لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۴۵

تذکر در مجلس درباره «شکنجه» متهمان محیط زیستی و ترورهای هسته‌ای


غلامرضا حیدری، نماینده مجلس شورای اسلامی، بازداشت فعالان محیط زیست را «ظلم آشکار» خوانده است

غلامرضا حیدری، نماینده تهران، به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی درباره «شکنجه» فعالان محیط زیست زندانی و افراد موسوم به متهمان ترور دانشمندان اتمی تذکر داد.

آقای حیدری در جلسه روز سه‌شنبه دوم مهر مجلس با اشاره به پرونده فعالان محیط زیست و همچنین اعلام بی‌گناهی متهمان به ترور دانشمندان اتمی ایران خواستار آن شد که در سیستم «کشف جرم از متهمان سیاسی و امنیتی تجدیدنظر شود».

وی با تکرار سخنان وزیر اطلاعات مبنی بر بی‌گناه بودن متهمان ترور دانشمندان اتمی ایران گفت که «باید پرسید آن بازجو و کارشناس چگونه دچار چنین خطای عظیمی شده است».

آقای حیدری همچنین با اشاره به فعالان محیط زیست گفت: «وزارت اطلاعات اعلام کرده که آنها را جاسوس نمی‌داند اما آنها آزاد نشده‌اند. این‌ ظلم آشکار است. ما بارها پای منبر علما شنیده‌ایم که الملک یبقی مع الکفر و یبقی مع الظلم (کشور با کفر باقی می‌ماند اما با ظلم نه)».

پرونده ترورهای هسته‌ای ایران از از اواسط مرداد امسال و در پی پخش یک مستند تلویزیونی از شبکه بی‌بی‌سی فارسی مورد توجه قرار گرفت.

در این مستند، مازیار ابراهیمی که مرداد ۹۱ در یک برنامه تلویزیون حکومتی ایران «اعتراف کرده بود» با همکاری دستگاه‌های امنیتی اسرائیل، در ترور این افراد مشارکت داشته است، از جعلی بودن اتهامات و شکنجه‌اش توسط ماموران وزارت اطلاعات سخن گفت.

آقای ابراهیمی مرداد ۹۳ از زندان آزاد شد و پس از آزادی به آلمان رفت.

نیلوفر بیانی، یکی از هشت فعال محیط زیستی زندانی، نیز در جلسه دوم دادگاه گفته بود که تحت فشار و تهدید بازجویان اعتراف کرده است.

پس از آن اعلام شد که خانم بیانی در جلسات بعدی دادگاه حضور نداشته است.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه متهمان این پرونده هستند که از یک سال و نیم پیش همگی در بازداشت موقت به سر می‌برند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG