لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۵۴

تیراندازی پنهانی به چند زن جوان در اصفهان؛ تیرانداز «به‌ قید وثیقه آزاد شد»


عکس از بایگانی است
عکس از بایگانی است

شماری از خانواده‌های زنان جوانی که در مردادماه در اصفهان هدف تیراندازی پنهانی یک مرد قرار گرفته بودند، به روند رسیدگی به این پرونده و به‌خصوص «آزاد شدن متهم به قید وثیقه» اعتراض کردند.

بر اساس گزارشی که روزنامهٔ شرق روز چهارشنبه، ۲۱ مهر، منتشر کرد، خانواده سه نفر از پنج قربانی این تیراندازی‌ها گفته‌اند در خیابان از پشت با تفنگی که «ظاهراً ساچمه‌ای و مخصوص شکار» بوده، به این زنان جوان شلیک شده و علاوه بر ایراد جراحت، آنان را با آسیب‌های روانی مواجه کرده است.

بر اساس این گزارش، یکی از خانواده‌ها هنگام حضور در بیمارستان برای رسیدگی به جراحت دخترشان متوجه شده است که دست‌کم پنج نفر در بیمارستان به همین دلیل بستری شده‌اند.

به‌گفتهٔ مادر یکی از دختران تیرخورده، مأموران ابتدا از آنان خواسته‌اند خبر جایی درز پیدا نکند تا ببینند کار کدام شخص یا گروه بوده تا بتوانند مسئله را پیگیری کنند. پس از آن در کمتر از ۴۸ ساعت متهم به تیراندازی را شناسایی و بازداشت می‌کنند؛ مردی، به‌گواهی قربانیان، حدوداً ۳۵ ساله.

با این حال، به‌گفتهٔ خانوادهٔ یکی از قربانیان، توصیهٔ مأموران امنیتی عدم شکایت بوده است و در بیمارستان «هنگام تسویه‌حساب گفتند اگر می‌خواهید از طرف دولت هزینهٔ بیمارستان حساب شود، باید رضایت بدهید».

نهایتاً متهم علی‌رغم اظهارات اولیهٔ معاون دادستان اصفهان که گفته بوده است «خبری از آزادی متهم نخواهد بود»، کمتر از یک ماه بعد به‌ قید وثیقه از زندان آزاد می‌شود.

مقامات انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی هنوز هیچ توضیحی دربارهٔ این پرونده و وضعیت متهم بیان نکرده‌اند و این در حالی است دختران قربانی تیراندازی علاوه‌ بر پشت سر گذاشتن جراحت‌ها اکنون «ترس بیرون رفتن از خانه دارند».

در سال‌های گذشته زنان بسیاری به دلیل رعایت نکردن قانون حجاب اجباری در ایران توسط پلیس بازداشت شده یا از سوی گروه‌های دیگر مورد حمله قرار گرفته‌اند که مشهورترین پرونده در این باره اسیدپاشی علیه زنان در اصفهان است.

با این حال در گزارش روزنامهٔ شرق تأیید نشده است که قربانیان مرد جوان به دلیل «بدحجابی» در اصفهان هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

اما این اتفاق برای کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآور اتفاقی دیگر، آن هم در اصفهان، بوده است.

در مهرماه سال ۹۳، پس از آن‌که برخی چهره‌های مذهبی در شهر اصفهان خواستار برخورد با «بدحجابان» شدند، چند موتورسوار در سطح شهر اقدام به اسیدپاشی روی صورت دختران و زنان کردند.

از آن زمان تا چند سال بعد مسئولان قضایی و امنیتی بارها از پیگیری این پرونده و تلاش برای دستگیری متهمان صحبت کردند، ولی تیرماه سال ۹۷ وکیل‌ مدافع قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان از مختومه شدن این پرونده بدون پیدا کردن متهم یا متهمان آن خبر داد و گفت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت‌المال با حکم دادگاه پرداخت شده است.

در تازه‌ترین رویداد از این دست، در مرداد سال جاری نیز رانندهٔ یک خودرو در ارومیه پس از تذکر «بدحجابی» به دو زن، آنان را زیر گرفت.

پس از انتشار گستردهٔ این خبر در شبکه‌های اجتماعی، دادستان عمومی و انقلاب ارومیه از دستگیری راننده مزبور خبر داد و گفت «به اتهام فرد خاطی رسیدگی می‌شود و مورد مجازات قرار خواهد گرفت».

با این حال هنوز هیچ گزارش رسمی از نتیجهٔ این پرونده نیز منتشر نشده است.

با استفاده از گزارش روزنامهٔ شرق و وب‌سایت رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG