اعتراضات قزاقستان با کمک نیروهای نظامی روسیه به شدت سرکوب شد و دولت قراقستان مدعی است که اعتراضات کشور توسط «گروه‌های مسلح وابسته به خارج» به خشونت کشیده شده است.

تجمع اعتراضی آتش‌نشانان در تهران در اعتراض به وضعیت بد معیشتی

آتش‌نشانان در مقابل شهرداری

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اجتماع صدها آتش‌نشان مقابل شهرداری تهران در اعتراض به بی‌توجهی مقام‌های مسئول به مشکلات شغلی آنها است.

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آتش‌نشانان هشدار می‌دهند که اگر مشکل آنها حل نشود، این گونه تجمع‌ها «تکرار» خواهد شد.

این تجمع اعتراضی پس از انتشار فراخوانی صنفی برگزار می‌شود.

آتش‌نشانان به دلیل مشکلات معیشتی و فقدان ایمنی کار، خواستار استعفای مهید داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران و پاسخگویی شهردار تهران و اعضای شورای این شهر هستند.

آنها در این تجمع شعار می‌دادند که «آتش‌نشان می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و «مدیر بی‌لیاقت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم».

آتش‌نشانان از گروه‌های شغلی پرخطر محسوب می‌شوند و برای نجات جان دیگران، آسیب‌های بسیاری می‌بینند.

از جمله در ایران در جریان ریزش ساختمان پلاسکو در تهران، ۱۶ آتش‌نشان جان باختند.

همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم ایران، گروه‌های مختلف صنفی بارها به خیابان آمده‌اند، اما تاکنون نه تنها به خواسته‌های خود نرسیده‌اند، بلکه با خشونت، سرکوب و بازداشت مواجه شده‌اند.

ابراهیم رئیسی سفر خود به روسیه را آغاز کرد

ابراهیم رئیسی،‌ رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه پس از یک سخنرانی کوتاه سفر رسمی خود به روسیه را آغاز کرد. او ساعاتی بعد در مسکو خواهد بود.

به گفته کاظم جلالی، سفیر ایران، ابراهیم رئیسی علاوه‌ بر ملاقات با ولادیمیر پوتین، در مجلس دومای روسیه هم حضور یافته و برای نمایندگان مجلس دوما سخنرانی خواهد داشت. دیدار و گفت‌وگو با فعالان برجسته اقتصادی روسی و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم روسیه نیز از سایر برنامه‌های برنامه‌ریزی شده برای این سفر اعلام شده است.

خبرگزاری رسمی ایرنا اوایل دی‌ماه گذشته به نقل از یک رسانه روسی خبر داده بود که ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی ۲۰ ساله‌ در سفر پیش‌ روی رئیس جمهور ایران به این کشور آماده می‌شوند.

با این حال ابراهیم رئیسی در سخنرانی خود پیش از سفر به این نکته هیچ اشاره‌ای نکرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او اما گفته است: «سطح کنونی همکاری تجاری و اقتصادی برای هیچ‌ کدام از دو کشور رضایت‌بخش نیست و لازم است ارتقاء یافته و به سطح بسیار بالاتری برسد.»

مقام‌های حکومت ایران سند راهبردی همکاری ایران و روسیه را مشابه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دانسته‌اند که امضای آن با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۴ دی‌ماه در حالی اعلام کرد که با وزیر خارجه چین توافق کرده است که همان روز را به عنوان روز شروع سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین اعلام کنند که هنوز هیچ مقامی در ایران به طور رسمی عموم مردم را از جزئیات این سند آگاه نکرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیشتر در اواسط آذر از ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، برای سفر به مسکو در اوایل سال ۲۰۲۲، به طور رسمی دعوت کرده بود.

روسیه تنها شریک عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، روابط تجاری خود با ایران را به شدت افزایش داده است.

آمارهای ۱۰ ماهه گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران نسبت به دور مشابه پارسال ۱۲۳ درصد رشد داشته و به عبارتی نزدیک ۲.۵ برابر شده است.

اوپک: قیمت و حجم تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشته است

اوپک در تازه‌ترین گزارش خود از رشد چشمگیر قیمت و حجم نفت تولیدی ایران در سال گذشته میلادی خبر داده است.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ در سایت اوپک منتشر شد، متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۰ دلار بوده که ۷۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است.

تولید نفت ایران نیز با رشدی ۲۱ درصدی به دو میلیون و ۴۰۴ هزار بشکه در روز رسیده است.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۳.۸ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد.

قیمت‌های جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به خاطر شیوع گسترده کرونا به شدت سقوط کرد، اما پارسال به خاطر افزایش تقاضای جهانی نفت، روند صعودی داشته و در سال جاری نیز رشد قیمت نفت ادامه داشته است.

قیمت نفت شاخص برنت طی روزهای گذشته به بالاترین رقم طی هفت سال گذشته رسید. نفت ایران معمولا چند دلار ارزان‌تر از نفت برنت است اما بر اساس گزارش بلومبرگ، ایران به مشتریان نفتی خود نیز ۱۰ درصد تخفیف می‌دهد.

قیمت نفت برنت روز سه‌شنبه به بالای ۸۷ دلار رسید.

اوپک در بخش دیگری از گزارش خود می‌گوید نیاز جهانی به نفت اوپک در سال گذشته میلادی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود که حدود ۴.۹ میلیون بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده است. این رقم در سال جاری میلادی حدود ۲۸.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

آمارهای اوپک نشان می‌دهد اعضای این سازمان در ماه دسامبر، در مجموع روزانه ۲۷ میلیون و ۸۸۲ هزار بشکه نفت تولید کرده‌اند.

متوسط قیمت نفت اوپک و همچنین نفت ایران در این ماه بیش از ۸۰ دلار بوده است.

با استفاده از گزارش‌های اوپک و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهدی محمودیان به دلیل اجبار به پوشیدن لباس زندان در دادگاه حاضر نشد

از راست به چپ: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان

مهدی محمودیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ به دلیل اجبار به پوشیدن لباس زندان در زمان انتقال، از حضور در دادگاه خودداری کرد.

خبرگزاری هرانا گزارش داده که به همین دلیل، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات «دادخواهان سلامت» تنها با حضور آرش کیخسروی، وکیل دادگستری، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب برگزار شد.

جلسه نخست دادگاه نیز روز پنجم آبان‌ در همین شعبه برگزار شده بود که آن زمان هم آقای محمودیان به علت خودداری از پوشیدن لباس زندان، در نشست دادگاه حاضر نشد.

ادامه فشار بر زندانیان در ایران برای پوشیدن لباس زندانی در دادگاه‌ها در حالی انجام می‌شود که یک هفته پیش از این سازمان زندان‌ها بخشنامه‌ای برای «رعایت حقوق زندانیان» صادر کرده است که در آن به صراحت آمده که «الزام متهمان جرایم سیاسی و مطبوعاتی، متهمان جرایم مالی (حقوقی) و افراد زیر هجده سال تمام شمسی به پوشیدن لباس متحدالشکل زندان، ممنوع است».

به‌رغم آزادی موقت مصطفی نیلی، دو متهم دیگر پرونده موسوم به «دادخواهان سلامت» شامل آرش کیخسروی و مهدی محمودیان همچنان در زندان اوین به سر می‌برند.

بازداشت این افراد به‌دلیل تلاش برای طرح شکایت از مقام‌های ایران بویژه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمینه سوءمدیریت کرونا انجام شد.

اقدام دیرهنگام برای واردات واکسن کرونا در پی منع واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی از سوی رهبر جمهوری اسلامی و تاکید بر تولید واکسن داخلی، منجر به تشدید بحران کرونا و افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان این بیماری به‌ویژه در نیمه نخست سال جاری شد.

واردات رسمی گوشی‌های «بالای ۶۰۰ دلار» به ایران ممنوع می‌شود

یک فروشگاه اپل در تهران که سال ۹۳ افتتاح شد

رئیس کل گمرک ایران می‌گوید به علت حفظ تعادل ارز کشور، واردات خودروهای لوکس و موبایل‌های گران‌تر از ۶۰۰ دلار در سال آینده پیش‌بینی نشده است.

بدین ترتیب از سال آینده واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به کشور از مجاری رسمی ممنوع می‌شود.

اظهارات روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در حالی است که بنابر گزارش انجمن واردکنندگان موبایل، گوشی‌های با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار تنها سهمی پنج درصدی در کل واردات موبایل دارد و رقم قابل توجهی نیست.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی شهریور ۹۹ از دولت حسن روحانی خواست تا جلوی واردات گوشی «لوکس» گرفته شود؛ اما دولت تنها عوارض گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را دو برابر کرد و عوارض این گوشی‌ها ۱۲ درصد شد.

این در حالی است که استفاده گسترده مقامات ارشد ایرانی از گوشی‌های گران قیمت، خصوصا تولیدی شرکت اپل آمریکا، تاکنون واکنش‌های زیادی داشته است.

آیت‌الله خامنه‌ای شهریور پارسال در حالی نسبت به واردات «گوشی‌های لوکس آمریکایی» هشدار داد که در همان روز اکانت روسی او در توئیتر، چند توئیت از طریق گوشی آیفون منتشر کرد.

اخیرا نیز تصاویری از زینب سلیمانی دختر قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در حالی که گوشی آیفون ۱۳ پرومکس، از گرانترین گوشی‌های ساخت شرکت اپل آمریکا در دست داشت، خبرساز شد.

بنابر آمارهای گمرکی، طی هشت ماهه امسال، ۲.۵ میلیارد دلار گوشی همراه وارد ایران شده است که سهمی «هشت درصدی» در کل واردات کشور دارد و نسبت به دور مشابه پارسال ۱۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

دردسر جدید بی‌آرتی خواب‌ها؛ «ساعت ۴ صبح باید پیاده شوید»‎

سه هفته پس از رسانه‌ای شدن رواج اتوبوس‌خوابی شهروندان ناتوان از پرداخت کرایه خانه‌ در شهر تهران، گزارش‌ها حاکی است که بر اساس تصمیم جدید، افرادی که شب‌ها در «اتوبوس‌های خواب» به‌سر می‌برند در «ساعت چهار صبح» به اجبار از آن‌ها پیاده می‌کنند.

احمد احمدی صدر، مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری تهران، اخیرا از مستقر شدن ۲۰ اتوبوس در سطح شهر تهران برای اتوبوس‌خواب‌ها خبر داده بود، اما وب‌سایت خبری «تجارت‌نیوز» روز سه‌شنبه ۲۸ دی نوشت که «آن‌ها می‌گویند ساعت چهار صبح مجبورند از این اتوبوس‌ها پیاده شوند. سپس دوباره مجبورند بلیت بگیرند و به اتوبوس‌های شرکت واحد پناه ببرند تا سوز سرما بگذرد».

اعضای شورای شهر تهران پیش از این انتقاد کرده بودند که چرا این افراد «به گرمخانه‌ها نمی‌روند»، اما تجارت‌نیوز در گزارشی میدانی خود می‌نویسد اتوبوس‌خواب‌ها افرادی «با لباس‌های تمیز هستند که زورشان به اجاره خانه نمی‌رسد» و به خبرنگار این رسانه گفته‌اند که «گرمخانه بهداشتی نیست. محیط کثیفی دارد. چند بار برای خوابیدن تا در گرمخانه هم رفتیم اما نتوانستیم آن‌جا برویم آن‌قدر که کثیف است».

رانندگان اتوبوس هم به تجارت‌نیوز گفته‌اند که «محیط گرمخانه برای کسانی که اعتیاد ندارند و سر و وضع درستی دارند خوب نیست».

با وجود این، درپی انتشار خبرهای مربوط به اتوبوس‌خوابی، مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، روز چهارم دی این مسئله را به وضعیت معتادان و گرمخانه‌ها تقلیل داد و گفت که «برخی از معتادین حالش را ندارند به گرمخانه بروند».

او و دیگر مسئولان همچنین به انتقاد شدید از انعکاس خبر اتوبوس‌خوابی در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور پرداختند.

در حالی‌که طبق اعلام بانک مرکزی ایران اجاره‌بها در تهران و حومه آن بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است، گزارش‌های میدانی از پایتخت حاکی است که برخی افراد به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره مسکن شب‌ها در اتوبوس‌های خط تندرو می‌خوابند.

برپایه گزارش‌ها، هزینه گذراندن یک شب در اتوبوس‌های خط تندرو (بی‌آرتی) در تهران ۱۲ تا ۲۵ هزار تومان است. این مبلغ به صورت ماهانه حدود ۳۶۰ تا ۷۵۰ هزار تومان برای فرد اتوبوس‌خواب هزینه دارد.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز و سایت رادیو فردا/پ.پ/ک.ر

مقام مسئول: مشکلات اقتصادی قیمت فروش کلیه را تا ۲۰۰ میلیون تومان رسانده است

مدیر انجمن بیماری‌های کلیوی استان کرمانشاه می‌گوید «در حال حاضر قیمت مصوب برای خرید کلیه ۸۰ میلیون تومان است» ولی مشکلات اقتصادی باعث شده که مردم با این قیمت حاضر به فروش نباشند و قیمت فروش کلیه به «۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان» رسیده است.

حسین بیگلری همچنین گفته است به دلیل مشکلات اقتصادی «افراد زیادی» در ایران مایل به فروش کلیه خود هستند ولی عمده مشکل این است که «تقریبا تمامی بیماران ما نمی‌توانند هزینه خرید کلیه را پرداخت کنند» و دولت باید به این افراد کمک کند.

او در عین حال گزارش‌ها درباره «خرید کلیه شهروندان ایرانی توسط عراقی‌ها» را تکذیب کرده، اما گفته است «اگر شخصی بخواهد در خارج از کشور کلیه‌اش را بفروشد، دولت نمی‌تواند مانع از رفتن این شخص شود.»

در روزهای گذشته گزارش‌هایی مبنی بر فروش کلیه شماری از شهروندان ایران در عراق به دلار منتشر شده بود.

وب‌سایت تجارت‌نیوز با انتشار گزارشی در این زمینه نوشته بود که «فقر و مشکلات مالی» موجب شده «برخی از ایرانیان برای فروش کلیه راهی عراق ‌شوند تا آن را به قیمتی گران‌تر از ایران بفروشند».

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و تجارت‌نیوز؛ ب.ب

تجهیزات پل وردآورد در تهران به سرقت رفت

روزنامه همشهری در گزارشی از سرقت «حجم زیادی از اتصالات» پل وردآورد در تهران خبر داده که منجر به مسدودشدن اتوبان حکیم از کرج به تهران و «ترافیک شدید» طی دو هفته اخیر شده است.

بر اساس این گزارش بر اساس استعلام از روابط عمومی شهرداری تهران، «حجم موارد سرقتی» از این پل به اندازه‌ای بالا است که «احتمالا عملیات عمرانی برای ترمیم پل تا پایان سال به طول می‌انجامد.»

شهرداری تهران به دلیل ناامن شدن پل، حتی اجازه عبور و مرور عابران پیاده را نیز از روی پل نمی‌دهد، چرا که «احتمال ریزش پل وجود دارد.»

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از سرقت میلیاردها تومان تابلوی ایمنی و گاردریل و کابل مخابرات در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

با این حال گزارش‌ها حاکی از افزایش این نوع سرقت‌ها همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم است.

به گزارش روزنامه همشهری، در شهر تهران طی ۶ ماهه سال جاری، بیشتر از ۲۱۰۰ مورد سرقت دریچه فلزی شبکه فاضلاب صورت گرفته، درحالی‌که در کل سال ۹۹، تعداد سرقت دریچه‌ها ۲۸۰۰ مورد بود.

سال گذشته، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، موثر نبودن شرایط اقتصادی بر میزان جرم و جنایت را «حرفی بیهوده» دانسته و گفته بود در ماه‌های اخیر بیش از «۵۰ درصد» بازداشت‌شدگان در حوزه سرقت برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و «این نشان می‌دهد که این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست».

با استفاده از گزارش‌های روزنامه همشهری و رادیو فردا؛ ب.ب

بدرفتاری مأموران روسی منجر به شکایت از مقام‌های وزارت خارجه ایران شد

فرودگاه ونوکووا حدود ۳۰ کیلومتری مسکو قرار دارد

در ادامه گزارش‌هایی که از بدرفتاری مأموران روسی با مسافران ایرانی عازم مسکو منتشر می‌شود، یک شهروند ایرانی، به‌دلیل پاسخگو نبودن سفارت ایران در مسکو، شکایتی را در دادسرای ویژه جرائم کارکنان دولت علیه وزیر خارجه جمهوری اسلامی و سفیر ایران در مسکو ثبت کرد.

شکراله جمالی، شهروندی که دخترش دانشجوی مقیم مسکو است، به روزنامه شرق گفته است که در تازه‌ترین سفرش به مسکو در مهر ماه، مسافران پرواز ماهان در فرودگاه ونوکووا «حدود پنج ساعت محبوس و بارها تحت بازجویی‌های شدید و حقارت‌آمیز پلیس امنیت روسیه» قرار گرفته‌اند.

آقای جمالی دلیل شکایتش از مقامات ایرانی را «توقیف پرواز توسط پلیس امنیت روسیه» هنگام خروج از مسکو و سرگردانی چهار ساعته مسافران در فرودگاه عنوان کرده که در این ساعات کاری سفارت تهران در مسکو پاسخگوی هیچ‌یک از ده‌ها تماس او برای پیگیری نبوده است.

موضوع رفتار «توهین‌آمیز و بازجویی از مسافران ایرانی» در این فرودگاه را نخستین بار برخی مسافران در تابستان ۱۳۹۸ رسانه‌ای کردند.

در واکنش به این خبرها، در آن زمان سفارت ایران در روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای شش‌بندی، در پنج بند اول توصیه‌هایی به شهروندان ایران برای سفر به روسیه کرد و در بند آخر با اعلام این‌که سفارت ایران «مراتب اعتراض و گله‌مندی خود را اعلام کرده است»، اظهار امیدواری کرد «در آینده شاهد تکرار مشکلات مذکور نخواهیم بود».

این در حالی است که با گذشت بیش از دو سال از این موضوع، آقای جمالی به‌نقل از سرپرستی شرکت ماهان مستقر در فرودگاه گفته است در حال حاضر «اذیت و آزار و تحقیر مسافران ایرانی به موضوعی روزمره در این فرودگاه مبدل شده و کسی هم از طرف سفارت و کنسولگری ایران در مسکو نه پیگیری می‌کند و نه جوابگوست».

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG